Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny PiS walczy o powrót czerwonego krzyża na karetki pogotowia

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
- Znak graficzny systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce nie jest pozbawiony tradycji chrześcijańskich, zawiera mianowicie krzyż świętego Andrzeja - tłumaczy Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia.
- Znak graficzny systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce nie jest pozbawiony tradycji chrześcijańskich, zawiera mianowicie krzyż świętego Andrzeja - tłumaczy Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia. Dariusz Nawrocki
"To marzenia milionów polskich katolików" - pisze w liście do ministra zdrowia Jarosław Mrówczyński, inowrocławski radny Prawa i Sprawiedliwości.

Radny prosi ministra o rozważenie i podjęcie działań mających na celu przywrócenie znaku czerwonego krzyża na karetki pogotowia ratunkowego.

Oto, jaki argumentów używa. "W okresie Polski ludowej krzyż był umieszczany na każdej karetce. Od kilkunastu lat krzyż znika i jest zastępowany symbolem węża "Eskulapa", który nie ma nic wspólnego z tradycją i wiarą chrześcijańską" - czytamy w liście.

"Wypieranie krzyża z przestrzeni publicznej jest bardzo smutne, przykre i dotykające nas katolików i wierzących Polaków. Krzyż chrześcijański, krzyż naszego zbawiciela jest to znak, który szczerze, otwarcie i zawsze bardzo realistycznie obrazuje prawdę o naszym życiu. Wizerunek krzyża na karetce ma również olbrzymie znaczenie dla chorych, którzy w wierze i oddaniu Bogu szukają pomocy i ratunku w trudnych momentach swego życia" - pisze Jarosław Mrówczyński.

Prosi ministra o to, by skorzystał ze swoich uprawnień i znowelizował rozporządzenie w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Ma nadzieję, że minister spełni - co podkreśla - "marzenia milionów polskich katolików o powrocie krzyża jako symbolu karetek".

Co o inicjatywie Jarosława Mrówczyński myśli Eligiusz Patalas, dyrektor inowrocławskiego szpitala? Przekonuje, że nie ma już powrotu czerwonego krzyża na pojazdy karetek. Jest to znak zastrzeżony dla Polskiego Czerwonego Krzyża. Znak ten chroniony jest zarówno polskim prawem, jak i Konwencją Genewską.

Dyrektor podkreśla, że dziś karetki oznacza się gwiazdą życia (zwaną w Polsce krzyżem św. Andrzeja) i Eskulapem. - Są to symbole, którymi oznaczane są jednostki ratownictwa medycznego. Stosowane są one również w innych krajach - tłumaczy. Dodaje, że dzięki temu każdy, bez względu na to w jakim kraju przebywa, może rozróżnić pojazdy należące do pogotowia ratunkowego od tych, którymi dysponuje Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża.

Podobne odpowiedzi otrzymaliśmy od Mileny Kruszewskiej, rzecznika prasowego ministra zdrowia. Pani rzecznik tłumaczy, że nowy znak został wprowadzony ustawą z dnia 25 lipca 2001 roku. Szczegóły znalazły się w rozporządzeniu ministra zdrowia z 18 października 2010 roku.

- Wszystkie wymienione wyżej akty prawne, w tym także zawarta w nich symbolika, były przedmiotem konsultacji społecznych - podkreśla Milena Kruszewska. - Znak graficzny systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce nie jest pozbawiony tradycji chrześcijańskich, zawiera mianowicie krzyż świętego Andrzeja. Uzupełniony jest on o uniwersalny w swym przesłaniu symbol eskulapa. Jest to symbol powszechnie uznany i kojarzony z ratownictwem medycznym zarówno w Europie, jak i na świecie. Z kolei znak czerwonego krzyża jest oznaczeniem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, wykorzystywanym w Polsce przez Polski Czerwony Krzyż (PCK). Jest to organizacja współpracująca z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne, posiadająca w swoich strukturach ratowników uprawnionych do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy na znacznie niższym poziomie zaawansowania niż zespoły ratownictwa medycznego. Stosowanie tego samego oznaczenia przez zespoły ratownictwa medycznego mogłoby wprowadzić zamieszanie informacyjne i trudności w odróżnieniu tych zespołów od jednostek PCK. W tej sytuacji nie jest wskazane oznaczanie zespołów ratownictwa medycznego symbolem czerwonego krzyża - tłumaczy.

Pogoda na dzis, wideo: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska