Relacja z pokazu nieba z okazji 537 rocznicy urodzin...

  Relacja z pokazu nieba z okazji 537 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu od Czytelnika [zdjęcia]

  Marcin Gładkowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Relacja z pokazu nieba z okazji 537 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu od Czytelnika [zdjęcia]

  ©fot. nadesłane / Jarosław Suchocki

  20 lutego 2010 roku, miłośnicy nieba zorganizowali pokaz nieba uświetniając obchody 537 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
  Relacja z pokazu nieba z okazji 537 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu od Czytelnika [zdjęcia]

  ©fot. nadesłane / Jarosław Suchocki

  www.pomorska.pl/torun


  Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun  Panu Marcinowi dziękujemy bardzo za zdjęcia i relację. Czekamy na kolejne sygnały/zdjęcia od Państwa.  Pokazy nieba w Toruniu to pomysł redakcji Internetowego Portalu Astronomicznego AstroVisioN, członków kółka astronomicznego GiLA w Toruniu, członków Koła Naukowego Studentów Astronomii (UMK Toruń), a także miłośników nieba z całej Polski.

  Organizacja pokazów nieba na toruńskiej starówce to ich skromny wkład w popularyzację astronomii w tym wyjątkowym miejscu - tuż obok pomnika naszego najsłynniejszego astronoma - Mikołaja Kopernika.
  To także świetna promocja dla miasta. Podobnie jak w ubiegłym roku 2009 - ogłoszonym przez ONZ - Międzynarodowym Rokiem Astronomii, pragną kontynuować pokazy nieba. Postanowili przyczynić się do popularyzacji tej nauki i zorganizować wiele pokazów w roku 2009. Uczestniczyli w oficjalnej inauguracji Międzynarodowego Roku Astronomii w Polsce, która odbyła się w Toruniu w dniu 19 lutego.

  Przez 3 dni organizowali pokazy w Szkole Leśnej na Barbarce w czasie akcji "100 godzin astronomii". 4 kwietnia zorganizowali happening astronomiczny na toruńskiej starówce. W tym wyjątkowym miejscu podzielili się pasją z blisko dwoma tysiącami torunian!

  Tegoroczne obchody rocznicy urodzin Kopernika przedstawiały się szczególnie uroczyście. Grupa "Pokazy nieba w Toruniu" ponownie dołożyć swój skromny wkład w obchody urodzin Mikołaja Kopernika.

  20 lutego, w godzinach 17:30 - 21:00, grupa "Pokazy nieba w Toruniu" (astropokazy.pl) zorganizowała pokaz nieba na Rynku Staromiejskim w Toruniu, tuż obok pomnika Mikołaja Kopernika. Pogoda niemal do samego pokazu trzymała wszystkich w niepewności, jednak niedługo przed imprezą niebo rozpogodziło się niemal "na zamówienie".

  Głównym celem organizatorów było ukazanie nieba jak największej ilości osób. Teleskopy przyciągnęły ludzi w najróżniejszym wieku, poziomie wiedzy i wykształceniu. Miłośnicy nieba, studenci a także astronomowie starali się odpowiedzieć na szereg pojawiających się pytań, począwszy od wyjaśnienia dlaczego obserwowane obiekty "uciekają" z pola widzenia teleskopów pozbawionych prowadzenia, aż po budowę i ewolucję gwiazd lub kosmologię.

  Na koniec pokazu wszyscy obserwatorzy zebrali się pod pomnikiem "solenizanta" - Mikołaja Kopernika, aby zrobić kilka pamiątkowych fotografii. Lepszego prezentu miłośnicy astronomii nie mogli złożyć!

  Pomysłodawcami pokazu są: Marcin Gładkowski, Jarosław Suchocki i Damian Puchalski.

  Cała relacja z pokazu jest dostępna m. in. na stronie:
  http://www.astrovision.pl/index.php?post=958

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej