Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Renowacja kolejnego schronu w Dobieszewku koło Kcyni. Wszystko z myślą o turystach [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Prace związane z renowacją schronu nr 5 nadzoruje archeolog Robert Grochowski (z lewej)
Prace związane z renowacją schronu nr 5 nadzoruje archeolog Robert Grochowski (z lewej) Fot. Nad. Anna Duda-Nowicka
Towarzystwo Historyczne w Kcyni kontynuuje renowację schronów w Dobieszewku. Kolejny z nich właśnie odsłania swe mroczne tajemnice.

Zobacz wideo: Jak sobie podwyższyć emeryturę?

Zapomnianych schronów w okolicy Dobieszewka jest pięć. To prawdziwa gratka dla pasjonatów historii. W ubiegłym roku udało się uporządkować dwa z nich. Obecnie trwają prace przy schronie nr 5. Jest nadzieja, że wszystkie staną się w niedalekiej przyszłości atrakcją turystyczną gminy Kcynia.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Grupa pasjonatów z Towarzystwa Historycznego w Kcyni pod kierunkiem archeologa Roberta Grochowskiego pracuje przy schronach od ubiegłego roku. Bada je, odkrzacza i porządkuje. Zaangażowali się także pracownicy ratusza w Kcyni. Wszystko po to, by z jednej strony poszerzyć wiedzę o II wojnie światowej na tych terenach, a z drugiej - po spenetrowaniu udostępnić te obiekty turystom.

Ważny punkt oporu II wojny światowej

A schrony w Dobieszewku z pewnością warte są zwiedzenia. To część najważniejszego, a zarazem najsilniejszego punktu obrony Wojska Polskiego w rejonie Kcyni, tj. Samodzielnego Ośrodka Oporu „Dobieszewo”. Już w ubr r., po zakończeniu prac archeologicznych przy schronach i ustawieniu tabliczek informacyjnych zaproszono chętnych do zwiedzania. Nie brakowało ich. Przyjechali tu na rekonesans miłośnicy historii z całego regionu.

Schrony odkopane i uporządkowane

Do wrześni ub.r. udało się uporządkować teren przy schronach i przebadać archeologicznie dwa z nich. Zaczęto od schronu nr 4, usytuowanego najbliżej wsi Dobieszewko. Potem pracami objęty został również znacznie większy schron nr 1. Oba wymagały m.in. odkopania do stanu pierwotnego i uporządkowania. Udało się całkowicie odsłonić także spod zwałów ziemni i zarośli schron nr 3.

Pasjonaci z Kcyni znów przy pracy

Tej jesieni prace przy renowacji schronów w Dobieszewku są kontynuowane. W ramach projektu pn. „Aktywizacja terenów wokół schronów z II wojny światowej w Dobieszewku” pod lupę wzięty został schron nr 5. Jak informuje Anna Duda -Nowicka, autorka projektu, przeprowadzone zostaną badania archeologiczne tego obiektu, a także odkrzaczone zostaną dojścia do pozostałych schronów. Jak dowiadujemy się - Większość prac porządkowych wykonują pasjonaci z Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Łatwo nie jest. Konieczne okazało się m.in. użycie ciężkiego sprzętu w postaci koparek.

Tak jak rok temu renowację schronów w Dobieszewku wsparł finansowo powiat nakielski. Bardzo przychylne prowadzonym pracom są także władze gminy Kcynia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska