
Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać rentę wdowią?
Fakt bycia wdową czy wdowcem nie wystarczy do uzyskania prawa do renty wdowiej. Nie jest ona przyznawana z automatu. Renta wdowia przysługuje na wniosek. Trzeba jednak spełnić określone warunki:
[*]mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn
[*]pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka
[*]nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna)

Kto nie otrzyma renty wdowiej?
Renta wdowia nie przysługuje osobom, które nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).
- To oznacza, że wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 40 czy 50 lat nie będzie miała prawa do 15 proc. dodatkowego świadczenia. Ze zwiększenia nie skorzystają także osoby, które pozostają obecnie w związku małżeńskim. Należy również pamiętać o tym, że prawo do wypłaty renty wdowiej ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Maksymalna wysokość świadczeń
Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Obecnie to trzy razy 1780,96 zł, czyli łącznie 5342,88 zł. Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.