Relikwie już jutro w bazylice mniejszej w Koronowie

(ale)
Ekipa fundatora tablicy - Jacka Spychalskiego, właściciela zakładu kamieniarskiego w Koronowie - już przykręciła ją do ściany ratusza.
Ekipa fundatora tablicy - Jacka Spychalskiego, właściciela zakładu kamieniarskiego w Koronowie - już przykręciła ją do ściany ratusza. Adam Lewandowski
Procesja wyruszy z kościoła pw. świętego Andrzeja o godz. 17.45.

Koronowo - przed jutrzejszym świętem ( wtorek 13 maja) - jest zapięte już na ostatni guzik. Tablicę poświęconą kanonizacji Jana Pawła II jej fundator - Jacek Spychalski ze swą ekipą z zakładu kamieniarskiego - przytwierdził do ściany ratusza już w piątek w południe.

Trasa przemarszu procesji - byliśmy w Koronowie w niedzielę rano - jest udekorowana flagami. Coraz więcej ich też na domach prywatnych mieszkańców. I zapewne jutro będzie dekoracji papieskich jeszcze więcej.

Nie parkować na trasie przemarszu procesji

Władze miasta proszą koronowian, by od godz. 15-16 nie parkowali już swych aut wzdłuż trasy przemarszu procesji. Przypominamy, że procesja wyruszy spod kościoła św. Andrzeja o godz. 17.45 - pod prąd uliczką do rynku, gdzie wcześniej, bo o godz. 17.30, poświęcona zostanie tablica dedykowana św. Janowi Pawłowi II - Honorowemu Obywatelowi gminy Koronowo.

Procesja z rynku, czyli z placu Zwycięstwa przejdzie ulicą Kościuszki i dalej Bydgoską - do bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Przeczytaj również: Jan Paweł II i Jan XXIII ogłoszeni świętymi [wideo]

- Nie parkujcie przy tych ulicach - proszą władze Koronowa. Również pod dębem i przy młynach, tam bowiem przygotowany będzie parking dla zaproszonych na uroczystość gości. Samych księży przyjedzie około 40.

W czasie przemarszu procesji utrudniony zostanie przejazd przez Koronowo. Zarówno przez rynek, jak i ul. Nakielską. Dlatego radzimy kierować się z miasta w ul. Tucholską. Ruchem kierować będzie policja.

Honorowy Obywatel gminy Koronowo

Jan Paweł II Honorowym Obywatelem gminy Koronowo został 15 lat temu. Tu też jest al. Jana Pawła II (droga do Pieczysk), szkoła im. Jana Pawła II (przy ul. Dworcowej), Janowi Pawłowi II dedykowany jest ołtarz na cmentarzu komunalnym.

A w bazylice mniejszej przytwierdzony do ołtarza kaplicy - pierwszej bocznej od strony północnej kościoła, położonej najbliżej najświętszego sakramentu - czeka relikwiarium - metalowa kaseta zamykana na klucz - w której złożony zostanie relikwiarz z relikwiami św. Jana Pawła II: kosmyk włosów świętego, który proboszcz parafii - ks. prałat Henryk Pilacki - otrzymał od sekretarza papieża Polaka - ks. arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego.

Relikwie już w styczniu przywiózł do Koronowa ks. prałat Piotr Brzeski, rektor lwowskigo seminarium. Jutro uroczyście wprowadzi je do bazyliki ks. biskup Piotr Krupa.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wojtek

cenzura widać kwitnie... gdzie sie podziały wpisy

G
Gość
W dniu 12.05.2014 o 20:29, Ada napisał:

Chciałabym zabrać głos w sprawie. Uwazam za skandal umieszczenie tablicy na budynku ratusza. Umieszczanie tego typu przedmiotów na budynkach i w miejscach administracji samorządowej jest pogwałceniem zapisów konstytucji wskazujacej na oddzielenie państwa od kościoła. Tego typu praktyki potęgują niechęć do kościoła, a duchowni później dziwią się narastająca laicyzację społeczeńtwa w Polsce. Maja to na własne życzenie. Pan Burmistrz nie powinien pozwolić na tego typu działania. Jan Paweł II jest świętym  jedynie dla katolików, dla pozostałych był zwykłym czowiekiem. Z miejsc użytecznosci publicznej korzystają nie tylko katolicy, ale także inni. Fundator tablicy jeśli chce może sobie tę tablicę powiesić u siebie w domu.

 


 Ważne, że burmistrz zdejmie swoją tabliczkę niebawem׃) tego sobie i innym życzę.

R
Ringo
W dniu 12.05.2014 o 23:19, Aśka napisał:

Gdyby nie JPII Polska nie oddałaby swoich ziem Watykanowi a zawód księdza nie byłby jedynym w którym występuje zerowe bezrobocie

 

Cudów to JP2 na terenie Polski zrobił bardzo dużo.

Niektóre z nich wymienię:

1. Cudowne pomnożenie diecezji, do roku 1972 było 17 diecezji. Za pontyfikatu Papy ponad dwukrotnie rozmnożyły się aż do 44. A dlaczego? Bo chodziło o grunty od państwa.

2. Cudownie rozmnożyły się kościelne metropolie do 15 szt

3. Cudowne rozmnożenie liczby biskupów do 131 szt

4.Cudowne rozmnożenie własności ziemi. Każdy dostał po: dla diecezji 50 ha, dla seminarium 50 ha, dla parafii 15 ha no i odzyskanie podobno zabranych gruntów.

5. Cudowne rozmnożenie terytorium Watykanu na terenie Polski. W Polsce obszar kościelny przekracza już 22 krotnie wielkość Watykanu.

6. Cuda na patyku w nauczaniu religii. Za państwowe pieniądze utrzymujemy z podatków 31 tys. etatów nauczycieli religii co daje koszty około 1,08 mld złotych rocznie.

7. Za błogosławionym wstawiennictwem JP 2 mamy ponad 150 oficerów kapelanów Wojska Polskiego z generałami włącznie, suto opłacanych (pensja 5 do 7 tys.) z naszych podatków oraz 96 parafii garnizonowych. W niektórych miejscowościach wojska już nie ma, ale parafia i kapelani zostali. Pensje oficerskie nadal im przysługują. Kosztuje nas ta zabawa w katolików żołnierzyków około 25,5 mln zł rocznie. Dodać do tego ponad 200 kapelanów więziennych obsługujących 156 jednostek penitencjarnych. Etaty kapelanów w każdym szpitalu opłacanych z NFZ na poziomie płacowym lekarza..

z
zły
W dniu 13.05.2014 o 07:32, Ringo napisał:

 Nie jestem kobietą.Co do twierdzeń odnośnie JPII to wybacz ale nie wszyscy mają takie mniemanie, nawet tu w Polsce. JP2 oraz długoletni szef Kongregacji Nauki i Wiary, kard. Ratzinger wymagali bezwzględnego respektowania postanowień dwóch dokumentów.Pierwszy z nich, to tajna instrukcja autorstwa kard. Alfreda Ottavianiego "Instructio De Modo Procedendi In Causis Sollicitationis", podpisana w 1962 roku przez papieża Jana XXIII, zakazująca ujawniania przypadków pedofilii pod groźbą klątwy dla ujawniających i nakazującą skłanianie ofiar do milczenia też pod groźbą klątwy(źródłem przecieku poza Kościół katolicki jest katolicki ksiądz Thomas Doyle, który treść opracowania wraz z wytycznymi ujawnił w 2003 roku) . JP2 bezwzględnie wymagał od swoich podwładnych respektowania tego aktu.Okres pontyfikatu JP2, to seria zatajania pedofilstwa duchownych. Ten problem był jedną z głównych przyczyn tego, że społeczeństwa takich krajów jak Francja czy Irlandia wyraźnie odeszły od religii.Drugi dokument - "Crimen sollicitationis", także wydany w 1962 r. W myśl litery opracowania należy niezwłocznie otoczyć opieką księdza, oskarżonego o seksualne wykorzystywanie małoletniego i przenoszenie go z parafii do parafii. Skandal seksualny musi być opanowany i pójść w zapomnienie. Buntownicy i osoby, które do niego doprowadziły, zneutralizowani i ukarani. "Maxie" czy jako "znawca" historii wiedziałeś o tym?

jeżeli jest tak naprawdę, to trochę brązu odpadło

R
Ringo
W dniu 12.05.2014 o 22:22, Max napisał:

Czy pan Ringo to pani Ada? ciekawe , chyba to koleżanka Concitty Wurst . Oboje niech nauczą się historii. Czy się to komuś podoba czy nie Jan Paweł II to wielki Polak i wielki człowiek. Gdyby nie Jan Paweł II Ada żyłaby w PRL-u a Ringo w ZSRR

 Nie jestem kobietą.

Co do twierdzeń odnośnie JPII to wybacz ale nie wszyscy mają takie mniemanie, nawet tu w Polsce.

 

JP2 oraz długoletni szef Kongregacji Nauki i Wiary, kard. Ratzinger wymagali bezwzględnego respektowania postanowień dwóch dokumentów.

Pierwszy z nich, to tajna instrukcja autorstwa kard. Alfreda Ottavianiego "Instructio De Modo Procedendi In Causis Sollicitationis", podpisana w 1962 roku przez papieża Jana XXIII, zakazująca ujawniania przypadków pedofilii pod groźbą klątwy dla ujawniających i nakazującą skłanianie ofiar do milczenia też pod groźbą klątwy(źródłem przecieku poza Kościół katolicki jest katolicki ksiądz Thomas Doyle, który treść opracowania wraz z wytycznymi ujawnił w 2003 roku) . JP2 bezwzględnie wymagał od swoich podwładnych respektowania tego aktu.

