Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Remont drogi nr 548 Wąbrzeźno-Stolno. Jest szansa, że prace zostaną niebawem wznowione!

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Tak wyglądał fragment rozkopanej drogi Stolno-Wąbrzeźno w kwietniu ubiegłego roku, kiedy zerwano umowę z poprzednim wykonawcą remontu drogi wojewódzkiej 548
Tak wyglądał fragment rozkopanej drogi Stolno-Wąbrzeźno w kwietniu ubiegłego roku, kiedy zerwano umowę z poprzednim wykonawcą remontu drogi wojewódzkiej 548 Fot. Karina Knorps
O zlecenie budowy drogi wojewódzkiej 548 łączącej Stolno i Wąbrzeźno bije się sześć firm. Oferty złożone przez pięć z nich mieszczą się w budżecie Zarządu Dróg Wojewódzkich. Są więc realne szanse na wyłonienie wykonawcy, podpisanie umowy i ponowne rozpoczęcie prac.

Nie brakuje chętnych do wykonania przerwanego remontu drogi wojewódzkiej Stolno-Wąbrzeźno. Złożone w przetargu oferty mieszczą się w kwotach jakie na te prace zaplanował Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. To daje nadzieję na jego rozstrzygnięcie.

Dziś (30 lipca) otwarto koperty z ofertami firm, które chcą remontować drogę wojewódzką nr 548 Wąbrzeźno-Stolno.

Przetarg ogłoszono i rozstrzygany będzie w dwóch częściach - dla fragmentów drogi Stolno-Lisewo oraz Lisewo-Wąbrzeźno.
Jak ogłoszono przed otwarciem kopert, na pierwszy odcinek Zarząd Dróg Wojewódzkich chce wydać maksymalnie 74,4 mln zł, a na drugi fragment 79,2 mln zł.

Do przetargu stanęło sześć firm. Najtańsze oferty na oba odcinki złożyło konsorcjum firm „Kobylarnia” z Brzozy oraz Mirbud ze Skierniewic. Za wykonanie każdego z odcinków zażądały one po ok. 68,8 mln zł.
W kwocie jaką dysponuje ZDW mieszczą się jeszcze oferty czterech kolejnych firm. Poza cenami złożone propozycje nie różnią się wiele: wszystkie przedsiębiorstwa obiecują udzielenie 84 miesięcy gwarancji oraz prowadzenie inwestycji przez kierownika budowy z co najmniej 4-letnim doświadczeniem.

W tej sytuacji, o wyborze nowego wykonawcy drogi wojewódzkiej nr 548 decydować będzie więc cena.

Teraz oferty będą analizowane pod względem formalnym, aby ZDW mógł ogłosić zwycięzcę postępowania i podpisać z nim umowę. Jeśli proces ten przebiegnie sprawnie, to nowa droga powinna powstać w ciągu 18 miesięcy.

Ogromną nadzieję na to ma Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica:

- Dla naszej gminy ta droga jest aortą życia gospodarczego i zakończenie jej przebudowy otworzy nowe możliwości rozwoju Płużnickiego Parku Inwestycyjnego. Miejmy nadzieje, że wybór wykonawcy przebiegnie szybko i w kwietniu 2022 r. będziemy mogli się spotkać na odbiorze przebudowanej drogi.

Remont drogi Stolno-Wąbrzeźno ma długą i burzliwą historię

A wątpliwości trudno nie mieć, bo przecież trasa Stolno-Wąbrzeźno miała być już gotowa od czerwca 2019. Jej remont prowadziła spółka Trakcja S.A, która wygrała przetarg na tę inwestycję ogłoszony w 2016 roku. Całą drogę - liczącą 29,6 km - miała wykonać za 84,8 mln zł.

Prace posuwały się jednak powoli co spowodowało spór, w którym wykonawca i inwestor przerzucali się licznymi argumentami.

PISALIŚMY O TYM WIELOKROTNIE:
Zarząd Dróg Wojewódzkich nie zapłaci Trakcji za źle wykonane prace przy budowie drogi Stolno-Wąbrzeźno
Trakcja wciąż chce budować drogę Stolno-Wąbrzeźno. Nie uznaje zerwania umowy
Długo poczekamy na nową drogę Wąbrzeźno - Stolno. Zerwano umowę z wykonawcą: spółką Trakcja
Niezadowoleni z postępu prac byli także włodarze gmin leżących przy tej drodze. Spór zaogniał się miesiącami i w ubiegłym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich wypowiedział umowę Trakcji.

Jak szacowano w kwietniu 2019 roku - czyli na kwartał przed terminem zakończenia remontu - Trakcja wykonała tylko około 30 proc. wszystkich prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska