W ubiegłym roku przyjęto plan modernizacji - przestawienia radiowozów z paliwa benzynowego na gazowe. Znalazły się pieniądze na ten cel. Przekazał je Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a rozdzieliły samorządy. Inicjatywa miała na celu względy ekoligiczne, a przy okazji przyniosła spore oszczędności.
Brodnica
W Komendzie Powiatowej Policji na gaz przerobiono 16 z 27 pojazdów. W rewirach dzielnicowych, z wyjątkiem dwóch UAZ-ów, zmodernizowano wszystkie radiowozy. Po mieście samochodem na propan-butan jeżdżą między innymi funkcjonariusze wydziału kryminalnego. Ta zmiana przyczyniła się do sporych oszczędności w wydatkach na paliwo. Techniczną stroną zagadnienia w KPP Brodnica zajmuje się Leszek Gołkowski, pracownik cywilny. - Obliczyłem, że oszczędności z tego tytułu sięgają pięćdziesięciu procent. Co to oznacza? Dwukrotnie można zwiększyć ilość patroli. W przygotowaniu są kolejne projekty.
Śladem policjantów poszła brodnicka Straż Miejska, chociaż obecnie jest tam tylko jeden samochód na gaz. - W dieslach nie montuje się takich instalacji - informuje Janusz Komorowski, komendant Straży Miejskiej.
Nowe Miasto Lubawskie
W nowomiejskiej Komendzie Powiatowej Policji w służbie jest siedem samochodów, które przerobiono na propan-butan. Podobnie jak w Brodnicy modernizację sfinansowały samorządy, w oparciu o pieniądze z funduszu. Koszty eksploatacji spadły o połowę. Wyliczenie jest proste - za benzynę płacimy ponad 3 zł za litr, za gaz ok.1,5 zł. Inwestycja musi się opłacić. Dodajemy jeszcze, że nie wypada na terenach zaliczanych do Zielonych Płuc Polski, psuć powietrze.
Radiowóz na gazie
Paweł Kędzia, Bogumił Drogorób

St. sierż. Mariusz Jagła i st. posterunkowy Michał Drożdziński podczas codziennej służby na drodze. Tym razem patrol spotkaliśmy na drodze krajowej nr 15 w okolicy Niewierza.
Policja wszędzie szuka oszczędności nie obniżając sprawności działania. Przykładem podstawowym są samochody. Montowuje się w nich instalacje gazowe.