https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renty strukturalne dla rolników

Relację przygotowała Bożena Sobolewska
Tylko do końca marca br. rolnicy mogą występować do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o przyznanie nowego rodzaju świadczenia - renty strukturalnej. Aby przybliżyć Państwu warunki, jakie należy spełnić, aby je otrzymać, zorganizowaliśmy telefoniczny dyżur poświęcony temu zagadnieniu. Na pytania odpowiadał dyrektor KRUS w Bydgoszczy - JERZY MORKOWSKI, któremu dziękujemy za poświęcony czas.

     Jakie warunki?
     - Jestem rolnikiem. Mam 53 lata. Jakie warunki muszę spełniać, aby otrzymać rentę strukturalną?

     - Prawo do tego świadczenia przysługuje rolnikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
     

  • kobieta - ma ukończone 55 lat, ale nie osiągnęła jeszcze 60 lat, mężczyzna - ma ukończone 60 lat, ale nie osiągnął jeszcze 65 lat,
         

  • podlegał ubezpieczeniu rolniczemu przez okres 30 lat (do tego okresu zalicza się również pracę zawodową),
         

  • prowadził nieprzerwanie działalność rolniczą w okresie 10 lat bezpośrednio poprzedzających zgłoszenie wniosku o rentę strukturalną i działalność ta była jedynym lub głównym źródłem utrzymania,
         

  • zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej,
         

  • przekazał gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni wynoszącej co najmniej 3 ha (przekazanie gospodarstwa musi nastąpić w celu powiększenia innego gospodarstwa minimum do 15 ha), przy czym przez okres co najmniej ostatnich 5 lat przed złożeniem wniosku gospodarstwo powinno stanowić własność rolnika lub jego małżonka albo współwłasność małżonków.
         Ponadto, jeżeli działalność rolnicza prowadzona jest przez małżonków, to renta strukturalna przysługuje każdemu z nich, pod warunkiem oczywiście, że oboje spełniają wskazane warunki.
         Niestety, w chwili obecnej pana wiek dyskwalifikuje z możliwości otrzymania tego świadczenia.
         - Moje gospodarstwo wynosi 2,42 ha przeliczeniowe. Ja mam 44 lata, żona pracuje w szkole. Czy otrzymam rentę?
         - Niestety nie - z dwóch powodów. Przede wszystkim dlatego, że powierzchnia posiadanych gruntów jest mniejsza od określonego minimum, jakim są 3 hektary. Ponadto ustawodawca przewidział, że ostateczny termin składania wniosków o przyznanie renty strukturalnej upływa z dniem 31 marca 2010 roku.
         Tak więc, nawet gdyby dokupił pan ziemię to i tak do 2010 roku nie ukończy pan wymaganego wieku.
         - Mąż w tym roku ukończy 60 lat, ja natomiast 49 lat. Mamy ponad 12 hektarów ziemi. Czy chociaż mąż otrzyma rentę?
         - Niestety nie. Jeżeli oboje państwo prowadzicie działalność rolniczą, postępowanie w sprawie oceny uprawnień do tego świadczenia dotyczy obojga małżonków. Mąż wprawdzie ukończy wymagany wiek, jednakże fakt, iż pani ma dopiero 49 lat powoduje, że mąż renty strukturalnej nie otrzyma.
         Tylko innemu rolnikowi
         - Czy mogę gospodarstwo przekazać córce, która wraz ze mną mieszka?

         - Jeżeli córka nie prowadzi swojego gospodarstwa rolnego - nie ma takiej możliwości. Warunek przekazania gospodarstwa rolnego uważa się bowiem za spełniony, jeżeli grunty wchodzące w skład tego gospodarstwa, przekazane zostaną na powiększenie jednego lub kilku gospodarstw już istniejących. Jednocześnie powierzchnia powiększonego gospodarstwa nie może być mniejsza niż 15 ha.
         Ponadto osoba, na rzecz której następuje przekazanie gospodarstwa musi spełniać łącznie następujące warunki:
         

  • być rolnikiem,
         

  • posiadać kwalifikacje rolnicze, czyli legitymować się ukończeniem zasadniczego, średniego lub wyższego wykształcenia rolniczego lub ekonomicznego o specjalności przydatnej do prowadzenia działalności rolniczej bądź też prowadzić działalność rolniczą od co najmniej 5 lat,
         

  • nie mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty.
         - Jestem osobą samotną. Obawiam się, że mogę mieć trudności ze sprzedażą mojego gospodarstwa z uwagi na niską klasę ziemi. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?
         - Na wniosek rolnika, który nie ma możliwości przekazania całości lub części posiadanego gospodarstwa, nieruchomości wchodzące w jego skład (wolne od obciążeń) przejmuje się nieodpłatnie na własność skarbu państwa. Stosowny wniosek w tej sprawie należy złożyć w Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która gospodaruje przejętymi nieruchomościami.
         - Oboje z mężem jesteśmy już na rencie. Świadczenia mamy wypłacane kwartalnie. Pod koniec marca sprzedajemy gospodarstwo rolne. Mąż ma już ukończone 60 lat, ja 59 lat. Czy możemy ubiegać się o rentę strukturalną?
         - Nie, ponieważ w dacie zgłoszenia wniosku osoba ubiegająca się o przyznanie prawa do renty strukturalnej powinna być czynnym rolnikiem, podlegającym ubezpieczeniu rolniczemu. Omawiane świadczenie nie przysługuje bowiem rolnikowi, który ma ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej, albo który jest objęty innym niż rolnicze ubezpieczeniem społecznym lub zaopatrzeniem emerytalnym.
         Jednakże nie ma przeszkód, abyście państwo - po przekazaniu gospodarstwa rolnego - ubiegali się o przyznanie wcześniejszych emerytur rolniczych.
         Wniosek rok wcześniej
         - 55 lat ukończę dopiero w przyszłym roku. Czy już teraz powinnam złożyć wniosek, czy dopiero w przyszłym roku?

