MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opozycja w Radzie Powiatu Sępoleńskiego sprzeciwiła się podwyżce pensji dla starosty w wysokości prawie 3000 zł

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Rada Powiatu Sępoleńskiego nie ustaliła wynagrodzenia dla starosty Jarosława Tadycha i w głosowaniu nad propozycją przewodniczącego Marka Charta (na zdjęciu) uchwała nie została przyjęta.
Rada Powiatu Sępoleńskiego nie ustaliła wynagrodzenia dla starosty Jarosława Tadycha i w głosowaniu nad propozycją przewodniczącego Marka Charta (na zdjęciu) uchwała nie została przyjęta. Sandra Szymańska
Radni PiS i Nasz Powiat, Nasze Gminy nie zgodzili się, by starosta sępoleński zarabiał o blisko 3000 zł więcej niż dotychczas. Remis w głosowaniu oznacza, że uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Jarosława Tadycha będzie procedowana na kolejnej sesji.

18 496,50 zł brutto– takie miesięczne wynagrodzenie dla starosty sępoleńskiego zaproponował na piątkowej sesji przewodniczący rady powiatu Marek Chart. Aktualne uposażenie Jarosława Tadycha, które ustaliło gremium w 2021 roku, wynosi 15 576 zł brutto.

Czytaj też:

Podwyżka o 3000 zł

W proponowanym projekcie na pensję włodarza powiatu miało się składać:

  • wynagrodzenie zasadnicze - 9 737,50 zł

  • dodatek funkcyjny - 2992,50 zł

  • dodatek specjalny w wysokości 30 proc. łącznej kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego – 3819 zł

  • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20 proc. wynagrodzenie zasadniczego – 1947,50 zł

Gdyby radni przyjęli tę uchwałę, starosta sępoleński dostałby podwyżkę w wysokości 2920,50 zł. Maksymalne uposażenie, jakie może pobierać, to 19 470 zł. To proponowane przez inicjatora uchwały miałoby się zwiększyć o 18,75 procent i kształtować na poziomie 95 procent stawki maksymalnej.

- Dotychczas wynagrodzenie starosty oscylowało w wysokości 80 procent maksymalnego wynagrodzenia, jakie przysługuje staroście. Przez dwie kadencje ustalaliśmy to wynagrodzenie. W pierwszej kadencji, kiedy byłem przewodniczącym, przechodziliśmy przez program naprawczy. Były to trudne sytuacje. Wynagrodzenie było zawsze na bardzo niskim poziomie w stosunku do innych starostów, burmistrzów czy też wójtów. Wszyscy w powiecie musieliśmy oszczędzać i podejmować bardzo trudne decyzje związane z wynagrodzeniami pracowników, radnych i starosty. Później sytuacja się zmieniła. Wynagrodzenie ustawowo zostało wszystkim samorządowcom obniżone – argumentował przewodniczący Marek Chart.

W 2021 roku parlamentarzyści wprowadzili nowe zasady wynagradzania marszałków, starostów, burmistrzów i wójtów, decydując o 80 procentowym poziomie minimalnym. Ten poziom miał wyznaczony starosta od 2021 r. Wówczas jego wynagrodzenie wzrosło o 5 400 zł, czyli 53 procent.

Zabrakło jednego głosu

Komisja budżetu i finansów wydała w sprawie projektu uchwały opinię negatywną stosunkiem głosów 5-przeciw, 3 – za.

Nad przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych. Nieobecny był starosta Jarosław Tadych, radny NPNG Kacper Sosnowski, a także radny koalicyjny PSL Jarosław Dera.

O wyniku zaważył jeden głos. Sześciu radnych opozycji Danuta Zalewska, Krzysztof Wilgosiewicz, Andrzej Chatłas, Tomasz Fifielski, Paweł Toczko i Iwona Sikorska zagłosowali przeciwko. Remis 6:6 oznacza, że uchwała nie została przyjęta i radni będą nad nią debatować na kolejnej sesji.

Po głosowaniu radny Tomasz Fifielski zaproponował w formie wniosku formalnego własny projekt uchwały. Jego propozycja to 90, a nie 95 procent maksymalnego wynagrodzenia starosty. Pensja zasadnicza miałaby wynosić 9225 zł, co finalnie oznaczałoby miesięczne uposażenie w wysokości 17 523 zł, czyli o 1947 zł więcej w stosunku do aktualnej płacy.

- Mam świadomość, że wynagrodzenie starosty musi być ustalone. Ta podwyżka będzie oscylować w granicach 12 procent i będzie zbliżona do podwyżki, którą otrzymali pracownicy starostwa i jednostek w powiecie – stwierdził przewodniczący komisji budżetu.

- Radny Fifielski wprowadza w błąd. Starosta nie dostał jakiejkolwiek rewaloryzacji od kilu lat, a przynajmniej od tego momentu, gdy wynagrodzenia zostały ustalone. Pan radny mówi o rewaloryzacji, które były tylko w tym roku wśród naszych pracowników. Nic nie wspomniał o latach poprzednich – sprecyzował wicestarosta Andrzej Marach.

Ostatecznie przewodniczący rady uznał, że zgłoszony projekt uchwały nie jest wnioskiem formalnym i nie będzie nad nim głosowania. Powiedział, że przewodniczący komisji budżetu może przygotować projekt uchwały na kolejne posiedzenie sesyjne. Fifielski zakwestionował decyzję Marka Charta i poprosił o opinię radcy prawnego. Mecenas Grzegorz Szlezer podzielił stanowisko przewodniczącego rady powiatu, co zakończyło obrady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska