Warto przypomnieć, że w tym wielkim patriotycznym zrywie uczestniczyło wielu inowrocławian. Jednym z nich był 11-letni Jędrek Szwajkert, jeden z najmłodszych powstańców. Jędrka upamiętnia w Inowrocławiu skwer i tablica.
Inowrocławianin Jędrek Szwajkert zginął w Powstaniu Warszawskim
Andrzej Szwajkert, zwany "Jędrusiem" w 1943 roku, gdy miał 10 lat, wraz ze swym starszym o dwa lata bratem Włodzimierzem zostali członkami Harcerskiej Służby Pomocniczej "Zawiszaków" Bloku Cytadela. W powstaniu 11-letni Jędrek ze wszystkich swych sił starał się być pomocnym przy budowie barykady, pomagał w punkcie sanitarnym w budynku gdzie mieszkał przy ul. Mickiewicza 20. Przenosił meldunki i pomagał organizować jedzenie. 29 września Niemcy wtargnęli na ulicę Mickiewicza i nakazali wszystkim mieszkańcom opuścić tamtejsze domy. Znienacka rozpoczął się ostrzał czołgowy do ludzi i wiele osób ranionych zostało odłamkami, w tym ciężko w brzuszek Jędrek Szwajkert. Niemcy nikogo nie pozwolili opatrzyć i odnieść do punktu sanitarnego. Jędrek zmarł niesiony na rękach przez swego tatę.
Tablica pamięci Jędrka Szwajkerta w Inowrocławiu
1 sierpnia 2017 r., na ścianie frontowej kamienicy przy ul. Solankowej 8 w Inowrocławiu, w której urodził się Jędrek Szwajkert i i do jesieni 1939 r. mieszkał, odsłonięto tablicę pamiątkową.
Inowrocławianie pamiętają o Jędrku Szwajkercie. W pobliżu kościoła Zwiastowania NMP jest skwer imienia Andrzeja Szwajkerta. Pamięć o małym bohaterze kultywuje XI Szczep ZHP im. Jędrka Szwajkerta w Inowrocławiu, działający przy Szkole Podstawowej nr 11. M.in. kilka lat temu skauci zapalili znicz przed grobem swojego patrona.
- Te imiona noszą inteligentni ludzie. Sprawdź czy jesteś na liście!
- Przyjezierze na pocztówkach z lat 60. i 70. ubiegłego wieku
- Oświadczenia majątkowe radnych. Kto zarobił najwięcej, a kto najmniej?
- Najbogatsze gminy w Polsce. Jak wypadliśmy na tle innych?
- Nietypowe zdarzenia z Inowrocławia [zdjęcia, wideo]
- Łącznik pomiędzy ulicami Marulewską a Szymborską już otwarty
