Kiedy będzie ogólnopolska sieć szerokopasmowa? Czym dziś są prawa autorskie? Co zmieni się w prawie telekomunikacyjnym i jak ono wpłynie na rozwój branży? Dziś w przeddzień przejścia Kujawsko-Pomorskiego na telewizję cyfrową te ważne pytania stawiane są podczas Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej w Toruniu.
- Oprócz radia i telewizji interesuje mnie też całe otoczenie związane z tymi tematami - tłumaczy tu swą obecność Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Przypomnijmy, że od zeszłego roku zajmujemy się również nowymi usługami w internecie. Przechodzimy na nadawanie cyfrowe właściwie we wszystkich mediach. To rewolucja.
Jednak nie tylko problematyka tego procesu była dyskutowana na toruńskiej konferencji. Sporo uwagi poświęcono inwestycjom w infrastrukturę sieci teleinformatycznych, w tym sieci szerokopasmowych. W całej Polsce trwa bowiem budowa szkieletu takich sieci. Wykonują je głównie marszałkowie województw. Niestety, budowa infrastruktury w wielu regionach opóźnia się.
- Dobrze byłoby przyjaznym okiem spojrzeć na możliwości prowadzenia takich inwestycji w formie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, a także wykorzystywać sieci, które już wybudowali prywatni inwestorzy - przekonuje Kszysztof Witoń z firmy Hawe. - Czasami okazuje się, że na danym terenie już jest sieć. Można więc współpracować. Tak jak się stało w Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej.
W naszym regionie takie inwestycje i usługi operatorskie prowadzi spółka Kujawsko-Pomorska Sieć Informacyjna. W całym kraju do 2015 r. ma powstać łącznie 34 tys. km światłowodów. W konferencji, uczestniczyli też urzędnicy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapowiadając dalsze inwestycje w branżę teleinformatyczną poprzez stworzenie programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Dziś, podczas ostatniego dnia konferencji, przewidziano dyskusję o budowaniu sieci i nowych kanałach telewizyjnych.
