Nowe stawki parkingowe
Nowe stawki parkingowe
Strefa A:
30/60 minut - 1,30 zł/2,60 zł
Abonament miesięczny mieszkańca/zatrudnionego - 20 zł/150 zł
Strefa B:
30/60 minut - 0,80 zł/2 zł
Abonament mieszkańca/ pracownika - 10 zł/100 zł
Za wprowadzeniem zmian w strefie płatnego parkowania zagłosowało 13 rajców. 8 było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosowania.
Co to oznacza? To, że strefa zostanie podzielona na dwie części: A i B. Pierwsza będzie droższa i obejmie Starówkę (30 proc. wszystkich płatnych miejsc). Druga - tańsza ograniczy się do Śródmieścia.
Pół i godzina postoju na Starym Mieście będzie kosztować o 60 groszy więcej niż teraz.
W podstrefie B stawka za pół godz. wzrośnie o 10 gr, a za godzinę zostanie na dotychczasowym poziomie. W górę pójdą też abonamenty miesięczne, które dziś w całej strefie kosztują 8 lub 60 zł. Pierwsza stawka dotyczy mieszkańców, a druga osób pracujących na terenie strefy.
Podwyżkę opłat skomentował Marek Czepek z klubu Prawo i Sprawiedliwość/Ruch dla Grudziądza: - To skandal i drenaż kieszeni kierowców.
Przeczytaj także: Działacze SLD: Stop reorganizacji DPS-ów i podwyżce w strefie płatnego parkowania w Grudziądzu
"Chcemy walczyć z cwaniakami"
Urzędnicy przekonywali, że wzrost opłat zwiększy rotację aut w ścisłym centrum. I dzięki temu łatwiej będzie zaparkować.
Argument o rotacji nie przekonał jednak przedstawicieli opozycji. Tomasz Tomaszewski, Łukasz Mizera i Krzysztof Kosiński zajęli podobne stanowisko. Można je streścić tak: podwyżka sprawi, że na Starówce będzie jeszcze mniejszy ruch, na czym ucierpi handel.
Maciej Glamowski z Platformy Obywatelskiej: - Gdybyśmy nawet wprowadzili darmowe parkingi, to i tak nie ożywi Starówki. Tutaj handel nie wróci. Musimy poszukać dla niej innych funkcji .
Zmiany dotyczą też niepełnosprawnych kierowców posiadających karty uprawniające do darmowego parkowania Od początku września bez kupowania biletu będą mogli oni stawać tylko w wyznaczonych miejscach, czyli na tzw. kopertach. Dziś mogą to robić w całej strefie. Samych kopert ma być o 25 proc. więcej.
Urzędnicy tłumaczyli, że wielu kierowców nadużywa kart. A jeśli będą parkować tylko na kopertach, to łatwiej będzie można sprawdzić czy mają prawo nie płacić za postój. - W mojej ocenie część kart jest podrobiona. Chcemy walczyć z cwaniakami - mówił Marek Sikora.
Kolejna zmiana: ograniczona zostanie liczba kierowców, którzy teraz na Starówce parkują za darmo. Dotychczy to np. służb energetycznych, pracowników ratusza i Zarządu Dróg Miejskich.
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje