Kolejny raz sprawa zamkniętej "udarówki" w grudziądzkim szpitalu wywołał emocjonalną dyskusję podczas sesji. A stało się tak za sprawą petycji jaką złożyła mieszkanka Grudziądza a dotyczyła pilnej reaktywacji tego oddziału oraz uruchomienia doraźnej opieki stomatologicznej. Pisaliśmy o tym w poniższym artykule:
Pismo grudziądzanki, rozpatrywała komisja skarg, wniosków i petycji której przewodniczącą jest Marzena Makowska, radna PiS-u. I choć uchwała, nad którą mieli pochylić się radni dotyczyła przekazania petycji na ręce właściwego organu do zajęcia stanowiska - w tym przypadku dyrekcji szpitala - to i tak wywoła dyskusję o nieistniejącym od ponad czterech lat oddziale udarowym i brakiem postępów w jego odbudowie.
"Za chwilę będzie pięć lat odkąd nie działa "udarówka"
Marzena Makowska, radna PiS: - Chciałabym zwrócić się do wszystkich radnych, wszystkich znajdujących się na tej sali aby zrobić wszystko, by do końca sierpnia oddział udarowy powstał w naszym szpitalu. Rok 2024 pokazał, że w innych miejscowościach, powiatowych szpitalach tam gdzie zamknięto "udarówki" udało się je ponownie odtworzyć (Leszno, Pszczyna, Stalowa Wola, Tychy). Nasz oddział został zawieszony w 2020 roku, za chwilę będzie pięć lat ! Moja ogromna prośba do prezydenta, aby spróbował z dyrektorem szpitala skompletować personel. Ze swojej strony deklaruję wszelkie wsparcie.
Krzysztof Kosiński, radny PiS: - Nie podzielam opinii, że temat się wyczerpał bo brakuje lekarzy na rynku. Uważam, że temat wyczerpie się w momencie gdy oddział zostanie reaktywowany. Wtedy temat będzie wyczerpany, a problem rozwiązany. Kierujemy wprost do pana prezydenta apel by podjął wszelkie i ponadprzeciętne działania by pozyskać personel, bo dyrektor szpitala boryka się z problemami finansowymi i zabezpieczeniem dyżurów na wszystkich oddziałach, więc w temacie uruchomienia "udarówki" wsparcie pana prezydenta jest potrzebne. To pan jest osobą wyjątkową i ma duże predyspozycje, poczucie odpowiedzialności medycznej.
Radna PiS, Marzena Makowska mocno akcentowała: - Grudziądz zasługuje na ten oddział. Za dużo ludzi zmarło, których nie przyjęto w drodze z udarem do Grudziądza.
Warto to wiedzieć:
Prezydent Grudziądza: - Jest ogromna determinacja, by "udarówka" zaczęła znowu działać
Prezydent Maciej Glamowski, odpowiadając stwierdził że nie będzie wchodził w kompetencje dyrektora szpitala, czy jego zastępcy do spraw leczniczych gdyż oni znają środowisko medyczne i doskonale się w nim poruszają. - Niemniej rozumiem sytuację, ale powtarzam mi też bardzo zależy. Jestem zdeterminowany, żeby taki oddział w Grudziądzu funkcjonował. (...) Gdyby to zależało tylko ode mnie, czy od jednej wizyty w Warszawie to ten oddział działałby już od czterech lat, ale to jest bardziej skomplikowane - mówił prezydent Grudziądza.
Jednocześnie Maciej Glamowski odżegnywał się od tego, by składać deklaracje co do daty utworzenia oddziału udarowego. - Byłoby to nieodpowiedzialne - uważa prezydent Glamowski. - Zapewniam, że jest ogromna determinacja dyrekcji szpitala i moja, by "udarówka" zaczęła funkcjonować.
Prezydent też wspomniał, że w ciągu ostatniego czasu wiele obszarów działalności medycznej udało się uporządkować i funkcjonują lepiej.
Dyrekcja szpitala deklaruje, że rozmawia z kadrą medyczną o zasięgu ogólnopolskim. Rezultatu nie ma
Radni Grudziądza podczas wspomnianej sesji zgodzili się na przekazanie petycji do dyrekcji szpitala, aby zajęła stanowisko. Pismo zwrotne trafiło do przewodniczącego rady miejskiej datowane na 12 marca. I niestety... przełomu nie ma żadnego.
Czytamy w nim m.in. " (...) utworzenie na nowo oddziału udarowego było już wielokrotnie omawianą sprawą, w której najistotniejszą kwestią jest zatrudnienie obecnie trudno dostępnego personelu medycznego: minimum 5 specjalistów neurologii i zespołu pielęgniarskiego" (...).
W piśmie podpisany przez zastępcę dyrektora szpitala, Izabelę Hirsch - Lewandowską są zapewnienia o tym, że władze lecznicy grudziądzkiej na bieżąco monitorują sytuację kadrową w regionie. Są też prowadzone z młodą kadrą medyczną aby podjęli specjalizację z zakresu neurologii, która została określona jako priorytetowa w naszym szpitalu i ma podwyższone stypendium w ramach "Pakietu medyka". Z kolei dyrektor szpitala Agata Kurkowska, we wcześniejszym piśmie - w tożsamej sprawie - skierowanym do radnych także podkreślała, że prowadzone są rozmowy z kadrą medyczną w zasięgu ogólnopolskim.
Oddział udarowy przestał funkcjonować we wrześniu 2020 roku.
Polecamy:
