Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalny zespół „Pałuki” z Kcyni tańczy i śpiewa 65 lat. Jubileusz w sobotę 25 czerwca [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Zespół regionalny "Pałuki" z Kcyni prezentuje klasyczny repertuar ludowy, bez modnych dziś stylizacji
Zespół regionalny "Pałuki" z Kcyni prezentuje klasyczny repertuar ludowy, bez modnych dziś stylizacji Maja Stankiewicz
Zespół folklorystyczny „Pałuki” działa w Kcyni od lat 50. Kultywuje tradycje regionu pałuckiego. Do jego powstania, 65 lat temu, przyczyniła się Klara Prillowa. Jubileuszowa feta już w sobotę 25 czerwca.

Zespół „Pałuki” to wizytówka gminy Kcynia. Nie tylko uświetnia swoimi występami lokalne wydarzenia, często prezentuje pałucki folklor w regionie i kraju. Tancerzy i śpiewaków z Kcyni nie raz oklaskiwano m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu. To także stały bywalec Konkursu Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, Międzynarodowych Spotkań Kapel w Toruniu czy też Międzywojewódzkiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Bydgoszczy.

To Cię może również zainteresować

Pałuki mają na swoim koncie także wiele występów zagranicznych. - Po raz pierwszy zespół pokazał się za granicą w 1972 r. w dawnej Jugosławii. W 1996 r. „Pałuki” śpiewały na Placu św. Piotra w Rzymie dla Jana Pawła II. Trasa wiodła przez Słowację, Węgry, Chorwację i Austrię. W 2003 r. koncertowali w Niemczech. Cztery lata później byli we Francji – przypomina Ilona Kurdelska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Zespół Pałuki z Kcyni z zasługami

Na swoje 50 lecie kcyńskie „Pałuki” nagrodzone zostały prestiżowym Medalem im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” nadawanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

- Nasze „Pałuki” są pierwszym zespołem z województwa kujawsko-pomorskiego, któremu ten medal przyznano – podkreślała wówczas z dumą Renata Domagała Wruk, ówczesna dyrektor ośrodka kultury w Kcyni. Wydana została wtedy także monografia „Pałuk”.

Od 1993 r. kierownikiem artystycznym jest Renata Gaj-Kowalska. Jak przed laty zespół składa się z kapeli, śpiewaczek ludowych i tancerzy. Atutem i cechą charakterystyczną „Pałuk” jest klasyczny repertuar, bez żadnych stylizacji. Doceniają to jurorzy konkursów i przeglądów ludowych. - Zdobytych nagród – słyszymy w Kcyni – nie sposób już zliczyć.

- To ambasador Pałuk, nasza kcyńska marka, nasza duma – podkreśla przy każdej okazji Marek Szaruga, burmistrz Kcyni

Zespół "Pałuki" z Kcyni. 65-lat minęło...

Jubileusz uczczony zostanie hucznie w sobotę 25 czerwca. Oprócz jubilatów dla gości i mieszkańców Kcyni wystąpi grupa śpiewacza „Jesienny Kwiat” z Szubina.

Urodzinową uroczystość, która w parku przy centrum kultury w Kcyni rozpocznie się o godz. 16.30, poprzedzi msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Kcyni. Na finał, o godz. 18, zaplanowano biesiadę ludową. Organizatorzy liczą, że wezmą w niej udział m.in. byli członkowie zespołu, a także sympatycy „Pałuk”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska