Rekrutacja do szkół średnich 2020 ruszyła. Jak się zapisać? Uczniowie mają problem

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Na wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych uczniom i rodzicom przyjdzie w tym roku poczekać znacznie dłużej, bo do 12 sierpnia
Na wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych uczniom i rodzicom przyjdzie w tym roku poczekać znacznie dłużej, bo do 12 sierpnia Wojciech Wojtkielewicz
- W zasadach naboru dla dzieci nie wszystko jest jasne - mówią dyrektorzy szkół ponadpodstawowych w regionie. W tym roku rekrutacja jest przesunięta z powodu epidemii.

Rekrutacja do szkół średnich 2020

- Odbieramy w tej chwili dużo telefonów od uczniów i rodziców, którzy nie wiedzą, jak zarejestrować się w systemie, jak złożyć wniosek itp. - mówi Danuta Zybała, wicedyrektor II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, które zaprasza ósmoklasistów do czterech klas: lingwistyczno-ekonomicznej, matematycznej, biologiczno-chemicznej i społeczno-prawnej. - Myślę, że wiąże się to z obecną sytuacją, do której zmusiła nas epidemia koronawirusa. Dzieci nie mają bezpośredniego kontaktu z nauczycielami w szkole, może rodzice czegoś nie doczytali. Pomagamy im, jak możemy.

Czytaj także

Więcej czasu na decyzję

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpoczęła się tydzień temu, 15 czerwca. W całym kraju obowiązują jednakowe terminy naboru. Młodzież może składać podania do 10 lipca. Od 31 lipca do 4 sierpnia będzie czas na uzupełnienie wniosku o wyniki egzaminu ósmoklasisty. Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do szkół przewidziano na 12 sierpnia. Potem do 18 sierpnia należy dostarczyć oryginały dokumentów i potwierdzić wolę nauki w szkole.

- Podczas ubiegłorocznej rekrutacji, gdy o przyjęcie do szkół ubiegali się jednocześnie absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych obserwowaliśmy, że gimnazjaliści znacznie szybciej podejmowali decyzje niż ich młodsi koledzy – mówi Edyta Hankowska-Czerwińska, wicedyrektor I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. - W tym roku mamy już sporo wniosków od kandydatów, ale uczniowie szkół podstawowych chyba potrzebują więcej czasu na wybór szkoły.

We włocławskiej „jedynce” sporo podań wpłynęło do klas społeczno-prawnej oraz matematyczno-fizycznej. - Nowością od września będzie klasa lingwistyczna. Proponujemy w niej naukę dwóch języków w rozszerzeniu: angielskiego oraz do wyboru hiszpańskiego lub niemieckiego. Na poziomie rozszerzonym młodzież będzie uczyła się także wos – wyjaśnia Edyta Hankowska-Czerwińska. - Ciekawą propozycją jest również klasa matematyczno-geograficzna. Od początku jej uczniowie będą mieć rozszerzoną chemię lub geografię, a od drugiego roku nauki – rozszerzoną informatykę lub język angielski. Zawsze natomiast powodzeniem wśród kandydatów cieszy się klasa biologiczno-chemiczna.

- Chcemy przyjąć chętnych do 6 klas, w tym dwóch medycznych, matematyczno-fizyczno-informatycznej, humanistyczno-prawnej, lingwistycznej i matematyczno-geograficznej z rozszerzonym językiem angielskim– informuje Mariola Mańkowska, dyrektor I LO w Bydgoszczy.

Natomiast bydgoskie VI LO zamierza uruchomić klasę matematyczno-fizyczno-informatyczną, politechniczną, matematyczno-informatyczną z elementami programowania i gier komputerowych oraz trzy klasy medyczne.

Rynek ich potrzebuje

Na chętnych czekają szkoły techniczne , które co roku dostosowują ofertę do aktualnych potrzeb rynku pracy.

- Proponujemy kierunki z nowymi innowacjami, m.in. technik budownictwa z innowacją elementy architektury, gdzie oprócz podstawowych przedmiotów związanych z zawodem, będzie historia architektury, rysunek odręczny, rysunek architektoniczny, programy do projektowania architektonicznego – mówi Magdalena Popielewska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. - Drugą, nową innowacją tym razem w zawodzie technik geodeta jest geoinformatyka. To specjalność stanowiąca połączenie wiedzy z zakresu informatyki oraz nauk takich jak: geodezja, kartografia, gospodarka nieruchomościami i planowanie przestrzenne.

- Zapraszamy uczniów, którzy chcą zdobyć tytuł technika w zawodach informatyk, programista, mechatronik, automatyk, elektronik, elektryk – mówi Małgorzata Łopatko, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu. - W dwóch ostatnich zawodach proponujemy też naukę w szkole branżowej.

Rząd obiecuje wspomóc psychiatrię dziecięcą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie