
Al-Azizijja, Libia – 58 °C?
W niektórych źródłach do dziś można znaleźć informację, że w afrykańskiej Libii odnotowano w 1922 r. najwyższą temperaturę na Ziemi – 58 °C. W 2012 r. drobiazgowe badania wykazały jednak, że w pomiarze z 1922 r. był błąd i rzeczywista temperatura wynosiła wówczas o ok. 7 °C mniej.
Przejdź do kolejnych zdjęć, przesuwając je w prawo strzałkami lub gestami ---->

Stacja polarna Base Esperanza, Antarktyda – 18,3 °C
„Rekordowy upał”, który nie sięgnął nawet 19 °C, może bawić w Polsce, jednak na lodowatej Antarktydzie takie temperatury stanowią absolutny ewenement i dowód na to, jak daleko zaszły niepokojące zmiany klimatyczne. Wartość 18,3 °C odczytano 6 lutego 2020 r. w całorocznej stacji polarnej Base Esperanza, należącej do Argentyny. Jako ciekawostkę można podać, że w 1978 roku w tej stacji przyszedł na świat pierwszy człowiek urodzony na Antarktydzie.
Licencja

Tuguegarao, Filipiny – 42,2 °C
Oceania – obszar obejmujący tysiące wysp na Pacyfiku – również ma swoje rekordy temperaturowe. Miasto Tuguegarao, stolica filipińskiej prowincji Cagayan, 29 kwietnia 1912 r. musiało przeżyć upał sięgający 42,2 °C. Tuguegarao to szybko rozwijający się ośrodek miejski, kładący nacisk głównie na handel, usługi bankowe oraz sektor IT.

Ateny, Grecja – 48,0 °C
Temperaturowy rekord Europy padł w słonecznej stolicy Grecji. 10 lipca 1977 r. stacje meteorologiczne odnotowały tu upał sięgający 48,0 °C. Przez długi czas za europejski rekord uchodziła wartość 51 °C odnotowana w 1881 r. w hiszpańskiej Sewilli, jednak obecnie nie uznaje się tego odczytu za wiarygodny z uwagi na błędy pomiarowe.