Radni z Sępólna sceptycznie podchodzą do budowy kotłowni gazowej. Mieszkańcy obawiają się wyższych rachunków za ogrzewanie

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Radni z Sępólna sceptycznie podchodzą do budowy nowej kotłowni gazowej w Sępólnie. Na zdjęciu radny Artur Juhnke, dyrektor ZGK Dariusz Krakowiak i radny Janusz Tomas
Radni z Sępólna sceptycznie podchodzą do budowy nowej kotłowni gazowej w Sępólnie. Na zdjęciu radny Artur Juhnke, dyrektor ZGK Dariusz Krakowiak i radny Janusz Tomas fot. Sandra Szymańska
Czy faktycznie mieszkańcom Sępólna jest potrzebna nowa kotłownia na gaz? Rachunki za ogrzewanie będą niższe czy wyższe? Na ostatniej sesji Rady Miejskiej wywiązała się burzliwa dyskusja co do zasadności zamiany kotłowni opalanej słomą na gaz.

Zobacz wideo: Ceny prądu ostro w górę. Co dalej?

Jak informowaliśmy dwa tygodnie temu Zakład Gospodarki Komunalnej w Sępólnie bardzo poważnie podchodzi do rozpoczęcia inwestycji, jaką jest budowa nowej kotłowni. Spółka chce odejść od opalania kotłowni słomą i zamienić ją na gaz ziemny. Inwestycja ma kosztować około 6 milionów złotych, a pokryć ją ma dofinansowanie i pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Z takim wnioskiem ZGK zwróciło się już do instytucji. Jeśli uda się pozyskać dotację i pożyczkę, kotłownia ma być gotowa już w 2022 roku.

Duży sceptycyzm radnych i mieszkańców Sępólna

Radni z dużym dystansem podchodzą do tego pomysłu. Na ostatniej sesji odnieśli się do planowanej inwestycji, zarzucając dyrektorowi ZGK samodzielne podejmowanie decyzji i uzależnienia mieszkańców od gazu.

- Czy zapadły już decyzje dotyczące modernizacji kotłowni? W doniesieniach medialnych słyszymy, że ma to być kotłownia gazowa. Wielu mieszkańców, z którymi rozmawiałem, dość sceptycznie i z dużymi obawami podchodzi do pomysłu podłączenia tak dużej ilości odbiorców do gazu ziemnego i uzależnienia ich od niego – zaczął radny Artur Juhnke.

Jak oznajmił burmistrz, od ZGK na ostatniej radzie nadzorczej zażądano przedstawienia analizy przedsięwzięcia pod względem ekonomicznym. I taka został dokonana.

- Z analiz wynika, że pomimo że słoma jest stosunkowo tanim paliwem, zamiana na ogrzewanie gazowe przy dzisiejszych stawkach wskazuje, że powinno być opłacalna. Plany zamiany źródeł ciepła wynikają z wielu powodów. Analiza przewidywała wariant modernizacji całej kotłowni, ponieważ jest już ona mocno wyeksploatowana. Trzeba było podjąć decyzję czy modernizujemy kotły i ogrzewamy dalej słomą czy przechodzimy na inne źródło ogrzewania. Z analizy wynika, że ich modernizacja byłaby tańsza, ale koszt zwrotu inwestycji byłby bardzo długi i ekologicznie mniej opłacalny niż wybudowanie dwóch jednostek gazowniczych o odpowiedniej mocy – wyjaśniał Waldemar Stupałkowski.

Dyrektor sępoleńskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej przekonywał, że żadne inne paliwo niż gaz ziemny nie jest obecnie bardziej opłacalne.

- Przeprowadziliśmy bardzo szczegółową analizę z projektantami. Naszym zdaniem nie ma dziś lepszego źródła ciepła, jaki jest gaz ziemny i dlatego się na niego zdecydowaliśmy. Mamy podpisaną wstępną umowę z gazownią na odpowiednią ilość gazu, która będzie zaopatrywać tę kotłownię. Obecna kotłownia jest za duża na nasze potrzeby. Mogłaby produkować jeszcze raz tyle ciepła, co produkuje teraz, ale nie mamy tylu odbiorców. Indywidualne gospodarstwa nie chcą się podłączać z taką ceną, jak mamy obecnie – tłumaczył radnym dyrektor Dariusz Krakowiak. - Kotłownia gazowa nie będzie droższa. Nie ma obaw, że cena za ogrzewanie będzie wyższa niż obecnie. Ja twierdzę, że będzie niższa. Odbiorcy skorzystają na tym, że będzie obniżona moc zamówienia – przekonywał.

Dyrektor Krakowiak optymistą

Te argumenty nie przekonały radnego Janusza Tomasa. Oprócz tego, zarzucił brak dyskusji na ten temat z radnymi.

- Dziwię się trochę, że ta sprawa w ogóle nie była dyskutowana na komisji gospodarki komunalnej. Miałbym prośbę, by jednak to komisja przedyskutowała. Bo pan Krakowiak jest mocnym optymistą co do budowy kotłowni. Ja mieszkam na osiedlu Bergera, tam każdy dom ma podprowadzony gaz. A w rzeczywistości ile osób opala gazem? Góra 10 procent. Reszta pozostaje przy tradycyjnych metodach opalania. Jeśli kotłownia jest za duża, należałoby zmniejszyć wtenczas piece. I koszty nie byłyby takie duże – analizował radny Tomas. - Nie chciałbym iść w politykę państwa, ale wszyscy słyszymy, że zrezygnowano z dostaw gazu ziemnego z Rosji, a przechodzi się na gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych. I ja tak do końca nie wierzę, że ten gaz będzie taki tani. Ta cena skoczy w przyszłości tak w górę, że będzie to jedno z najdroższych paliw – skwitował.

Radny Zdzisław Grzeca stwierdził, że jeśli kotłownia ma 20 lat, to teraz spłaciła się amortyzacja i dopiero teraz kotłownia powinna przynosić zyski. Krakowiak wyprowadził radnego z błędu informując go, że amortyzacja spłaciła się 10-12 lat temu. Podkreślił też inne argumenty przemawiające za budową nowej kotłowni.

- Za chwilę biomasa będzie podobnie potraktowana jak opalanie kominków i zostanie zabroniona. Czym różni się słoma od na przykład drewna bukowego? Słoma też pyli, brudzi, czyli także zanieczyszcza powietrze, a oprócz tego stwarza zagrożenie pożarowe. Ceny słomy też są chwiejne – jeśli rok był nieurodzajny, jej cena wzrasta. Jeden z kotłów jest tak wyeksploatowany, że mam ogromne obawy, czy dozór techniczny dopuści go do użytku przez najbliższy rok. To nieprawda, że gaz jest w odwrocie. W Sępólnie mnóstwo ludzi przechodzi na ogrzewanie gazowe. W zeszłym roku było to bodajże 40 gospodarstw indywidualnych – obstawał przy swoim Krakowiak.

Jak zaznaczył dyrektor ZGK, na najbliższym posiedzeniu gospodarki komunalnej przedstawi radnym wszystkie audyty i dokumenty potwierdzające jego słowa w kwestii cen i ekologii.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie