Solecczanie mówią - Rynek, a to przecież plac Jana Pawła II. Miasto nie ma wyraźnego centrum. Lokować je dziś można bardziej między ratuszem a rondem burmistrza Antoniego Nawrockiego. Ale przy placu JPII są fontanna, postój taxi, okazałe wierzby, ale niska zabudowa nie czyni z tego miejsca okazałej wizytówki miasta. Bo to plac jakby na uboczu. Co prawda tuż obok willa Anna , w której Muzeum Solca, blisko stąd do kościołów, ale też tylko rzut beretem do Wisły.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
I placowi JP II samorząd Solca chce przywrócić należne mu miejsce. Rodzi się program rewitalizacji centrum, którego realizacja ma się zakończyć w roku 2023. Objęty nią zostanie także plac Jana Pawła II.
Rozmawiamy o nim z Rafałem Kubiakiem, dyrektorem Muzeum Solca im. księcia Przemysła. - W roku 1859 pożar spustoszył centrum niewielkiego Solca - mówi. - Wtedy to wytyczony został Rynek. I taką nosił nazwę. Funkcję handlową pełnił do lat 60. XX wieku. W czasie wojny był placem Wolności, po wojnie na krótko przywrócono historyczną nazwę Rynek. W latach 50. był placem Stalina, potem placem XX-lecia PRL... Około roku 2000 przemianowany został na plac Jana Pawła II. I nikt już pewnie nie odważy się przywrócić historycznej nazwy: Rynek.
Kiedy w połowie lat 60. przestał pełnić funkcje handlowe, stanęła tu fontanna, a także ławeczki, nadając mu charakter rekreacyjny... Niewiele się od tej pory zmieniło. Kto pamięta, odkąd stoją tu wierzby? A jaki będzie solecki plac Jana Pawła II? Powrócą dawne sztukaterie domów? Rodzi się pomysł na rewitalizację tego miejsca. Trwają konsultacje.
Info z Polski - najważniejsze informacje ostatnich dni
źródło: vivi24/x-news