Katarzyna Juszczyk to świeżo upieczona absolwentka studiów drugiego stopnia na KSW we Włocławku. Zanim została pielęgniarką, pracowała jako ratownik medyczny. Najpierw bowiem ukończyła studia w tym kierunku.
- Pielęgniarki pracują na dużo lepszych warunkach niż ratownicy medyczni - mówi Katarzyna Juszczyk. - Poza tym nie jest łatwo kobiecie-ratownikowi. Jesteśmy drobnej postury ciężko poradzić sobie w niektórych przypadkach. Na pewno odbija się to na zdrowiu. Właśnie z uwagi na warunki pracy obserwuję, że coraz więcej ratowników medycznych się przekwalifikowuje. Z takiego rozwiązania skorzystał na przykład mój mąż. Zawód pielęgniarza staje się coraz bardziej popularny wśród mężczyzn. Pracuję w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Bydgoszczy. Mam wielu kolegów pielęgniarzy.
Pani Katarzyna podkreśla, że studia pielęgniarskie były bardzo ciekawe. Nie było jej jednak łatwo pogodzić wszystkie obowiązki - pracę zawodową, która wiąże się z dyżurami, naukę i jeszcze małe dziecko.
- Niejednokrotnie jeździłam na zajęcia po dyżurze w pracy - dodaje Katarzyna Juszczyk. - Pielęgniarstwo mnie jednak pasjonuje. Chciałabym dalej się rozwijać. Ukończyć specjalizację anestezjologiczną i intensywnej opieki. Marzy mi się doktorat.
Studia pielęgniarskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. PUZ kształci pielęgniarki i pielęgniarzy od czterech lat, a KSW od szesnastu.
Co roku mury KSW opuszcza około dwustu absolwentów pielęgniarstwa. Nie tak dawno pięćdziesiąt pielęgniarek i jeden pielęgniarz otrzymali dyplomy ukończenia studiów pierwszego stopnia Państwowej Uczelni Zawodowej. Władze uczelni są spokojne o ich losy. Zapewne fakt, że pielęgniarek brakuje w szpitalach czy ośrodkach zdrowia powoduje, że studia na tym kierunku są tak bardzo popularne. W tej chwili średnia wieku pielęgniarki to ponad 50 lat. Potrzebne są zatem też nowe osoby w zawodzie. Musi dokonać się zmiana pokoleniowa.

Okiem Kielara odc. 14
- To bardzo szlachetny zawód, niesie się przecież pomoc innym - mówi Marta Kamińska, studentka pierwszego roku studiów magisterskich na PUZ. - Oczywiście to nie jest łatwy zawód. Trzeba mieć do niego odpowiedni charakter. Misja powinna rekompensować wszelkie trudności.
Studia pielęgniarskie kuszą niektórych z uwagi na możliwość wyjazdu za granicę
- Jest też dużo osób, które chcą pozostać w Polsce - dodaje Marta Kamińska. - Nie ma się jednak co oszukiwać, że warunki pracy za granicą są inne, bardzo ciekawe. Ci, którzy wyjechali, chwalą sobie to rozwiązanie.
Wideo. Elektryczne autobusy we Włocławku