"Rajmud Lewandowski. Piewca ziemi dobrzyńskiej" to wystawa monograficzna, poświęcona twórczości tego lekarza, pisarza, krytyka, badacza i artysty. Jest pierwszą po jego śmierci prezentacją dzieł w Polsce. Jeszcze w 1986 r. prace lipnowskiego grafika były eksponowane we Francji. Po trzydziestu latach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przypomina tego wybitnego twórcę i piewcę piękna ziemi dobrzyńskiej. Prezentacja obejmuje zaledwie fragment bogatego dorobku Rajmunda Lewandowskiego znanego na całym świecie twórcy ekslibrisów.
Na ekspozycji znalazło się dziesięć rysunków i prac wykonanych tuszem oraz siedemdziesiąt cztery grafiki wykonane w technice drzeworytu, linorytu, akwaforty i metalorytu.
Prace pokazane na wystawie pochodzą ze zbiorów Zdzisławy Lewandowskiej oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Rysunki i ryciny wybrane na wystawę tematycznie wiążą się z umiłowanym przez artystę rodzinnym regionem i miastem. Jak nikt inny przed nim czy po nim, Lewandowski był swoistym dokumentalistą ziemi dobrzyńskiej i Lipna.
Uwieczniał pejzaże, architekturę, ilustrował lokalne legendy i podania.
Prace jednego z najciekawszych artystów Lipna zmarłego w 1986 r. oglądać można będzie do 22 stycznia 2017 r. w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
Rajmund Lewandowski otrzymał tytuł Zasłużonego dla Miasta Lipna.
Początek wernisażu o godz. 17.
***
Sprawdź prognozę pogody - kujawsko-pomorskie
źródło: TVN Meteo Active /x-news