- Czy porozumienie z AWFiS w Gdańsku gwarantuje utworzenie kierunku turystyka i rekreacja?
- Utworzenie i prowadzenie kierunku studiów uzależnione jest od pozytywnej opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej, a w dalszej kolejności od zgody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Ale podstawowymi kryteriami, które brane są pod uwagę, są spełnienie minimum kadrowego, a więc zapewnienie wysoko kwalifikowanej kadry do prowadzenia kierunku oraz spełnienie standardów programowych dla danego kierunku studiów. Oba te warunki, w mojej ocenie, spełniamy w pełni.
- Co studenci zyskają na tym porozumieniu?
- Gwarancję wysokiego poziomu kształcenia, gwarancję dużego doświadczenia uczelni renomowanej, gwarancję drożności studiów, czyli po ukończeniu studiów licencjackich mogą stać się studentami AWFiS w ramach uzupełniających studiów magisterskich. Występuje tu pełna drożność programowa. Ponadto nasi studenci mogą korzystać z zasobów bibliotecznych uczelni gdańskiej. Będziemy organizowali wspólne obozy - naukowe i treningowe.
- Skąd wziął się pomysł, by każdy kierunek kształcenia był otaczany patronatem państwowej uczelni?
- Chcielibyśmy kształcić na bardzo wysokim poziomie. Misją naszej szkoły jest to, aby stać się uczelnią wyższą kształcącą na poziomie studiów zawodowych, czyli chcemy nadawać absolwentom tytuł inżyniera bądź licenacjata. Uznając ogromne doświadczenie, dorobek i potężny potencjał naukowy renomowanych uczelni państwowych, uważamy, że rozwiązanie takie stwarza gwarancję jakości kształcenia. Ponadto daje możliwość wspólnego prowadzenia badań naukowych, wspólnego wykorzystywania bazy uczelni, a przede wszystkim zapewnia kadrę naukową dla naszej uczelni.
- Kolejny pomysł to wydłużona ścieżka dydaktyczna.
- Ten pomysł zaczynamy już realizować. Tuchola posiada doskonałą bazę dydaktyczną. Będzie to oferta kształcenia od szkoły ponadgimnazjalnej do uzyskania tytułu inżyniera bądź licencjata. W tej chwili taką jaskółką tego rozwiązania jest uruchomienie klasy architektury krajobrazu w ZSLiA.
- Od nowego roku akademickiego będzie pięć kierunków?
- Jeśli Państwowa Komisja Akredytacyjna uzna, że spełniamy wszystkie warunki, to tak. Będzie realizowany kierunek już przez nas prowadzony - inżynieria środowiska. W tej chwili oceniany jest wniosek na utworzenie kierunku architektura krajobrazu. Trzecim kierunkiem jest technika rolnicza i leśna. Kolejnym - leśnictwo. I zgodnie z treścią porozumienia z uczelnią gdańską - turystyka i rekreacja. Razem pięć.
Razem pięć
Rozmawiała i fot. Anna Maria Zdrenka

Razem pięć z dr Krzysztofem Kannenbergiem rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.