         - Wniosek o rentę strukturalną składa się tylko w pierwszym kwartale danego roku. Jeżeli zostanie on złożony po tym terminie, KRUS odeśle go wnioskodawcy bez rozpatrzenia.
         Osoby, które nie później niż do następnego roku kalendarzowego ukończą wymagany wiek wniosek o rentę mogą złożyć w roku poprzedzającym ukończenie wieku. Jednakże ewentualne świadczenie zostanie wypłacone dopiero po spełnieniu wszystkich niezbędnych warunków (przede wszystkim ukończeniu wieku i przekazaniu gospodarstwa rolnego na powiększenie innego istniejącego już gospodarstwa).
         - Mam dwóch synów. Jeden z nich jest rolnikiem i ma 8 ha ziemi, drugi natomiast mieszka ze mną i pomaga w moim gospodarstwie. Mamy z żoną gospodarstwo o powierzchni 27 hektarów. Chcielibyśmy z mężem 10 hektarów przekazać synowi, który gospodaruje na swoim, a 17 hektarów temu, który jest z nami. Czy możemy to zrobić?
         - Aby otrzymać rentę strukturalną, między innymi, należy przekazać posiadane gospodarstwo rolne. Warunek przekazania gospodarstwa uważa się za spełniony, jeżeli grunty wchodzące w skład tego gospodarstwa przekazane zostały na powiększenie jednego lub kilku gospodarstw już istniejących, z zastrzeżeniem, że powierzchnia powiększonego gospodarstwa nie może być mniejsza niż 15 ha. Ponadto zarówno uprawniony do renty strukturalnej, jak i jego małżonek nie może:
         

  • być właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem działki gruntu, która ze względu na powierzchnię podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym,
         

  • prowadzić działu specjalnego produkcji rolnej, z wyjątkiem prowadzenia pasiek.
         Tak więc, w odniesieniu do syna prowadzącego własne gospodarstwo rolne nie ma przeszkód w przekazaniu mu 10 hektarów ziemi. Jednakże przekazanie drugiemu z dzieci pozostałej ziemi nie spowoduje spełnienia ustawowych warunków nabycia prawa do omawianego świadczenia, chyba że syn ten przed przekazaniem mu owych 17 ha kupi choćby 1 hektar przeliczeniowy i uzyska w ten sposób status rolnika.
         - Przez 25 lat pracowałem zawodowo. Około 10 lat temu rodzice podarowali mi gospodarstwo rolne i od tego czasu opłacam ubezpieczenie rolnicze. Czy pracę w zakładzie zalicza się do renty strukturalnej?
         - Tak. Jednakże należy pamiętać o tym, iż jednym z wymogów nabycia prawa do renty strukturalnej jest prowadzenie nieprzerwanie działalności rolniczej w okresie 10 lat bezpośrednio poprzedzających zgłoszenie wniosku o to świadczenie, a ponadto działalność ta musi być jedynym lub głównym źródłem utrzymania.
         Uznaje się, że działalność rolnicza była jedynym lub głównym źródłem utrzymania rolnika, jeżeli w okresie tych 10 lat podlegał on rolniczemu ubezpieczeniu emerytalnemu przez co najmniej 5 lat, z czego co najmniej 2 lata tego ubezpieczenia przypadały na okres bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o rentę strukturalną.
         - Ojciec mój w styczniu ukończył już 64 lata. Czy otrzyma tę rentę?
         - Niestety nie, ponieważ wypłata owych świadczeń rozpocznie się dopiero z dniem 1 stycznia 2003 roku. Zatem ojciec ukończy 65 lat.
         Ustawodawca wprowadził natomiast ograniczenie w wypłacie tego świadczenia. Otóż rentę strukturalną wypłaca się do osiągnięcia wieku emerytalnego - 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn - albo do czasu nabycia prawa do renty lub renty z ubezpieczenia społecznego lub zaopatrzenia emerytalnego, nie dłużej jednak niż przez 5 lat.
         W takiej sytuacji po ukończeniu 65 lat ojciec pana może wystąpić z wnioskiem o przyznanie emerytury rolniczej.
         Wysokość
         - Jaka jest różnica pomiędzy tą rentą a normalną rentą czy emeryturą rolniczą?

         - Z reguły w wysokości, bowiem renta strukturalna stanowi półtorakrotność najniższej emerytury, czyli na dzień dzisiejszy 795,39 zł (w czerwcu br. wraz z waloryzacją zmieni się kwota najniższej emerytury, a wraz z nią wysokość renty strukturalnej). Pozostałe świadczenia rolnicze zazwyczaj wypłacane są w niższej kwocie.
         - Mama dostała już postanowienie o spełnieniu warunków do renty strukturalnej. Kiedy w związku z tym powinna przekazać gospodarstwo rolne?
         - Ustawa nie precyzuje, kiedy gospodarstwo rolne powinno być przekazane. Skoro pierwsze wypłaty nastąpią dopiero od stycznia, mama może ziemię przekazać dopiero w przyszłym roku.
         Podstawa prawna:
         

  • n ustawa z dnia 26 kwietnia 2001 roku o rentach strukturalnych w rolnictwie (Dz.U. nr 52, poz.539);
         

  • n rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 19 grudnia 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawie przyznawania i wypłaty rent strukturalnych (Dz.U. nr 153, poz.1769).

  • Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska