Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia 2017/2018 [UKW, UTP, UMK, WSB]

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Nabór na studia w regionie właśnie się rozpoczął. Chętni mają do wyboru wiele kierunków.
Nabór na studia w regionie właśnie się rozpoczął. Chętni mają do wyboru wiele kierunków. Sławomir Kowalski
Uczelnie w regionie startują z rekrutacją. Ale na niektóre kierunki będzie trudniej się dostać.

Dziś rekrutację rozpoczyna Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. - Otwieramy trzy nowe kierunki. To inspekcja weterynaryjna, inżynieria w biologii stosowanej oraz zielarstwo i fitoterapia - informuje dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Ten ostatni kierunek uruchamiamy we współpracy z Collegium Medicum UMK.

Tradycyjnie już na kandydatów na UTP będą czekać miejsca m.in. na budownictwie, elektronice i telekomunikacji, teleinformatyce, a także architekturze krajobrazu czy architekturze wnętrz. Uczelnia liczy na to, że podobnie jak w zeszłym roku powodzeniem będzie cieszyć się zoofizjoterapia.

Nabór na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaczyna się jutro. Nowością jest m.in. kierunek przewodnictwo i pilotaż turystyczny. UKW będzie również rekrutował na kierunki będące od lat w ofercie, m.in. filologie, dziennikarstwo i komunikację społeczną, stosunki międzynarodowe czy informatykę.

Rejestracja chętnych trwa już na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnia zaprasza do studiowania nowości. Jedna z nich to sport i wellness - studia o profilu praktycznym. - Nie będzie to kierunek odpowiadający tradycyjnemu wychowaniu fizycznemu - wyjaśnia dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. - Będzie miał on profil prosportowo-zdrowotny. Na studiach będą kształceni profesjonaliści w dziedzinie sportu i usportowienia osób w różnym wieku i w różnym stanie zdrowia, np. trenerzy personalni czy trenerzy osób niepełnosprawnych.

Nowe kierunki na UMK to również matematyka stosowana oraz zarządzanie w języku angielskim. W tym roku trudniej będzie dostać się na prawo. - Wydział Prawa i Administracji zmniejszył limit na ten kierunek– z 620 do 250 - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek. - Wrócił tym samym do limitu z roku 2008.

Zmniejszenie limitu na prawo zbiegło się w czasie z nowymi zasadami finansowania uczelni państwowych, choć jak zastrzega dr Ewa Walusiak-Bednarek był to jeden z wcześniejszych postulatów władz dziekańskich tego wydziału.

Zmiany w finansowaniu uczelni uzależniają wysokość dotacji od liczby studentów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego. Może być ich maksymalnie 13. Gdy liczba studentów wynosi od 1 do 13, tzw. wskaźnik jakości jest równy 1. Kiedy natomiast liczba studentów przekracza ten próg, wskaźnik automatycznie spada, aż do 0,4. Oznacza to tym samym obniżenie dotacji dla uczelni. W związku z tym wiele uczelni zmniejsza limity. Na przykład, UTP przyjmie na studia stacjonarne o 315 studentów mniej, choć jak mówi dr Franciszek Bromberek, nie jest to duża zmiana.

Rekrutacja wystartowała też na uczelniach niepublicznych. Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy otwiera nowy kierunek inżynierski na studiach I stopnia - informatykę w biznesie. Można wybrać też dotychczasowe kierunki, m.in design w biznesie, informatykę w biznesie czy inżynierię zarządzania.

Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku przygotowała miejsca na 15 kierunkach. - Na studiach I stopnia proponujemy takie kierunki, jak administracja, bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, fizjoterapia, pielęgniarstwo czy inżynieria mechaniczna - wymienia Monika Jabłońska, rzecznik KSW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska