Raport z powiatu żnińskiego [16.04]: Starosta o koronawirusie, pensjach pracowników i inwestycjach w powiecie [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
- Utworzenie twierdzy ze Starostwa Powiatowego byłoby nie na miejscu, wręcz chamskie wobec społeczeństwa. Inne służby muszą pracować w czasie pandemii koronawirusa, a my mielibyśmy się pozamykać? - mówi starosta żniński. Fot. Szymon Cieślak
W nocy z 13 na 14 kwietnia skończyła się kwarantanna w DPS Podobowice. Tym samym minęły obawy związane z zarażeniem się kolejnych osób koronawirusem, którego wykryto wcześniej u dwóch pensjonariuszy.

Ale władze powiatu żnińskiego nie mają złudzeń: w takich placówkach zagrożenie i tak może cały czas czyhać, o czym świadczą przypadki w innych DPS-ach w Polsce. Dlatego są nowe rozwiązania, które będą wprowadzane w życie.

Głównie chodzi o pracowników Domów Pomocy Społecznej w Barcinie, Tonowie i Podobowicach. - Przez kilka najbliższych tygodni będą mieli wykonywane (cyklicznie) testy na obecność koronawirusa . - Wszystko po to, by nie "przynieśli" zakażenia do tych placówek - mówi starosta żniński Zbigniew Jaszczuk.

Testy dla wszystkich pracowników DPS-ów to wspólny projekt marszałka województwa i powiatów - również jeśli chodzi o finansowanie. - Wzór umowy z laboratorium jest przygotowany, czeka na podpisanie.

Odrębną kwestią, o którą zapytaliśmy, są dodatkowe pieniądze dla pracowników tychże "pałuckich" DPS-ów. - Mogą na dodatkowe pieniądze liczyć i je dostaną. Na razie jest decyzja, że będzie tak w kwietniu, maju i czerwcu - mówi starosta Jaszczuk. - Jest pula, raczej wszyscy otrzymają po równo (nieoficjalnie po ok. 700 zł - przyp. red.), choć nie wykluczam, że wyróżnię grupę 20 osób z DPS Podobowice, która przez dwa tygodnie była w zamknięciu na stanowiskach pracy. W związku z kwarantanną.

A czy w Starostwie Powiatowym w Żninie oraz jednostkach podległych powiatowi (wyłączając opisane wyżej DPS-y) przewiduje się obniżkę wynagrodzeń?

(według naszych źródeł, obniżki płac - w związku z zamknięciem instytucji, planowane są w jednostkach podległych gminie Żnin, padło więc pytanie, jak to będzie wyglądało w powiecie - przyp. red.)

- Żadne rozmowy na dziś w tym temacie nie są prowadzone i mam nadzieję, że do nich nie dojdzie - usłyszeliśmy od starosty. - Mówię tu nie tylko o płacach urzędników w Starostwie Powiatowym, ale i o pracownikach wszystkich pozostałych jednostek organizacyjnych powiatu żnińskiego. Nie ma takich zagrożeń na ten moment.

Zbigniew Jaszczuk dodał jednocześnie: - Jako urząd cały czas funkcjonujemy. I nie należymy do tej części instytucji, o których mówił minister Andrzej Adamczyk. A mianowicie, że ponad połowa wydziałów komunikacji w Polsce jest zamknięta. Może i tak jest, ale nie u nas! Miałem naciski, żeby zamknąć instytucję. Ale powiedziałem po swojemu i dobitnie, że to nie wchodzi w rachubę.

- Utworzenie twierdzy ze Starostwa Powiatowego byłoby nie na miejscu, wręcz chamskie wobec społeczeństwa. Inne służby muszą pracować, a my mielibyśmy się pozamykać? Działamy z rozwagą, dzielimy załogę - jedni są w miejscach pracy, inni wykonują zadania zdalnie, ale jesteśmy. Działa też wydział komunikacji. Chodzi także o to, aby rozładować tłumy, które mogłyby się za kilka miesięcy ustawiać pod urzędem.

- Ogłaszamy ponadto przetargi, żeby "chodziła" gospodarka.

W tym miejscu starosta żniński wymienił, jakie przetargi ma na myśli:

- Ogłosiliśmy przetarg na nowy most w Gąsawie. Na realizację zadania trzeba mieć kilka miesięcy. W najbliższy piątek otwieramy oferty. Czekamy jednocześnie na podpisanie umowy z Ministerstwem Infrastruktury, ponieważ przedsięwzięcie ma być w 50 procentach dofinansowane z puli budżetu centralnego. Wartość budowy jest szacowana na blisko 2 mln zł.

- Bierzemy się też za obiekt, w którym jest między innymi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Są trzy oferty zgłoszone w przetargu na termomodernizację budynku. Wiele wskazuje na to, że zadanie wykona firma lokalna. Całość ma kosztować 3,5 miliona złotych. Jak wcześniej było mówione, wykonamy to wspólnie ze spółką Pallmed (Sue Ryder). Dwie dolne kondygnacje są po stronie powiatu, dwie górne - spółki Pallmed, dach natomiast zrobimy razem (w sensie wspólnych kosztów).

- Nie wolno hamować gospodarki. Mamy w obu przypadkach środki, zamierzamy więc te działania podjąć - dodaje Zbigniew Jaszczuk.

A jak wygląda kwestia pomocy dla Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie ze strony samorządów?

- Byłem w środę, 15 kwietnia, w szpitalu, stoją trzy namioty, w tym dwa przekazane przez gminy Janowiec Wielkopolski i Rogowo. Są takie zalecenia, uznano, że lepiej, aby przy placówkach służby zdrowia były trzy takie obiekty jako tzw. śluzy, i my się do tego dostosowaliśmy. Jednak nie oznacza to, że wszyscy, którzy muszą skorzystać ze szpitalnej pomocy, winni najpierw trafiać do jednego z tych namiotów. Każdorazowo sytuację oceniają lekarze czy ratownicy medyczni.

- Jeśli chodzi o pomoc innych gmin dla Pałuckiego Centrum Zdrowia, Gąsawa przekazała 10 tys. zł, Łabiszyn - 20 tys. zł. Samorządy ustalają z dyrekcją PCZ, co jest potrzebne i co będzie kupione za te kwoty.

Gmina Barcin podejmie temat na najbliższej sesji Rady Miejskiej, z kolei gmina Żnin skierowała sprawę pomocy PCZ do rozpatrzenia przez stosowną komisję.

Jak pisaliśmy wcześniej, powiat żniński wspomógł natomiast PCZ kwotą 160 tys. złotych.

- Jeśli zaistnieje potrzeba, przekażemy kolejne środki - dodał starosta żniński.

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To gdzie są te niby premie Panie Starosto? Kończy się kwiecień, a my żadnych premii nie dostaliśmy...No i gdzie te testy???