Okres pontyfikatu JP2, to seria zatajania pedofilstwa duchownych. Ten problem był jedną z głównych przyczyn tego, że społeczeństwa takich krajów jak Francja czy Irlandia wyraźnie odeszły od religii.

Drugi dokument - "Crimen sollicitationis", także wydany w 1962 r. W myśl litery opracowania należy niezwłocznie otoczyć opieką księdza, oskarżonego o seksualne wykorzystywanie małoletniego i przenoszenie go z parafii do parafii. Skandal seksualny musi być opanowany i pójść w zapomnienie. Buntownicy i osoby, które do niego doprowadziły, zneutralizowani i ukarani.

 

"Maxie" czy jako "znawca" historii wiedziałeś o tym?

a
abc

księża na księżyc

a
abc

księża na księżyc

A
Aśka
W dniu 12.05.2014 o 22:22, Max napisał:

Czy pan Ringo to pani Ada? ciekawe , chyba to koleżanka Concitty Wurst . Oboje niech nauczą się historii. Czy się to komuś podoba czy nie Jan Paweł II to wielki Polak i wielki człowiek. Gdyby nie Jan Paweł II Ada żyłaby w PRL-u a Ringo w ZSRR

Gdyby nie JPII Polska nie oddałaby swoich ziem Watykanowi a zawód księdza nie byłby jedynym w którym występuje zerowe bezrobocie

g
gosc

Każda okazja jest dobra żeby odciągnąc uwagę ludzi od prawdziwych problemów z którymi ratusz sobie zwyczajnie nie radzi. Łańcuch, drugi łańcuch, sztandar, obchody kolejnej nic nie znaczacej rocznicy, remont komisariatu, albo kosmyk włosów świętego. Byle b-mistrz miał się gdzie pokazać i pokazać zęby do zdjęcia.

M
Max
W dniu 12.05.2014 o 21:28, Ringo napisał:

Ciekawe stanowisko w tym katolickim kraju. Należałoby je  rozszerzyć o pytanie dot.perturbacji w ruchu drogowym dla przetransportowania kosmyka włosów sic!

Czy pan Ringo to pani Ada? ciekawe , chyba to koleżanka Concitty Wurst . Oboje niech nauczą się historii. Czy się to komuś podoba czy nie Jan Paweł II to wielki Polak i wielki człowiek. Gdyby nie Jan Paweł II Ada żyłaby w PRL-u a Ringo w ZSRR

R
Ringo
W dniu 12.05.2014 o 20:29, Ada napisał:

Chciałabym zabrać głos w sprawie. Uwazam za skandal umieszczenie tablicy na budynku ratusza. Umieszczanie tego typu przedmiotów na budynkach i w miejscach administracji samorządowej jest pogwałceniem zapisów konstytucji wskazujacej na oddzielenie państwa od kościoła. Tego typu praktyki potęgują niechęć do kościoła, a duchowni później dziwią się narastająca laicyzację społeczeńtwa w Polsce. Maja to na własne życzenie. Pan Burmistrz nie powinien pozwolić na tego typu działania. Jan Paweł II jest świętym  jedynie dla katolików, dla pozostałych był zwykłym czowiekiem. Z miejsc użytecznosci publicznej korzystają nie tylko katolicy, ale także inni. Fundator tablicy jeśli chce może sobie tę tablicę powiesić u siebie w domu.

Ciekawe stanowisko w tym katolickim kraju. Należałoby je  rozszerzyć o pytanie dot.perturbacji w ruchu drogowym dla przetransportowania kosmyka włosów sic!

A
Ada

Chciałabym zabrać głos w sprawie. Uwazam za skandal umieszczenie tablicy na budynku ratusza. Umieszczanie tego typu przedmiotów na budynkach i w miejscach administracji samorządowej jest pogwałceniem zapisów konstytucji wskazujacej na oddzielenie państwa od kościoła. Tego typu praktyki potęgują niechęć do kościoła, a duchowni później dziwią się narastająca laicyzację społeczeńtwa w Polsce. Maja to na własne życzenie. Pan Burmistrz nie powinien pozwolić na tego typu działania. Jan Paweł II jest świętym  jedynie dla katolików, dla pozostałych był zwykłym czowiekiem. Z miejsc użytecznosci publicznej korzystają nie tylko katolicy, ale także inni. Fundator tablicy jeśli chce może sobie tę tablicę powiesić u siebie w domu.

Dodaj ogłoszenie