Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół średnich 2021 w Sępólnie Krajeńskim i Więcborku. Wiemy, ile wpłynęło podań

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wstępnie chętnych do rozpoczęcia nauki w szkołach ponadpodstawowych w Sępólnie i Więcborku chętnych jest prawie 400 osób. W sępoleńskim LO - 75 osób
Wstępnie chętnych do rozpoczęcia nauki w szkołach ponadpodstawowych w Sępólnie i Więcborku chętnych jest prawie 400 osób. W sępoleńskim LO - 75 osób fot. Sandra Szymańska
Do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat sępoleński podania o przyjęcie do liceów, techników i szkół branżowych I stopnia złożyło prawie 400 osób. To znacznie więcej niż przed rokiem.

Zobacz wideo: 70 lat bydgoskich inżynierów. Jubileuszowa wystawa UTP

W poniedziałek, 21 czerwca, o godzinie 15, zakończyła się rejestracja kandydatów do szkół ponadpodstawowych. Wstępnie zainteresowanie do liceów, technikum i szkół branżowych w powiecie sępoleńskim w porównaniu z ubiegłym rokiem jest duże. Do czterech szkół prowadzonych przez powiat wpłynęło 387 podań. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku naukę w klasach pierwszych rozpoczęło ok. 250 uczniów. Te liczby do czasu ogłoszenia list przyjętych kandydatów (2 sierpnia) mogą się zmienić, jednak już teraz większość dyrektorów widzi, że na tym etapie rekrutacji chętnych osób do kontynuowania nauki w ich szkołach jest więcej.

LO w Sępólnie Krajeńskim

Z ulgą odetchnąć może dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim, Tomasz Cyganek. W tej szkole w 2020 roku otworzono tylko jeden oddział z 17 uczniami.

- W ubiegłym roku na tym etapie było jedynie 9 podań, w tym roku złożono 75. Na profil policyjny jest chętnych 27 osób, medialno-artystyczny 20 osób, medyczno-przyrodniczy 18 absolwentów i na politechniczny 9 osób - wymienia dyrektor Tomasz Cyganek. - Wszystko jednak rozstrzygnie się w kolejnych etapach rekrutacji. Mamy nadzieje, które bazują na doświadczeniach z lat poprzednich – od 10 do 12 kandydatów składających podania nie uzupełnia dokumentów o oryginały do naszej szkoły. Biorąc pod uwagę takie statystyki, myślę że otworzymy w nowym roku szkolnym przynajmniej dwie 30-osobowe klasy – dodaje dyrektor i jednocześnie podkreśla, że wszystkie profile będą realizowane.

A co z klasą sportową, która również miała zostać utworzona od nowego roku szkolnego?

- Zgodnie z przepisami powinniśmy mieć na starcie minimum 20 kandydatów. Takiej liczby nie osiągnęliśmy. Ta młodzież zdecydowała się na wybór innego profilu – wyjaśnia Cyganek.

Przypomnijmy, że przy sępoleńskim ogólniaku ma powstać nowoczesny kompleks sportowy do gry w kilku dyscyplinach sportowych.

LO w Więcborku

Podobna liczba podań kształtuje się w Liceum Ogólnokształcącym w Więcborku. Jak poinformowano nas w sekretariacie, wpłynęły 74 podania na profil humanistyczny, medyczny i przyrodniczy, Do formacji mundurowej, która będzie realizowana w ramach utworzonych profili, chęć zadeklarowało wstępnie 15 osób.

ZSP w Sępólnie

Tyle samo absolwentów szkół podstawowych, co w więcborskim ogólniaku, jest zainteresowanych podjęciem nauki w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie.

- Do szkoły branżowej wpłynęło 41 podań, a do technikum na kierunek technik mechatronik i technik budownictwa chętne są 33 osoby – mówi Michał Humerski, wicedyrektor ZSP w Sępólnie. - Dla porównania w zeszłym roku o tej porze mieliśmy 14 podań do szkoły branżowej. Myślę, że i tak będzie jeszcze więcej osób – ocenia Humerski.

CKZiU w Więcborku

Najwięcej powodów do zadowolenia ma dyrekcja Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku. W sumie chętne są tu 164 osoby: 130 do technikum i 34 do szkoły branżowej I stopnia.

- Znaczny przyrost kandydatów mamy do technikum i tutaj powodzeniem cieszy się technik logistyk i technik informatyk. Szkoła branżowa jest wielozawodowa, ale zazwyczaj najbardziej popularnym jest sprzedawca – mówi dyrektor Sławomir Kulpinski. - Wygląda to na teraz bardzo dobrze, nasz zespół się z tego cieszy. Z resztą tak jak przez ostanie lata, ale w tym roku w szczególności. Oczywiście, wszystkie osoby nie będą przyjęte, część z nich składa podania do kilku szkół, niemniej jednak po wstępnych zapytaniach możemy powiedzieć, że szykuje się większa liczba przyjętych uczniów niż w zeszłym roku, bo wówczas było to 90 osób - ocenia dyrektor CKZiU.

Od 25 czerwca do 14 lipca kandydaci mają czas na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca. Ostateczne wyniki rekrutacji, czyli ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, będą 2 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska