https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ratujmy warsztaty szkolne. Muszą mieć dobry sprzęt!

Renata Kudeł
Warsztaty szkolne w Zespole Szkół Samochodowych
Warsztaty szkolne w Zespole Szkół Samochodowych Fot. Wojciech Alabrudziński
Właściciele firm, z którymi rozmawiam narzekają, że wielu absolwentów zawodówek nie nadaje się do pracy - mówi Władysław Skrzypek, włocławski radny. - Co z tego, że szkoła uczy zawodu? Technika poszła do przodu, większość warsztatów została w tyle.

- To kpina, że dziewczyna, uczącą się fryzjerstwa musi zdawać pisemny egzamin z teorii - mówi Władysław Skrzypek, wło-cławski radny i wieloletni nauczyciel zawodu. - Absolwentka szkoły fryzjerskiej powinna wiedzieć, jaka jest budowa włosa, ale najważniejsze, żeby miała dobre podstawy i nie trzeba było jej uczyć od zera jak trzymać nożyczki. A to - zadniem radnego Skrzypka - wcale nie jest takie oczywiste. Oczywiście nie tylko w zawodzie fryzjerskim.

Złoty środek

- Jak w takiej sytuacji walczyć z bezrobociem, skoro szwankuje ten najważniejszy, podstawowy element? - pyta radny. Uważa on, że szkoły zawodowe muszą znaleźć złoty środek między nauczaniem teorii i praktyki, zaś prowadzone przez nich warsztaty nadążać za nowoczesnością. W przeciwnym wypadku absolwenci będą mieli trudności ze znalezieniem pracy.
- To problem ogólnopolski, nie tylko włocławski - twierdzi Wojciech Jaranowski, przewodniczący Sekcji Pracowników Oświaty i Szkolnictwa Wyższego NSZZ "Solidarność". - Uważam, że stan włocławskiego szkolnictwa zawodowego nie odbiega od krajowego standardu, co nie znaczy, że problemu nie ma. Cieszy, że można będzie zatrudniać jako nauczycieli zawodu mistrzów w swoim fachu, niekoniecznie z nauczycielskim przygotowaniem. Sami, jako związek zawodowy, wnioskowaliśmy o to w Ministerstwie Oświaty.

Ulgi na zachętę

Zdaniem W. Jaranowskiego, już w gimnazjach powinny być klasy przysposabiające do zawodu zaś pracodawcom, przyjmującym praktykantów, warto zaoferować jakieś ulgi na zachętę. - Jeśli ma powstać we Włocławku Centrum Kształcenia Zawodowego, jak słyszałem, to niech powstanie, byle było dobrze wyposażone - mówi W. Jaranowski.
- Nie wiem, czy takie centrum jest potrzebne - mówi Ryszard Suwała, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych, w którym są znane w wielu włocławianom warsztaty. - Bo wszystko, a to kojarzy mi się z nazwą centrum, znaczy nic. Podobnie uważa Władysław Skrzypek: - Po co kolejny biurokratyczny twór? Lepiej dobrze wyposażyć szkolne warsztaty w najnowocześniejszy sprzęt.
Przykład warsztatów, w których zawód zdobywają uczniowie "Samochodówki", zdaje się potwierdzać wątpliwości praktyków. - Nie mamy kompleksów - twierdzi dyr. Ryszard Suwała. - Nasi absolwenci dostają certyfikaty i zdają egzaminy niemal w stu procentach. Ale też żeby warsztaty wysyłały w świat dobrych fachowców, trzeba na nie - jak przyznaje dyrektor - chuchać i dmuchać.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nauczyciel p.n.z.
Wiedzę faktyczną najlepiej uzyskać u źródła, a więc w Centrum Kształcenia Praktycznego w Centrum Doskonalenia i Edukacji przy ul. Ogniowej 2. W CKP znajdują się 3 warsztaty, gdzie uczniowie odbywają zajęcia praktyczne. Co do dyrektora to nie jest mgr geografii, była nim już była wicedyrektor, której dyrektor CDiE słusznie "podziękowała"!!! Stare maszyny zostały sprzedane przez poprzedniego dyrektora CDiE. Aktualnie wszystkie stare maszyny są wyremontowane mimo, że mamy maszyny i urządzenia najnowszej generacji np. obrabiarki sterowane numerycznie CNC. Czy ktoś wie, że mamy 4 w kraju i 25 w Europie Pracownię HTEC!!! Wcześniej miały tylko 3 politechniki warszawska, krakowska i wrocławska, a nasz CKP jako pierwszy w kraju!
Pewnie nikt nie wie co to jest HTEC? Pracownia szkoleniowa, która otrzymała certyfikat firmy Haas - najlepszej i największej na świecie firmy produkującej maszyny i urządzenia sterowane numerycznie. Uczniowie otrzymują certyfikat, który umożliwia im podjęcie pracy na całym świecie w każdej firmie. w której są maszyny i urządzenia Haasa. Mamy atest dla spawalni z Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. To nie wszystko i trudno o tym pisać bo jest zbyt dużo naszych działań, którymi możemy się poszczycić. ZAPRASZAMY do CKP, zwłaszcza tych, którzy krytykują i źle oceniają CKPy. W kraju wszystkie bardzo dobrze sobie radzą, natomiast krytykanci, już zapomnieli, że utworzono CKPy tylko dlatego, że warsztaty nie były w stanie się utrzymać i .... upadły. Jedynym wyjściem i to sprawdzonym było utworzenie Centrów Kształcenia Praktycznego!!! To co osiągnął CKP w CDiE to nie zasługa budżetu tylko wypracowanych środków własnych!!! i pracy nas wszystkich zatrudnionych w Centrum Doskonalenia i Edukacji. ZAPRASZAMY nie tylko emerytowanych nauczycieli ale także wszystkich zainteresowanych szkolnictwem zawodowym.
G
Gość
Władziu, zamiast Królowej Jadwigi trzeba było zainwestować w Warsztaty i Specjalną Strefę Ekonomiczną, co przysłużyłoby się do podniesienia umiejętności zawodowych i rozwoju gospodarczego Włocławka. Zostawiłeś chłopie miasto z długami, a teraz chodzisz i lamentujesz we wszystkich mediach. Twój czas już minął. Udowodniłeś mieszkańcom, że nie masz umiejętności i pomysłu na rozwój Włocławka.
f
forum pomorska.pl opinie
Były Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Technicznych w Włocławku, które kształciły wysokiej klasy fachowców w obróbce metali skrawaniem.Park maszynowy był wprawdzie przestarzały,ale wykonywano na nim takie zlecenia,że zadziwiały największych znawców nie tylko z Włocławka ,ale też z Warszawy,Łodzi,Płocka,Bydgoszczy i innych miast Polski.Warsztaty te wkonywały zlecenia o wartości 5-6 mil. zł.rocznie i pozwalały realizować program nauczania w zakresie praktycznym w 100 %,a uczniowie faktycznie poprzwz produkcję zdobywali wysokie umiejętności zawodowe.To właśnie Panom Skrzypkowi i Jaranowskiemu oraz Maćkowiakowi- Naczelnikowi Wydziału Oświaty UM przeszkadzało i powołano do życia Centrum Kształcenia Ustawicznego ,a w nim Centrum Kształcenia Praktycznego w siedzibie dotychczasowych Warsztatów Szkolnych.Powołano dyrektora i jego zastępców zwolniono część nauczycieli praktycznej nauki zawodu i skończyła się praktyczna nauka zawodu,za to Dyrektor z prawdziwego zdarzenia bo magister geografii dopełniła reszty sprzedając część maszyn,łącząc wydziały rozłożyła cały program praktycznej nauki zawodu w praktycznym szkoleniu umiejętnościzawodowych Tak został zniszczony 90-cio letni dorobek Warsztatów Szkolnych Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku przy ul.Ogniowej 2.Aktualne lamenty i ubolewania Skrzypka mającego się za nauczyciela i Jaranowskiego zdadzą się psu na budę,dopóki nie znajdzie się ktoś mądry i odważny i przywróci dawny,sprawdzony przez lata system praktycznego szkolenia fachowców dla potrzeb gospodarki narodowej,których brak odczuwamy we wszystkich zawodach.Emerytowany nauczyciel Z.S.T.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska