- Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi nadzór sanitarny nad jakością wody w kąpieliskach w celu ochrony zdrowia osób korzystających z kąpieli - mówi Ewa Pielak.
W czerwcu i lipcu objęto monitoringiem najbardziej popularne kąpieliska w powiecie nowomiejskim przy ośrodkach wypoczynkowych i tzw. zwyczajowe. Kontrolowano kąpieliska w Tereszewie (w Partęczynach) nad jeziorem Wielkie Partęczyny, kąpielisko w Rynku nad jeziorem Kiełpińskim, kąpielisko w Ostaszewie nad jeziorem Hartowiec. Inspekcją objęto również kąpielisko w Gaju nad jeziorem Dębno i kąpielisko w Mikołajkach nad jeziorem Skarlińskim.
- W prowadzonych kontrolach jakości wody określany jest skład bakteriologiczny, zawartość tlenu w wodzie, zapach, barwa, przezroczystość, dokonywana jest także ocena wizualna wody pod kątem ewentualnego zakwitu sinic. Kontrole jakości wody prowadzone są cyklicznie raz lub dwa razy w miesiącu przez cały okres sezonu letniego - zapewnia Ewa Pielak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Mieście Lubawskim.
Systematyczne badania stanu wody w jeziorach prowadzi również brodnicki Sanepid.
Badane były próbki z dziesięciu kąpielisk. Wtym w dwóch kąpieliskach zorganizowanych - nad Niskim Brodnem i w PTTK Bachotek. Pozytywne kontrole przeszły: jezioro Wądzyńskie (ośrodek geofizyki Toruń), Duże w Nowej Wsi, Wielkie Partęczyny (Sanmel), Zbiczno - Ryte Błota i Pod Sosnami, Strażym - Na Wzgórzu, Bachotek - ośrodek UMK Jajkowo, Górzno.