Można zbudować kabinę samemu w wydzielonym w domu miejscu albo kupić gotową. Montaż obu typów kabin najlepiej zlecić firmie, w której ją kupimy. Do nietypowych pomieszczeń (np. wnęka pod schodami lub ukośny strych) warto zlecić budowę sauny na indywidualne zamówienie. Saunę można ogrzać piecem elektrycznym (najpopularniejszy) lub opalanym drewnem.
Kabiny gotowe, wolno stojące, mają standardową powierzchnię metr na metr i są wysokie na 2 metry, a ławki są długie nawet na 7 metrów.
Bale jako materiał
Ściany i sufit zazwyczaj są wykonane z bali drewnianych, a ławki i oparcia - z drewna. Posadzka musi być odporna na wysoką temperaturę, parę i wodę. Płytki muszą być antypoślizgowe. Drzwi powinny być szklane (wtedy w pomieszczeniu jest jaśniej).
Pot się leje z czoła
W saunie musi być taka temperatura i wilgotność, żeby ich suma wynosiła 110. Na przykład, gdy korzystamy z sauny suchej, temperatura dochodzi nawet do 100 stopni Celsjusza, więc wilgotność powietrza powinna wynosić około 10 stopni. W saunie mokrej najczęstsza temperatura wynosi 80 stopni, więc wilgotność powietrza, ta optymalna, wynosi blisko 40 stopni. Kto korzysta z sauny parowej niech wie, że temperatura i wilgotność powietrza powinny być pół na pół, np. 55 i 55 stopni.
Nagrzana kabina
Nastawiliśmy temperaturę i wilgotność, teraz czas cieszyć się nowym nabytkiem! Pamiętajmy: im wyższa temperatura w środku, tym krócej powinniśmy w niej przebywać. Standardowo cała kąpiel trwa maksymalnie półtorej godziny (w tym sam pobyt w saunie nie dłużej niż kilkanaście minut).
Po wzięciu prysznica wchodzimy do nagrzanej kabiny. Najwygodniej położyć się lub usiąść na ręczniku. Im wyższe ławki, tym goręcej, zaczynamy więc od tej najniższej. Po około kwadransie wychodzimy z sauny, bierzemy szybki letni prysznic. Potem możemy wrócić na ławeczkę.
Na koniec bierzemy długi, chłodny prysznic, wycieramy się. I po zabiegu.
Z sauny nie mogą korzystać dzieci poniżej 5. roku życia. Osoby z dolegliwościami i te po 50-tce powinny zasięgnąć wcześniej porady lekarza.
Jakie korzyści daje sauna? Oczyszczenie organizmu z toksyn, relaks, złagodzi bezsenność, bóle żołądka, nerwobóle, wzmocni odporność. Są też sauny, które mają funkcję opalania.
