Zobacz wideo: Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami.
Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis to badanie, które porównuje 50 największych pod względem liczby ludności polskich miast pod kątem ich zrównoważonego rozwoju w ramach trzech obszarów: społecznego, środowiskowego i gospodarczego. Zestawienie przygotowano na podstawie 45 wskaźników zgrupowanych we wspomnianych obszarach.
Ranking został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Inspiracją do stworzenia go był raport „Arcadis Sustainable Cities Index”, klasyfikujący 100 globalnych metropolii.
- Ranking ma na celu porównanie, które miasta i na jakich polach radzą sobie najlepiej. Opracowanie prezentuje ponadto ciekawe i innowacyjne projekty, dzięki czemu stanie się swoistym katalogiem dobrych praktyk dla władz miejskich
– czytamy na stronie arcadis.com
Ranking Miast Zrównoważonych podsumował niedawno portal Business Insider. W klasyfikacji ogólnej zwyciężyły:
- Warszawa (z wynikiem 68,2 procent),
- Toruń (67,22 procent),
- Zielona Góra (66,17 procent).
Jak w rankingu wypadły miasta z województwa kujawsko-pomorskiego?
W zestawieniu znalazły się cztery miasta z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym także Włocławek. Najwyższą lokatę spośród miast naszego regionu zajął Toruń, który – w klasyfikacji ogólnej - uplasował się na drugim miejscu rankingu (społeczeństwo – 12 miejsce, środowisko – 11 miejsce, gospodarka - 7 miejsce). Warto dodać, że Toruń zachował swoją pozycję z pierwszej edycji rankingu, którą przeprowadzono w 2018 roku.
Na 15. pozycji uplasowała się Bydgoszcz z wynikiem 61,79 procent (społeczeństwo – 28 miejsce, środowisko – 6, gospodarka – 17). Grudziądz zajął 27. lokatę z wynikiem 54,97 procent (społeczeństwo – 44 miejsce, środowisko – 2, gospodarka – 45). Włocławek zdobył wynik 48,40 procent (wyprzedził Bytom, Jaworzno, Rudę Śląską oraz Chorzów) i znalazł się na 44. miejscu rankingu (społeczeństwo – 41. miejsce, środowisko – 32, gospodarka – 48).
