https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Religia na maturze? Test z wiary czy wiedzy?

(DZ)
Uczniowie nie wiedzą jeszcze czy będą mogli zdawać egzamin maturalny z religii.
Uczniowie nie wiedzą jeszcze czy będą mogli zdawać egzamin maturalny z religii. Andrzej Muszyński
- Najpierw trzeba sprawdzić, ile osób chciałoby zdawać taki egzamin - mówią uczniowie o pomyśle wprowadzenia matury z religii. Wątpliwości mają też nauczyciele, a na uczelniach mówią, że test nie jest niezbędny do rekrutacji na studia.

Taką propozycją, wysuniętą przez biskupów, zakończyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Jak napisano w komunikacie na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej, matura z religii "pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata. (...)Taki egzamin stanowiłby realizację zasady równoprawnego z innymi przedmiotami traktowania nauki religii".

- Wyobrażam sobie maturę z religioznawstwa, ale z religii?- mówi Aleksander z VI LO w Bydgoszczy. - Wówczas należałoby wprowadzić możliwość zdawania egzaminu z innych religii.

- Nie widzę potrzeby wprowadzania matury z religii, chyba że byłoby to potrzebne przy rekrutacji na teologię - dodaje Kamila z "szóstki".

- Skoro religia byłaby do wyboru, nie powinno nikomu przeszkadzać umieszczenie jej na liście przedmiotów maturalnych - mówi z kolei Gosia, koleżanka Kamili. - Jednak należałoby najpierw sprawdzić, ile osób jest zainteresowanych zdawaniem religii na maturze.

- Trudno powiedzieć, czy w naszej szkole byliby chętni do zdawania matury z religii - mówi Agnieszka Łysio, dyrektor VI LO. - To, czy uczeń uczęszcza na religię, zależy od tego, jak jest ona prowadzona. W naszej szkole na religię chodzą nawet ateiści, bo lekcje są ciekawe.

- Taki egzamin nie jest specjalnie potrzebny szkołom. Jeśli już, to uczelniom przy rekrutacji - dodaje Adam Makowski, wicedyrektor Liceum i Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. - Pytanie, jaki odsetek uczniów byłby tym zainteresowany. Z drugiej strony, jeśli historia sztuki jest przedmiotem maturalnym, to dlaczego nie religia?

Przeczytaj także: Rektor UKW nie zamierza zmieniać decyzji o zdjęciu krzyży

Propozycję akceptuje Tomasz Latos, poseł PiS. - Nie doszukiwałbym się tu sensacji. Dlaczego osoby, które idą na teologię mają zdawać, na przykład geografię? To nie ma sensu.

Na teologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu brane są pod uwagę wyniki matury. - W tym roku zrezygnowaliśmy z przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej - wyjaśnia dr Marcin Czyżniewski, rzecznik uczelni. - Jeśli byłaby matura z religii, to z pewnością zostałaby uwzględniona. Nie jest to jednak konieczne.

Zdecydowanie przeciwny maturze z religii jest natomiast Jerzy Wenderlich, poseł SLD i wicemarszałek Sejmu. - Jak można ocenić stopień wrażliwości uczniów, ich wiarę na piątkę, szóstkę czy jedynkę?

Na razie problem pozostanie w sferze dyskusji. Jak poinformowano, strona rządowa w tej chwili nie widzi bowiem możliwości prawnych wprowadzenia matury z religii.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska