https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja terenów nadrzecznych. Na grilla tylko nad Brdę

mc
Miasto zacznie projektować bulwary na Brdą dopiero w połowie roku, gdy będzie wiadomo, które grunty są miejskie
Miasto zacznie projektować bulwary na Brdą dopiero w połowie roku, gdy będzie wiadomo, które grunty są miejskie Collage Jerzy Zieliński, Fot. Maciej Myga
W trzech strefach nad Brdą w centrum miasta powstaną miejsca na imprezy plenerowe, rekreację sportową, a nawet na grillowanie.

Ratusz przygotowuje architektoniczną ofensywę na nabrzeża Brdy. Po obu stronach rzeki, pomiędzy mostami Królowej Jadwigi i Kazimierza wielkiego powstanie ciąg spacerowy. Miasto wydzieli tam trzy strefy: widowiskowo-reprezentacyjną, rekreacji rodzinnej oraz aktywności sportowej. Najpierw jednak trzeba uporać się z ustaleniem własności tych terenów.

Od Jachcic po Brdyujście?

Plan przywracania rzeki miastu jest rozpisany na najbliższe lata.

- Mamy takie założenie, by docelowo bulwary nad Brdą ciągnęły się na całym miejskim odcinku rzeki - mówi Robert Łucka, architekt miasta. - Przywrócenie rzeki miastu to również moje osobiste wielkie marzenie.

Projekty w połowie roku

Strategia rewitalizacji brzegów Brdy jest ujęta w ratuszowym programie modernizacji Bydgoskiego Węzła Wodnego.

Do głównych założeń zawartych w tym dokumencie należy wydzielenie specjalnych stref nad odcinkiem rzeki przebiegającym przez ścisłe centrum miasta:

- Obecnie ustalamy zakres własności gruntów leżących bezpośrednio nad Brdą - mówi Lucyna Kojder-Szweda, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - To najbardziej czasochłonny, ale też konieczny etap prac nad rewitalizacją nabrzeża. Dopiero w połowie tego roku ruszy projektowanie bulwarów i poszczególnych stref rekreacji dla bydgoszczan pomiędzy "Astorią", a Tesco.

Bulwar jak nad Sekwaną

W "Programie Rewitalizacji BWW" przywołane są przykłady nadrzecznych bulwarów w Paryżu i m.in. w Londynie. W jakim stopniu Bydgoszcz będzie przypominać zachodnie metropolie?

Pomiędzy kładką przy "Łuczniczce", a mostem Pomorskim znajdzie się "strefa widowiskowo-prezentacyjna", przeznaczona na organizowanie imprez plenerowych. Na wysokości ulicy Fordońskiej 36 ma natomiast powstać kolejna kładka dla pieszych - tym razem o zarysie kulistym. Między nią, a mostem Kazimierza Wielkiego znajdzie się "strefa aktywności sportowej" z terenami do jazdy na rowerze, czy rolkach.

- W Bydgoszczy brakuje też miejsc do rekreacji nad rzeką - tłumaczy Kojder-Szweda. - Mam na myśli tereny, gdzie można, np. całą rodziną wybrać się na grilla.

Do tego celu posłuży "strefa rekreacji rodzinnej" między mostem Pomorskim, a projektowaną kładką.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
W&B
No właśnie! W końcu mogliby zrobić świetną trasę dla rolek i rowerów. Żeby mozna było na rowerze przejechac wzdłuż całej Bydgoszczy. Panowie i Panie w ratuszu - pamiętajcie proszę, że nie wystarfzy wyznaczyć, że tu ma rosnąć trawa, a tam - nie. Proszę i apaeluję o trase rowerowa nad Brdą. Miejsce na jogging i dla rolkarzy też!
~czytelnik~
ma tylko cichą nadzieję, że place do jeżdżenia na rolkach nie będą z kostki polbrukowej...
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska