https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radny apeluje o wybudowanie pomnika ku czci powstańca rodem z Inowrocławia

Dominik Fijałkowski
Radny Kaczmarek przy muralu poświęconym Jędrkowi Szwajkertowi na terenie warszawskiej podstawówki
Radny Kaczmarek przy muralu poświęconym Jędrkowi Szwajkertowi na terenie warszawskiej podstawówki Archiwum Grzegorza Kaczmarska
- Wśród wielu osób, które poległy w Powstaniu Warszawskim walcząc o wolną Polskę był pochodzący z Inowrocławia 11-letni Andrzej Szwajkert, pseudonim Jędruś. Młody człowiek z bohaterskim życiorysem zasługuje na uhonorowanie go pomnikiem w rodzinnym mieście - podkreśla Grzegorz Kaczmarek, radny Rady Miejskiej Inowrocławia.

Andrzej Szwajkert urodził się w Inowrocławiu w 1933 roku. Jego ojciec Alfred był powstańcem wielkopolskim i adwokatem, matka Aleksandra - nauczycielką i naczelniczką żeńskiego oddziału Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Szwajkertowie mieszkali przy ul. Solankowej 69. Obecnie numer 8. Jesienią 1939 roku wraz z matką i starszym bratem, Andrzej trafił do Warszawy. Tam rozpoczął działalność w Szarych Szeregach, w zgrupowaniu „Zawiszacy”. W Powstaniu Warszawskim budował barykady, był sanitariuszem, przenosił meldunki. Zginął 29 września 1944 roku w wyniku eksplozji pocisku. Spoczął na Powązkach w Warszawie.

Kilka tygodni temu w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 92 odbył się I Turniej Piłkarski im. Jędrka Szwajkerta. Z okazji turnieju na szkole odsłonięto mural poświęcony bohaterowi z Inowrocławia. W uroczystości uczestniczył radny Kaczmarek. Dziękował za kultywowanie pamięci o Jędrku.

Obecnie radny czyni starania o odpowiednie upamiętnienie inowrocławianina w jego rodzinnym mieście. Już niebawem na kamienicy przy Solankowej 8, gdzie mieszkał Andrzej Szwajkert odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa.

- Nie możemy dopuścić do tego, żeby ktoś czynił nam zarzuty, że nie znamy i nie pamiętamy o swoich bohaterach. Dlatego proszę wszystkich o dobrowolne wpłaty na budowę pomnika dla Jędrusia - podkreśla radny Grzegorz Kaczmarek.

Każdy kto chce wesprzeć budowę pomnika może przekazać pieniądze na konto: 36 1090 1069 0000 0001 3121 6214 z dopiskiem „Na pomnik dla Jędrusia”.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Bardzo mocne i prawdziwe. Wszyscy zapomnieli, że nasi rodzice oraz tzw."wyż demograficzny" płacili na odbudowę Warszawy - potrącano z wynagrodzenia wszystkim a dzisiaj jednostki takie jak pani Marzena-urzędniczka chce miliony. To wszystko jest jakieś chore i ja, emerytka, czasami myślę że to na co pozwala państwo to jakiś sen i bajki!!!!!! Ten radny niech robi coś żeby nie podnoszono cen wody a właściwie ścieków płynących z naszych kranów. A może radny-bezradny zainteresuje się jakie podwyżki wynagrodzeń szykują sobie wodociągi jak co roku?????? Może sprawdzi, na co przeznaczane są coroczne podwyżki cen wody? Z tego co podają media to inflacji nie ma więc z jakiego tytułu te dość znaczne podwyżki!!! Pomników już mamy wszyscy dość!!!!!!!!!!

P
Piast

Gratulacje dla gospodarskiego myślenia-nie zdziwił bym się gdyby tym pomysłem zabłysnął jakiś PiSior,ale radny człowieka,który rządzi w Inie? to tu już jest "kraj mlekiem i miodem płynący"? nie ma na co wydać pieniędzy? a to się jakiś pomniczek walnie- a co?,niech po nas ślad pozostanie a i gapy będą miały kolejny obiekt,który można osrać.

Człowieku! wyborcy postawili na ciebie byś dbał o rozwój miasta a nie grzebał się w historii i stawiał pomniki jakiemuś szczeniakowi,który był jednym z setek podobnych,którzy zamiast smartfonem bawili się zdobycznym mp44 bo takie wtedy były "rozrywki".

Zginął a raczej został zamordowany ja i cała Warszawa przez tępaków siedzących w bezpiecznych Londyńskich apartamentach ,którzy kazali walczyć ufnym powstańcom by wyzwolili Warszawę przed stalinowską armią-i za co im (powstańcom)stawiać te pomniki za głupotę czy bezgraniczną wiarę w irracjonalne rozkazy dowództwa,które czmychało jak szczury we wrześniu by potem urabiać się na wielkich patriotów.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska