Ranking Perspektyw. UMK w Toruniu na 5. miejscu wśród uniwersytetów w kraju. Bydgoskie uczelnie na dalszych miejscach

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zajął 5. miejsce w rankingu uniwersytetów w Polsce, przygotowanym przez Fundację "Perspektywy"
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zajął 5. miejsce w rankingu uniwersytetów w Polsce, przygotowanym przez Fundację "Perspektywy" Jacek Smarz
Ranking Perspektyw ogłoszony! Z uczelni w Kujawsko-Pomorskiem najlepiej wypadł Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. UMK znalazł się na 5. miejscu wśród uniwersytetów w kraju. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zajął w tej kategorii ostatnią, 20. lokatę. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy wśród uczelni technicznych znalazł się na 17. miejscu.

Zobacz wideo: Lekarze i NFZ będą dzwonić i zachęcać do szczepień.

Ranking przygotowany został przez Fundację Edukacyjną Perspektywy już po raz 22. Oceniono w nim uczelnie państwowe, a także niepubliczne.

To też może Cię zainteresować

Najlepsze uczelnie w rankingu Perspektyw

Według ogłoszonego w środę 22 czerwca 2021 rankingu Uniwersytet Jagielloński jest najlepszą uczelnią akademicką w Polsce, minimalnie wyprzedzając Uniwersytet Warszawski, na trzecim miejscu znajduje się Politechnika Warszawska, na czwartym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wśród uczelni niepublicznych tradycyjnie na pierwszym miejscu znajduje się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej to najlepsza publiczna uczelnia zawodowa.

UMK w Toruniu na 5. miejscu wśród uniwersytetów

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wypadł najlepiej wśród uczelni z Kujawsko-Pomorskiego. W rankingu uczelni akademickich UMK znalazł się na 17. miejscu w kraju (w 2020 r. - miejsce 15.)

- W rankingu ogólnym wszystkich uczelni akademickich zostaliśmy spozycjonowani na miejscu siedemnastym (wraz z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu), zaś w zeszłym roku uplasowaliśmy się na pozycji piętnastej wraz z pięcioma innymi uczelniami. Nie jest to jednak konsekwencją gorszego notowania, lecz innego pogrupowania uczelni na tych samych pozycjach, co jest konsekwencją różnic w ich sumarycznych punktacjach. Uczelnie o bardzo zbliżonej punktacji są plasowane na tych samych pozycjach, ale w konsekwencji nie wszystkie pozycje są reprezentowane, nie ma np. miejsca 7, 11 itd.). - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK.

W rankingu uniwersytetów UMK zajął natomiast 5. miejsce. - Wypadliśmy wypadł nieznacznie lepiej niż w zeszłym roku. Uzyskaliśmy sumarycznie nieco więcej punktów (w zeszłym roku 57,6, w tym – 63,3), zmniejszając tym samym dystans do najlepszej uczelni w kraju – Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (z punktacją 100 w tym i poprzednim roku). Utrzymaliśmy piątą pozycję w zestawieniu uniwersytetów, przy czym pozycję tę w 2020 roku dzieliliśmy z Uniwersytetem Łódzkim, który w aktualnym rankingu spadł na pozycję szóstą - dodaje dr Ewa Walusiak Bednarek.

UTP w Bydgoszczy 17. uczelnią techniczną w Polsce

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy zajął w rankingu uczelni technicznych miejsce 17. (w 2020 - miejsce 14.). Z kolei w zestawieniu wszystkich uczelni akademickich podobnie jak w 2020 jest w przedziale miejsc od 61. do 70. UTP wypadł natomiast najlepiej z uczelni w Kujawsko-Pomorskiem w kategorii „Absolwent na rynku pracy".

- Cieszy nas 1. miejsce UTP wśród kujawsko-pomorskich uczelni wyższych w kategorii „Absolwent na rynku pracy.” To potwierdza, że nasi studenci nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia, a realizowane przez nas kierunki odpowiadają potrzebom rynku. Według rankingu jesteśmy także najbardziej innowacyjną uczelnią w regionie. Musimy jednak skrócić dystans do innych uczelni technicznych w kraju. Stawiamy na studia o profilu praktycznym, realizowane w ścisłej współpracy z otoczeniem biznesowo-gospodarczym. Przed nami ciężka praca, aby z każdym rokiem już jako Politechnika Bydgoska, zdobywać coraz wyższe lokaty w rankingu - podkreśla dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. uczelni i rzecznik UTP.

UKW w Bydgoszczy daleko od początku stawki

Najsłabszą pozycję z uczelni z Kujawsko-Pomorskiego zajął Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W rankingu uczelni akademickich UKW znalazł się w przedziale miejsc od 71. do 80. W rankingu uniwersytetów w Polsce zajął natomiast ostatnie 20. miejsce (w 2020 r. miejsce 21.).

- W rankingu utrzymaliśmy lokatę z ubiegłego roku i pracujemy nad tym, aby poprawiać swoją pozycję – mówi Tomasz Zieliński, rzecznik UKW w Bydgoszczy. - Cieszymy się, że jesteśmy na dobrych miejscach w kategoriach innowacyjność oraz potencjał naukowy - nasze działania przynoszą efekty. Przygotowujemy się do parametryzacji uczelni, a od jej wyników zależy m.in. dofinansowanie uczelni - jest dla nas priorytet. Dla kandydatów na studia ważne jest, że nasze kierunki humanistyczne, przyrodnicze, ścisłe i techniczne, w rankingu lokują się na dobrych pozycjach.

Ranking Perspektyw - tak wypadły uczelnie niepubliczne z Kujawsko-Pomorskiego

  • 17. Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy (w 2020 r. - 16.)
  • 21. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy (w 2020 r. - 25.)
  • 21. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (w 2020 r. - 32.)
  • 27. Wyższa Szkoła Kultury Medialnej w Toruniu (w 2020 r. - 31.)
  • 28. Kolegium Jagiellońskie - Toruńska Szkoła Wyższa (w 2020 - 29.)
  • 33. Bydgoska Szkoła Wyższa (w 2020 - 29.)

KPSW w Bydgoszczy powtórzyła swój sukces sprzed roku

Z Kujawsko-Pomorskiego najlepiej wypadła Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa, które zajęła 17. miejsce. Tym samym, podobnie jak w 2020 roku uczelnia znalazła się na 1. miejscu w województwie kujawsko-pomorskim i - jak podkreślają jej władze - również w Polsce Północnej.

- W ciągu ostatniego tygodnia otrzymaliśmy dwie bardzo dobre informacje. Nasz wysiłek i zaangażowanie oraz obrana strategia rozwoju Uczelni, została potwierdzona w najważniejszych rankingach akademickich. Dziennik Gazeta Prawna ogłosił, wyniki XV Rankingu Wydziałów Prawa, w którym Wydział Nauk Prawnych, Społecznych i Humanistycznych zajął 3 miejsce wśród uczelni niepublicznych z całej Polski. Wyniki Rankingu Perspektyw, pokazują, że wysoka jakości kształcenia oferowana przez KPSW, nie jest tylko sloganem reklamowym. Znajdujemy się wśród nielicznych uczelni niepublicznych, które w swojej ofercie posiadają kierunki o profilach ogólnoakademickim i praktycznym, dbając o rozwój badań naukowych. Wszystkie kierunki na KPSW posiadają pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Cieszymy się, że jesteśmy Uczelnią chętnie wybieraną przez kandydatów na studia, a obecność wśród 20-tu najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce jest dla nas wyróżnieniem i zobowiązaniem do dalszej pracy – przekazał dr Michał Czakowski, Prorektor ds. Promocji i Organizacji KPSW.

Autorzy rankingu docenili KPSW szczególnie w kategoriach: nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach (87,60 na 100 punktów) oraz dostępność dla studentów wysoko kwalifikowanych kadr.

W rankingu publicznych szkół zawodowych Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku zajęła 18. miejsce.

Pełne wyniki Rankingu Szkół Wyższych oraz Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2020 są dostępne pod adresem: www.ranking.perspektywy.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie