Starzejące się społeczeństwo to ogromne wyzwanie dla państwa i samorządów, które coraz większą uwagę muszą zwracać na potrzeby seniorów. Drobnym, ale istotnym elementem polityki senioralnej w Grudziądzu będzie właśnie uchwalona przez rajców Karta Seniora.
- Jej wprowadzenie było naszym pierwszym zadaniem. Bardzo się cieszę, że zostało doprowadzone do końca - mówi Lidia Chmielewska, przewodnicząca Grudziądzkiej Rady Seniorów.
Czekamy na konkrety
Kartę Seniora będą mogli otrzymać grudziądzanie, którzy ukończyli 60. rok życia. Będzie ona wydawana bezpłatnie i bezterminowo. Aby ją otrzymać, wystarczy w wydziale spraw społecznych ratusza złożyć odpowiedni wniosek. Od kiedy będzie można to zrobić? Tego jeszcze nie wiadomo, bowiem najpierw w drodze zarządzenia prezydent określi szczegóły związane z wydawaniem karty.
Karta Seniora będzie działała na wzór Grudziądzkiej Karty Dużej Rodziny. Jej posiadacze będą mogli korzystać z ulg i rabatów. - Chodzi tutaj m.in. o zniżkowe wejściówki do muzeum, Geotermii Grudziądz czy obiektów Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku - dodaje Lidia Chmielewska.
Założenie jest takie, że lista podmiotów, zarówno publicznych, jak i prywatnych (np. sklepy i restauracje) oferujących ulgi i rabaty, będzie z czasem się wydłużała.
- Jestem pewien, że będzie się tak działo z miesiąca na miesiąc - mówi prezydent Robert Malinowski.
Dla porównania: do programu Grudziądzka Karta Dużej Rodziny przystąpiło ponad 40 instytucji publicznych, spółek komunalnych oraz prywatnych przedsiębiorstw.
Miasto dla starszych ludzi
W uzasadnieniu do projektu uchwały wprowadzającej Kartę Seniora czytamy, że liczba grudziądzan (stan na czerwiec 2016 roku) powyżej 60. roku życia wynosi 23.441 osób, co stanowi 26 proc. ogółu mieszkańców. Z prognoz opracowywanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że także w Gru-dziądzu różnica między liczbą seniorów a liczbą młodych mieszkańców będzie się znacząco pogłębiać.
Te prognozy wymagają nie tylko racjonalnej polityki senioralnej, ale również działań prorodzinnych oraz takich, które zatrzymają młodych mieszkańców w Grudziądzu. Na razie jest tak, że wielu z nich na studia wyjeżdża do dużych ośrodków i tam zostaje. - Prezydent od kilku lat podejmuje działania na rzecz rozwoju Grudziądza, które mają przełożyć się na podniesienie atrakcyjności miasta, jako miejsca dobrego do mieszkania, pracy, edukacji, rozwoju i wypoczynku - twierdzi Magda Jaworska-Nizioł rzeczniczka ratusza.
Ma na myśli m.in. inwestycje komunalne, nowe miejsca pracy, rozwój rekreacji i sportu.
