MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz dłużej pracujemy na państwo! W 2024 roku przestaliśmy płacić dopiero 28 czerwca

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
DWP „jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy dla siebie”. W tym roku trwało to o 8 dni dłużej niż w 2023.
DWP „jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy dla siebie”. W tym roku trwało to o 8 dni dłużej niż w 2023. Andrzej Banaś
Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego jak nazywają się przymusowe opłaty i składki, pracowaliśmy w tym roku 179 z 366 dni. Od 28 czerwca zaczęliśmy wreszcie na siebie!

Spis treści

Dzień Wolności Podatkowej jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy wreszcie pracować dla siebie i dla naszych rodzin.

Z badania Centrum im.Adama Smitha, obecny system podatkowy jest nieefektywny i niesprawiedliwy.  49 proc. badanych stwierdziło, że niewiele dostaje w
Z badania Centrum im.Adama Smitha, obecny system podatkowy jest nieefektywny i niesprawiedliwy. 49 proc. badanych stwierdziło, że niewiele dostaje w zamian za podatki, które płaci, 39 proc. uważa, że usługi i świadczenia, które dostaje od państwa nie są warte płaconych podatków. Archiwum/Polska Press

Coraz dłużej pracujemy na państwo!

Oblicza go Centrum im. Adama Smitha, w tym roku po raz 31. (pierwszy raz w 1994 r.).

  • W 2023 roku wypadł 21 czerwca,
  • a np. w 2022 - 13 czerwca,
  • a w 2021 - 22 czerwca.
  • Ostatnio tak długo pracowaliśmy na podatki w 2003 roku, bo też do 28 czerwca.

„Opóźnienie DWP rodzi poważne ryzyko dla przyszłego wzrostu gospodarczego. Zwiększenie wydatków publicznych łatwo przekłada się na wzrost popytu globalnego, ale nie oznacza automatycznego wzrostu podaży dóbr” - komentuje dr Kamil Zubelewicz z Collegium Civitas, były członek RPP.

System podatkowy jest nieefektywny!

„Obecny system podatkowy jest coraz bardziej nie tylko nieefektywny o czym świadczy powiększająca się tzw. luka w podatku VAT, ale też rażąco niesprawiedliwy i demoralizujący” - tak uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. „Obywatele w prosty sposób przekonują się o jego niesprawiedliwości w momencie kupna ubezpieczenia medycznego przy wyjeździe za granicę, kiedy wysokość opłaty zależy od długości pobytu i miejsca oraz zakresu świadczeń, a nie przychodu od jakiego muszą płacić na miejscu w Polsce. Jaskrawa alogiczność tzw. składki zdrowotnej po jej zmianie w tzw. polskim ładzie, która zwiększyła realne obciążenia podatkowe miała zauważalny wpływ na preferencje wyborcze w wyborach do parlamentu w roku 2023. Przedłużające utrzymywanie przez kolejny rząd szkodliwych zmian miało nie tylko wpływ na sondażowe dla niego poparcie, ale prowadzi do postępującej likwidacji mikro działalności gospodarczej w Polsce”.

  • Sadowski dodaje: „ W 2023 roku zawiesiło i zlikwidowało swoją działalność blisko 600 tys. podmiotów, co jest procesem bezprecedensowym w historii III Rzeczpospolitej”.

Aż 9 procent składki zdrowotnej i... jest kolejka, a nie usługa!

Zdaniem Anny Gołębickiej, ekspertki Centrum im. Adama Smitha, „nie ma nic pewniejszego w życiu niż śmierć i podatki. Podatki płacić trzeba, tylko dlaczego aż takie duże? I tu przychodzi na myśl krzywa Laffera, która pokazuje, że kolejna podwyżka podatków w końcu spowoduje spadek wpływów do budżetu państwa. Wraz ze zmianami wprowadzonymi przez tzw. polski ład niebezpiecznie zmierzamy w tym kierunku. I nie o samą wysokość podatków i tzw. składek tu chodzi, tylko o poczucie niesprawiedliwości w ich płaceniu i ich przeznaczeniu. Podatek to nie abonament i dość często jest on nieekwiwalentny, ale gdy za 9 proc. tzw. składki zdrowotnej dostajemy nie usługę, ale kolejkę do lekarza, to doświadczamy, że system jest jawnie niesprawiedliwy mimo przecież zapłaconego nie małego wcześniej podatku”.

"Pracujący nie są szanowani"

Gołębicka twierdzi, że dodatkowo płacący podatki zauważają, że nie docenia się ich pracy, a pracujących i płacących uczciwie podatki nie szanuje się: „Sprowadzenie zmian w podatkach głównie do kupienia głosów wyborców niszczy powszechną do tej pory uczciwość i pracowitość.”

Według prof. Adama Mariańskiego, prezesa Polskiego Instytutu Analiz Prawno-Ekonomicznego i dyrektora Centrum Myśli Podatkowej Uczelni Łazarskiego „Dzień Wolności Podatkowej powinien być radosnym dniem, bo wtedy odzyskujemy jako jednostki, wolność. A tymczasem z roku na rok nasza wolność, nie tylko w zakresie rosnących obciążeń podatkowych (składkowych) maleje. Polski system podatkowy silnie ingeruje w wolność jednostki oraz wolność gospodarczą. Jest to wynikiem populizmu polityków, zwłaszcza jak odwołują się do tzw. sprawiedliwości społecznej. Tymczasem nie ma nic bardziej niesprawiedliwego niż taka sprawiedliwość, która prowadzi to zaś do niesprawiedliwości polegającej na arbitralnym ustalaniu przez władcę podatkowego wysokości obciążeń daninowych”.

"Podatki są... gorsze niż śmierć"

Prof. Robert Gwiazdowski, przewodniczący Rady Centrum im. Adama Smitha komentuje: „Jak mawiał Terry Pratchett, że „podatki są gorsze niż śmierć, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku”. A oprócz wysokości kontrybucji jest jeszcze sposób jej pobierania. Ważne co opodatkowujemy, w którym momencie i w jakiej wysokości. I czy podatnicy wiedzą dokładnie, ile, kiedy i od czego mają zapłacić? Niestety skonstruowaliśmy system podatkowy w taki sposób, że ciągle tego nie wiadomo”.

"Płacimy, a nie dostajemy nic w zamian"

Z badania Centrum im. Adama Smitha, obecny system podatkowy jest nieefektywny i niesprawiedliwy. 49 proc. badanych stwierdziło, że niewiele dostaje w zamian za podatki, które płaci, 39 proc. uważa, że usługi i świadczenia, które dostaje od państwa nie są warte płaconych podatków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska