MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raj podatkowy na Cyprze. Rząd chce położyć łapę na dochodach Polaków, którzy zakładają tam firmy

Agnieszka Domka-Rybka [email protected] tel. 52 326 3186 Fot. SXC
Cypr jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale ma też atrakcyjne podatki
Cypr jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale ma też atrakcyjne podatki
Rząd chce dobrać się do dochodów polskich firm, które coraz częściej są zakładane w tzw. rajach podatkowych, czyli m.in. na Cyprze czy w Luksemburgu.

Czytaj też: Dlaczego warto zarejestrować firmę na Cyprze? Czy rzeczywiście jest rajem podatkowym?

-  Resort finansów wypowiadając wojnę zagranicznym rajom podatkowym, przyznaje się, że my mamy u siebie piekło podatkowe - twierdzi Andrzej Sadowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

Co robią nasi milionerzy w Monaco? To też raj podatkowy?

- Najbogatsi już dawno uwolnili się spod krajowej jurysdykcji podatkowej - dodaje Sadowski. - Pierwszy na liście 100 polskich milionerów, Jan Kulczyk, jest właścicielem międzynarodowej grupy inwestycyjnej z siedzibą w Luksemburgu oraz biurami w Dubaju, Londynie i Kijowie. Wynegocjował sobie tam atrakcyjne stawki podatków.

Inni płacący indywidualnie wynegocjowane opłaty za granicą to też np. rezydenci Monaco: Wojciech Fibak, Barbara Piasecka-Johnson, Sobiesław Zasada, Zygmunt Solorz czy Robert Kubica.

Żeby jednak być rezydentem w tym księstwie, trzeba posiadać naprawdę duże pieniądze - komentuje Sadowski. - Cypr jest zaś powszechnie osiągalny, stąd w ostatnich latach wzrosła liczba zakładanych tam biznesów.

Otwieranie przez przedsiębiorców spółek na Cyprze, w Luksemburgu, Holandii, Irlandii, Malezji, Singapurze, Indiach czy na Malcie, ma wkrótce przestać się opłacać. Dodajmy, że m.in. te kraje podpisały z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, a podmiotom gospodarczym oferują jasne przepisy i korzystne stawki podatkowe.

Rząd chce ograniczyć możliwości otwierania firm w tzw. rajach podatkowych.

Trwają negocjacje w sprawie korzystnych dla polskiego fiskusa zmian w umowach z Singapurem czy Malezją, a planowane są z Luksemburgiem.

Czytaj też: Robert Gwiazdowski: Wyższe podatki zapłacą najbiedniejsi. Bogaci w ogóle ich nie płacą!

Jednak resortowi finansów najbardziej zależy na odebraniu przywilejów podatkowych polskich firm zakładanych na Cyprze. Chodzi o wykreślenie z umowy polsko-cypryjskiej tzw. klauzuli tax sparing. Umożliwia ona choćby niezapłacenie na Cyprze 10-procentowego podatku od dywidendy, ale mimo to pozwala, by odjąć go od takiego podatku w Polsce, który wynosi 19 procent. W tej sytuacji firma oddaje naszemu fiskusowi tylko 9 proc. Ponadto rezydenci na Cyprze mogą całkowicie unikać płacenia podatków w rodzinnym kraju.
Czy zdążą w tej kadencji wygnać z raju podatkowrgo na Cyprze?

Nie od dziś wiadomo, że Cypr jest znaczącym centrum biznesowym i finansowym dla zagranicznych podmiotów. O tej pozycji zdecydowały m.in.: przyjazne procedury administracyjne, rozbudowany rynek usług, dobrze wyszkolona kadra i jeden z najbardziej liberalnych systemów podatkowych na świecie, który funkcjonuje w ramach regulacji Unii Europejskiej.

 Photobucket

* Na Cyprze podatek od dywidendy wynosi oficjalnie 10 proc., ale można go w ogóle nie płacić 

W umowie z Cyprem Polska już wynegocjowała zmiany i czeka na podpis strony cypryskkiej. Choć ta postawiła warunek, by pogorszyły się preferencje podatkowe również w innych krajach. - Rząd może więc nie zdążyć załatwić sprawy do końca kadencji - kończy Sadowski. 

WYPOWIEDZCIE SIĘ NA NASZYM FORUM: Rząd powinien dobierać się do pieniędzy polskich firm na Cyprze czy obniżyć podatki w kraju?

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska