Ze względu na wskaźnik inflacji należy się spodziewać dwucyfrowej waloryzacji emerytur. Pojawiły się informacje, że jeszcze w tym roku mogłaby zostać wypłacona tzw. druga waloryzacja . Rząd takiego rozwiązania nie zamierza jednak wprowadzać.
Rada Ministrów przyjęła jednak propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r., w której strona rządowa proponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku. Prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. wyniesie nie mniej niż 109,6 proc.
Taka może być waloryzacja emerytur 2023 - wyliczenia
Emerytury zostaną zwaloryzowane dopiero w marcu 2023 roku, jednak już wiadomo, że podwyżka świadczeń będzie rekordowa. - Biorąc pod uwagę dzisiejsze dane, waloryzacja rent i emerytur w 2023 r. będzie na poziomie ok. 10 proc., a może nawet wyższym - powiedziała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.
Z najnowszych prognoz ekspertów doradzających rządowi wynika, że w marcu 2023 roku świadczenia wzrosną o co najmniej 13,1 proc. To daje minimum 100 zł miesięcznie więcej. Potwierdził to zresztą także Stanisław Szwed, wiceszef resortu pracy. - Nie można wykluczyć, że waloryzacja sięgnie 13-14 procent - mówił.
Zobacz dokładne wyliczenia w poniższej galerii - pamiętajmy jednak, że w tej chwili te dane mają charakter poglądowy.
- Jest za wcześnie, by mówić o piętnastej emeryturze w 2023 roku - powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg. - Warto dostrzec to co aktualnie robimy, jest godna waloryzacja, trzynasta emerytura, czternasta emerytura, kwota wolna od podatku - zaznaczyła.
