Zobacz wideo: Jak sobie podwyższyć emeryturę?
Zapomnianych schronów w okolicy Dobieszewka jest pięć. To prawdziwa gratka dla pasjonatów historii. W ubiegłym roku udało się uporządkować dwa z nich. Obecnie trwają prace przy schronie nr 5. Jest nadzieja, że wszystkie staną się w niedalekiej przyszłości atrakcją turystyczną gminy Kcynia.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Grupa pasjonatów z Towarzystwa Historycznego w Kcyni pod kierunkiem archeologa Roberta Grochowskiego pracuje przy schronach od ubiegłego roku. Bada je, odkrzacza i porządkuje. Zaangażowali się także pracownicy ratusza w Kcyni. Wszystko po to, by z jednej strony poszerzyć wiedzę o II wojnie światowej na tych terenach, a z drugiej - po spenetrowaniu udostępnić te obiekty turystom.
Ważny punkt oporu II wojny światowej
A schrony w Dobieszewku z pewnością warte są zwiedzenia. To część najważniejszego, a zarazem najsilniejszego punktu obrony Wojska Polskiego w rejonie Kcyni, tj. Samodzielnego Ośrodka Oporu „Dobieszewo”. Już w ubr r., po zakończeniu prac archeologicznych przy schronach i ustawieniu tabliczek informacyjnych zaproszono chętnych do zwiedzania. Nie brakowało ich. Przyjechali tu na rekonesans miłośnicy historii z całego regionu.
Schrony odkopane i uporządkowane
Do wrześni ub.r. udało się uporządkować teren przy schronach i przebadać archeologicznie dwa z nich. Zaczęto od schronu nr 4, usytuowanego najbliżej wsi Dobieszewko. Potem pracami objęty został również znacznie większy schron nr 1. Oba wymagały m.in. odkopania do stanu pierwotnego i uporządkowania. Udało się całkowicie odsłonić także spod zwałów ziemni i zarośli schron nr 3.
Pasjonaci z Kcyni znów przy pracy
Tej jesieni prace przy renowacji schronów w Dobieszewku są kontynuowane. W ramach projektu pn. „Aktywizacja terenów wokół schronów z II wojny światowej w Dobieszewku” pod lupę wzięty został schron nr 5. Jak informuje Anna Duda -Nowicka, autorka projektu, przeprowadzone zostaną badania archeologiczne tego obiektu, a także odkrzaczone zostaną dojścia do pozostałych schronów. Jak dowiadujemy się - Większość prac porządkowych wykonują pasjonaci z Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Łatwo nie jest. Konieczne okazało się m.in. użycie ciężkiego sprzętu w postaci koparek.
Tak jak rok temu renowację schronów w Dobieszewku wsparł finansowo powiat nakielski. Bardzo przychylne prowadzonym pracom są także władze gminy Kcynia.
