W maju ubiegłego roku rozpoczęła się rewitalizacja kamieńskiego parku w okolicy ośrodka kultury i biblioteki. Prace, których wykonawcą była firma Marbruk z Charzyków, trwały blisko rok. W ich trakcie archeolodzy natknęli się na ludzkie szczątki z 20 pochówków oraz inne artefakty: monety, m.in. Boratynkę, czyli miedzianego szeląga Jana Kazimierza, szeląg Gustawa Adolfa, a także fragmenty naczyń – ceramikę neolityczną, średniowieczną, nowożytną, aż po czasy II wojny światowej.
Tak wygląda w zrewitalizowanym parku
W ramach inwestycji uporządkowano teren, powstały chodniki z kostki brukowej i miejsca postojowe. Park ma być miejscem odpoczynku i kultury, dlatego też zamontowano urządzenia rekreacyjne: siłownię plenerową, altany, hamaki, stoliki i plansze do gier. Pojawiła się również angielska czerwona budka telefoniczna, która służyć będzie do bookcrossingu. To idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych czy właśnie na półkach bookcrossingowych, po to, by można było książki przeczytać i przekazać dalej.
W centrum dawnego kortu zamontowano linarium. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszy się tor rowerowy pumptrack. Odnowiony taras i plac przy domu kultury stwarza możliwość organizacji zajęć plenerowych, pikników, występów. Całości dopełnia zróżnicowane oświetlenie parkowe i nowa zieleń.
Całość kosztowała 3,1 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 2,5 mln zł: 1,7 mln zł z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych oraz 751 tys. z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego parku zaplanowano na Dzień Dziecka.
Zobacz na zdjęciach jak wygląda park w Kamieniu po rewitalizacji:
