Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relacja z pokazu nieba z okazji 537 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu od Czytelnika [zdjęcia]

Marcin Gładkowski
fot. nadesłane / Jarosław Suchocki
20 lutego 2010 roku, miłośnicy nieba zorganizowali pokaz nieba uświetniając obchody 537 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

www.pomorska.pl/torun

Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun

Panu Marcinowi dziękujemy bardzo za zdjęcia i relację. Czekamy na kolejne sygnały/zdjęcia od Państwa.

Pokazy nieba w Toruniu to pomysł redakcji Internetowego Portalu Astronomicznego AstroVisioN, członków kółka astronomicznego GiLA w Toruniu, członków Koła Naukowego Studentów Astronomii (UMK Toruń), a także miłośników nieba z całej Polski.

Organizacja pokazów nieba na toruńskiej starówce to ich skromny wkład w popularyzację astronomii w tym wyjątkowym miejscu - tuż obok pomnika naszego najsłynniejszego astronoma - Mikołaja Kopernika. To także świetna promocja dla miasta. Podobnie jak w ubiegłym roku 2009 - ogłoszonym przez ONZ - Międzynarodowym Rokiem Astronomii, pragną kontynuować pokazy nieba. Postanowili przyczynić się do popularyzacji tej nauki i zorganizować wiele pokazów w roku 2009. Uczestniczyli w oficjalnej inauguracji Międzynarodowego Roku Astronomii w Polsce, która odbyła się w Toruniu w dniu 19 lutego.

Przez 3 dni organizowali pokazy w Szkole Leśnej na Barbarce w czasie akcji "100 godzin astronomii". 4 kwietnia zorganizowali happening astronomiczny na toruńskiej starówce. W tym wyjątkowym miejscu podzielili się pasją z blisko dwoma tysiącami torunian!

Tegoroczne obchody rocznicy urodzin Kopernika przedstawiały się szczególnie uroczyście. Grupa "Pokazy nieba w Toruniu" ponownie dołożyć swój skromny wkład w obchody urodzin Mikołaja Kopernika.

20 lutego, w godzinach 17:30 - 21:00, grupa "Pokazy nieba w Toruniu" (astropokazy.pl) zorganizowała pokaz nieba na Rynku Staromiejskim w Toruniu, tuż obok pomnika Mikołaja Kopernika. Pogoda niemal do samego pokazu trzymała wszystkich w niepewności, jednak niedługo przed imprezą niebo rozpogodziło się niemal "na zamówienie".

Głównym celem organizatorów było ukazanie nieba jak największej ilości osób. Teleskopy przyciągnęły ludzi w najróżniejszym wieku, poziomie wiedzy i wykształceniu. Miłośnicy nieba, studenci a także astronomowie starali się odpowiedzieć na szereg pojawiających się pytań, począwszy od wyjaśnienia dlaczego obserwowane obiekty "uciekają" z pola widzenia teleskopów pozbawionych prowadzenia, aż po budowę i ewolucję gwiazd lub kosmologię.

Na koniec pokazu wszyscy obserwatorzy zebrali się pod pomnikiem "solenizanta" - Mikołaja Kopernika, aby zrobić kilka pamiątkowych fotografii. Lepszego prezentu miłośnicy astronomii nie mogli złożyć!

Pomysłodawcami pokazu są: Marcin Gładkowski, Jarosław Suchocki i Damian Puchalski.

Cała relacja z pokazu jest dostępna m. in. na stronie:
http://www.astrovision.pl/index.php?post=958

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska