Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny Artur Grobelski: Na wsi młodzież ma większe możliwości niż na kruszwickim Zagoplu

(dan)
Radny Artur Grobelski
Radny Artur Grobelski Archiwum
Radny Artur Grobelski wystąpił z propozycją utworzenia na kruszwickim Zagoplu Klubu Młodzieżowego, który działałby również w godzinach wieczornych.

- Klub taki powinien być wyposażony w urządzenia sportowo-rekreacyjne, takie jakie znajdują się w większości dobrze prosperujących świetlic wiejskich, na przykład stół do tenisa stołowego, piłkarzyki, tarcza do darta czy może nawet stół do bilarda oraz gry planszowe - podkreśla radny Artur Grobelski.

Proponuje, by klub ten prowadził również zajęcia tematyczne takie jak nauka gry na gitarze.

- Jednak podstawową ideą takiego klubu byłaby możliwość kreatywnego spędzania wolnego czasu. Potrzebę takiego rozwiązania potwierdziło wielu mieszkańców osiedla Zagople, z którymi miałem przyjemność rozmawiać podczas kampanii wyborczej jak i przy wielu innych okazjach.Wielu z nas krytykuje młodych ludzi, że spędzają czas wolny przed komputerami, telewizorami czy smartfonami, że przesiadują bez celu na klatkach schodowych czy ławkach osiedlowych, ale co gmina zrobiła, by temu zaradzić - pyta radny.

Przekonuje, że dziś młody człowiek na podkruszwickiej wsi dzięki świetlicom ma większe możliwości niż młody mieszkaniec Zagopla.

- Na osiedlu nasz samorząd dla młodzieży nie ma kompletnie nic do zaoferowania. Może CKiS Ziemowit zamiast skupiać się na imprezach, zająłby się właśnie czymś takim - proponuje radny.

Co na to kruszwicki ratusz?

- Nie zgadzam się ze stwierdzeniem iż "na osiedlu Zagople nasz samorząd dla młodzieży nie ma kompletnie nic do zaoferowania" - podkreśla burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak. - Ponadto nie należy dzielić Kruszwicy na części: Zagople i starą część miasta, gdyż oferta kulturalna, jak i sportowo-rekreacyjna, jest kierowana do wszystkich mieszkańców - dodaje burmistrz.

Tłumaczy, że w klubie "Popiel" na Zagoplu mogą spędzać czas kreatywnie wszystkie grupy wiekowe. Oto sekcje zainteresowań i zajęcia, która tam się odbywają:

  • sekcja gry na gitarze klasycznej - zajęcia w poniedziałki w godz. od 13.30 do 20;
  • sekcja gry na keyboardzie - zajęcia w poniedziałki i czwartki w godz. od 14 do 17;
  • sekcja taneczna - zajęcia we wtorki w godz. od 16 do 19;
  • sekcja rękodzieła - zajęcia w poniedziałki w godz. od 17 do 20;
  • sekcja modelarska - zajęcia w czwartki od 16 do 18;
  • sekcja teatralna "LEWART" - zajęcia w piątki od 13.30 do 16.30.
  • callanetics - wtorek od 18 do 19;
  • aerobik - wtorek od 19 do 20;
  • klub seniora "Popiel" - spotkania w poniedziałki od 17 do 20.

- Dodatkowo kilka miesięcy temu pojawiły się możliwości naboru do sekcji tańca towarzyskiego dla dzieci oraz tańca dla maturzystów. Z uwagi na brak chętnych sekcji nie uruchomiono. Podobna sytuacja miała miejsce dwa lata temu, kiedy planowano utworzyć sekcję szachową oraz gier stolikowych. Pozyskano instruktora nauki gry w szachy, jednakże również ze względu na brak chętnych sekcji nie otwarto - wyjaśnia burmistrz.

Dariusz Witczak podkreśla również, że Ziemowit nie zajmuj się tylko organizacją imprez. Współorganizuje: prelekcje, warsztaty, jarmarki świąteczne, konkursy, a także prowadzi sekcje zainteresowań.

- Ponadto oferta klubów i stowarzyszeń sportowych jest bardzo różnorodna: od tenisa stołowego poprzez lekkoatletykę, koszykówkę czy sporty wodne - dodaje burmistrz.

Reasumując: propozycja radnego nie zostanie zrealizowana.

W Kruszwicy trwają obchody setnej rocznicy wyzwolenia Kruszwicy przez powstańców wielkopolskich. Z tej okazji delegacje, w asyście wojska, złożyły kwiaty na grobie Powstańców Wielkopolskich. Był apel pamięci, salwa honorowa oraz msza święta w intencji powstańców. Mariusz Łęczycki z Urzędu Miejskiego w Kruszwicy przypomniał zebranym wydarzenia, które sto lat temu rozegrały się w Kruszwicy. - Najbardziej wzruszającym momentem dla ówczesnych kruszwiczan był zapewne moment, gdy po 123 latach w nocy z 2 na 3 stycznia 1919 roku na Mysiej Wieży załopotała polska, biało-czerwona flaga uszyta przez córkę powstańca styczniowego. Zimowy poranek 3 stycznia 1919 roku powitał Kruszwicę wolną, radosną i świąteczną - mówił Mariusz Łęczycki. - Pamiętajmy, że cztery pokolenia Polaków walczyły i utrzymywały tożsamość narodową, aby piąte pokolenie mogło żyć w wolnej i niepodległej Polsce - przypomniał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak dziękował wszystkim zebranym za obecność, a szczególnie młodzieży szkolnej. - Mam nadzieję, że uczniowie wrócą do domów z przeświadczeniem, że wolna i niepodległa Polska jest istotną wartością w życiu - mówił burmistrz.

Powstanie Wielkopolskie. Obchody setnej rocznicy wyzwolenia ...

Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska