Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica urodzin Jana Pawła II w poniedziałek. Czekają konkursy, atrakcje

Monika Smól
Monika Smól
Pamiątkowa tablica na Bramie Grudziądzkiej w Chełmnie poświęcona jest papieżowi - Polakowi. Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły będzie okazja posłuchać koncertów, wziąć w konkursach organizowanych przez urząd marszałkowski
Pamiątkowa tablica na Bramie Grudziądzkiej w Chełmnie poświęcona jest papieżowi - Polakowi. Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły będzie okazja posłuchać koncertów, wziąć w konkursach organizowanych przez urząd marszałkowski Czytelnik/Monika Smól
Województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało w 2017 roku objęte patronatem Jana Pawła II. Zbliża się setna rocznica urodzin papieża - Polaka. Mieszkańcy powiatu chełmińskiego – indywidualnie, ale też jako przedstawiciele kilku grup - macie okazję wziąć udział w konkursach z nagrodami.

18 maja obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w regionie odbędą się m.in. koncerty, wystawy i zajęcia dla dzieci i młodzieży. W urzędzie marszałkowskim zadbają o to, by mieszkańcy, mimo ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa, mogli uczestniczyć w zaplanowanych wydarzeniach, dlatego będą one transmitowane za pośrednictwem telewizji i internetu.

O niezwykłej relikwii związanej z Janem Pawłem II, która jest w chełmińskiej farze pisaliśmy tutaj

Relikwie Jana Pawła II przybyły do Chełmna

- Przed nami wielki jubileusz setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa. Dla wielu z nas jest on świętym, ale też postacią historyczną – wielkim Polakiem i symbolem przemian. Przypomnijmy sobie, jakie uczucia wiązały się z pielgrzymkami Jana Pawła II do naszego regionu. Udekorujmy domy, podwórka i ulice, niech nasze działania będą świadectwem wciąż żywej pamięci o papieżu Polaku - mówił marszałek Piotr Całbecki.
Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, też 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia.

- Niech każdy z nas znajdzie w swojej pamięci kadr, który wiąże się z papieżem Polakiem. Nie musimy poszukiwać aspektu religijnego - spójrzmy na niego jak na człowieka, filozofa, humanistę, autorytet, przewodnika młodzieży. Zapewniam, że każdy z nas znajdzie swojego Jana Pawła II – mówiła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

O tym, co jest w chełmińskim ogólniaku poświęcone papieżowy - Polakowi pisaliśmy tutaj

Uczniowie pamiętają o papieżu

Już 17 maja mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, nadawanych z trzech miast województwa, które odwiedzał podczas pielgrzymek Jan Paweł II: Włocławka, Bydgoszczy i Torunia.

- Transmisja telewizyjna rozpocznie się kameralnym koncertem w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. W towarzystwie organów katedralnych wystąpi tenor Piotr Buszewski. Kolejną częścią będzie koncert symfoniczny, który przygotowują muzycy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Na koniec przeniesiemy się do Torunia. Na fasadzie urzędu marszałkowskiego wyświetlona zostanie projekcja multimedialna, ukazująca ważne wydarzenia z życia papieża – zapowiada Beata Krzemińska, rzecznik prasowy marszałka. - Do współpracy zaprosiliśmy także lokalnych artystów. Wydarzenia będą transmitowane przez Telewizję Polską. Projekt dedykujemy też Włochom, którzy przez blisko 27 lat stworzyli drugą ojczyznę dla Jana Pawła II. Wysłuchamy m.in. słów lekarza, syna Francesco Crucittiego - chirurga, który operował papieża po zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku.

Setne urodziny wielkiego Polaka, 18 maja, rozpocznie msza św. w toruńskiej katedrze świętych Janów. Nabożeństwo będzie transmitowane online. Po niej odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, poświęcona setnej rocznicy urodzin papieża. Szczególnymi adresatami nauczania Jana Pawła II byli ludzie młodzi, dlatego na kanale Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły uczniowie szkół podstawowych i średnich wezmą udział w katechezach i warsztatach poświęconych papieżowi, które organizowane będą z Laboratorium św. Jana Pawła II przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Chcemy, aby do obchodów aktywnie włączyli się mieszkańcy całego województwa i z myślą o nich przygotowaliśmy konkursy – informuje Beata Krzemińska. - Pierwszy - „Urodziny papieża w moim domu” to zaproszenie i zachęcenie mieszkańców do udekorowania flagami papieskimi, zdjęciami i kwiatami okien, domów, podwórek, ogrodów, osiedli i ulic. Pozwoli to poczuć szczególną atmosferę, która towarzyszyła przyjazdom Jana Pawła II. Indywidualnie mieszkańcy mogą wziąć w nim udział, przesyłać zdjęcia dekoracji przygotowanych najpóźniej na 18 maja (dzień urodzin Jana Pawła II) do lokalnych i regionalnych mediów. Laureat każdego z konkursów otrzyma nagrodę finansową w wysokości 500 złotych.

W urzędzie marszałkowskim przygotowali bowiem też konkurs adresowany do: kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych, sołectw czy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W każdej z grup wybiorą po trzech zwycięzców, przyznają po jednym wyróżnieniu. Ci, którzy przygotują najwięcej barwnych dekoracji i przystroją nimi swoje miejscowości najpóźniej 18 maja dostaną nagrody finansowe: I miejsce – 2 000 złotych, II miejsce – 1 500 złotych, III miejsce – 1 000 złotych,wyróżnienie – 500 złotych. Zdjęcia dekoracji z podpisanym oświadczeniem można przesłać do 19 maja na adres: [email protected] w tytule wpisując „Urodziny papieża w moim domu”.

Jest też konkurs dla tych, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami o papieżu poprzez sztukę. Do 18 maja czekamy na zdjęcia, filmy, prace plastyczne, utwory literackie i muzyczne, które wiążą się z Janem Pawłem II, jego pielgrzymkami i pontyfikatem. Prace z podpisanym oświadczeniem należy przesyłać na adres: [email protected] w tytule wpisując „Mój przyjaciel Jan Paweł II”. Konkurs będzie podzielony na dwie kategorie: prace indywidualne, prace zbiorowe. Wśród prac indywidualnych nagrodzeni zostaną autorzy w grupach wiekowych: do lat 8, 8-15 lat, powyżej 15 roku życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzostwa Polski i Debiuty w Kulturystyce i Fitness w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska