MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia i socjalna 2024. Nawet 7 600 złotych dla wdowy - zobaczcie wyliczenia programu

S
Planowane zmiany w systemie rent wdowich mają na celu zapewnienie lepszego wsparcia dla wdów i wdów po stracie małżonka. Zobaczcie wyliczenia przy dwóch planowanych wskaźnikach.
Planowane zmiany w systemie rent wdowich mają na celu zapewnienie lepszego wsparcia dla wdów i wdów po stracie małżonka. Zobaczcie wyliczenia przy dwóch planowanych wskaźnikach. Dariusz Gdesz
Przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zapowiedziała zajęcie się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej przez podkomisję. Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, domagających się systemowego wsparcia. Równolegle trwają prace nad wprowadzeniem renty wdowiej, mającej na celu wsparcie wdów i wdowców po stracie małżonka. Obydwa projekty mają kluczowe znaczenie dla poprawy sytuacji życiowej wielu Polaków.

Oba projekty - dotyczące renty socjalnej i renty wdowiej - mają szansę znacząco wpłynąć na poprawę warunków życiowych wielu osób. Ich realizacja będzie jednak wymagała dokładnych kalkulacji finansowych i politycznej woli.

Rozważania nad rentą socjalną. Planowane są zmiany - decyzji nie ma

Dyskusja na temat nowelizacji ustawy o rencie socjalnej dla osób niepełnosprawnych toczy się na różnych poziomach - od politycznego, przez społeczny, aż po finansowy. Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie, którzy znaleźli się w centrum tej debaty, podkreślają konieczność zwiększenia wsparcia ze strony państwa. W obecnej sytuacji renta socjalna wynosi 1217,98 zł netto, co zdaniem wielu jest kwotą niewystarczającą do zapewnienia godnych warunków życia.

Podczas ponad debaty w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zwrócono uwagę na potrzebę systemowego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Przedstawiciele tej grupy społecznej apelują o podniesienie renty do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, co miałoby realnie wpłynąć na poprawę ich sytuacji życiowej.

Wiceminister finansów Jurand Drop zauważył jednak, że zwiększenie renty socjalnej wiąże się z istotnym wyzwaniem finansowym dla budżetu państwa. W obliczu zwiększonych wydatków na obronność, realizacja tego zadania staje pod znakiem zapytania. Na kolejne decyzje musimy poczekać - mówi się między innymi o specjalnym dodatku do renty od 2025 roku.

Plany dotyczące renty wdowiej

Równie ważnym tematem jest obywatelski projekt ustawy o rencie wdowiej, który ma na celu wsparcie osób po stracie małżonka. Pierwsza dyskusja na ten temat odbyła się w Sejmie w 2024 roku, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tą kwestią.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, wdowa będzie miała możliwość zachowania swojej emerytury wraz z dodatkiem 50 procent renty po zmarłym mężu lub wybrania renty po mężu z dodatkiem 50 procent swojej emerytury. Jest to znacząca zmiana, mająca na celu zapewnienie lepszej sytuacji finansowej wdów i wdowców.

Takie są wyliczenia Renty Wdowiej 2024 - zobaczcie tabelki

Projekt ustawy wprowadza także pewne ograniczenia, jak maksymalna wysokość renty wdowiej, która nie przekroczy trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w Polsce, aktualnie wynoszącej 7600 złotych.

Wprowadzenie renty wdowiej planowane jest na 2024 rok, jednak według zapowiedzi Lewicy, może zostać zrealizowane w modelu kroczącym, co oznacza stopniowe zwiększanie procentu dodatku. Wyliczenia według dwóch trybów pełnego i cząstkowe prezentujemy w powyższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska