Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Razem w podróży z psim przyjacielem

(MSZ)
Dla psich przyjaciół podróż też ma być przyjemnością
Dla psich przyjaciół podróż też ma być przyjemnością sxc.hu
Pies nie poskarży się, że jest mu gorąco albo niewygodnie w aucie. Może zaszczekać albo zaskomleć, ale na tym koniec. Dlatego, zabierając czworonoga w podróż samochodem, pamiętajmy i o jego potrzebach. Rozmowa z Lucyną Kuziel-Zawalich, lekarzem weterynarii.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

- Co powinniśmy zabrać dla naszego pupila, kiedy zabieramy go na wakacje samochodem?
- Podstawą jest przede wszystkim woda i sucha karma. Wilgotna może się popsuć. Psa nie powinno się również karmić bezpośrednio przed planowaną podróżą. Ostatni posiłek podajemy około 4-6 godzin przed wyjazdem. Zwierzę czuje się lepiej, gdy ma pusty żołądek, a nam gwarantuje to podróż bez dodatkowych "atrakcji".

- Co zrobić, kiedy wiemy, że pies źle znosi jazdę samochodem?
- W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza weterynarii, przedstawić mu problem i poprosić go o jakiś środek, który pomoże uniknąć objawów choroby lokomocyjnej. Zalecane środki są skuteczne i psu gwarantują spokojną podróż. Dobrze jest też zabrać na wakacje psie gadżety, zabawkę, gryzak albo kocyk.

- Czy będąc w drodze powinniśmy robić częste postoje?
- Jeżeli samochód nie jest klimatyzowany, takie postoje są zalecane nawet co godzinę. Ponadto pamiętajmy również o smyczy dla naszego pupila. Zdarzyć się może tak, że podczas przerwy pies się czegoś przestraszy i ucieknie w obcym dla siebie terenie. Wystarczy nieznajoma okolica i hałas. W wakacje często otrzymujemy telefony z zapytaniem o zaginione psiaki z innych miejscowości.

- Gdzie najlepiej trzymać zwierzę podczas podróży?
- Absolutnie nie przewozimy psa w bagażniku, gdyż grozi to uduszeniem. Chyba, że jest to auto przystosowane, typu kombi. Zazwyczaj trzymamy czworonoga na tylnym siedzeniu. Jeżeli piesek jest ruchliwy, możemy dla niego kupić specjalne szelki, które przyczepiamy do pasów. Gwarantuje to nam, że zwierzę będzie miało ograniczony zasięg ruchu. Poza tym zwiększa się bezpieczeństwo jazdy. Mniejsze zwierzęta, takie jak szczeniaki albo koty najlepiej przewozić w klatce, która powinna być na tyle duża, żeby zwierzę mogło swobodnie wstać i rozprostować łapy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska