W minioną sobotę w auli ILO w Brodnicy uroczyście świętowano jubileusz.
Statuetki Dębu Rzeczpospolitej otrzymali: Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, ks. Grzegorz Bohdan (Brodnickie Centrum Caritas), Andrzej Stefański (PPHU DOMGOS), Jerzy Wultański.
Medale Anny Wazówny otrzymali: Wiesław Biegański, Edward Łukaszewski, Tadeusz Fuks, Anna Małkiewicz, Aleksandra Sternicka, Wojciech Rakowski, Zdzisław Bogacki, Bogdan Dynewski, Wiesław Łupina, Maria Półchłopek, Roman Skamarski, Maria Łegowska, Władysław Krajnik, Marek Hildebrandt, Kazimierz Psuty, Dominik Sucheński, GBW, Eryk Wetzel, Piotr Grążawski, Jerzy Witkowski.
Pamiątkowe repliki aktu utworzenia starostwa powędrowały do Leonarda Kowalskiego, Juliana Gołębiewskiego i Romana Pytlasińskiego.
Wcześniej odbyła się konferencja podczas której przypomniane zostały osiągnięcia dziesięciolecia. Przybliżono również plany na najbliższe lata.
- Staramy się tak pracować by jakiekolwiek wewnętrzne zacięcia nie były widoczne dla mieszkańców. Nasza drużyna działa zgranie bo nikt nie stara się być liderem a jednym z członków całości - zapewnia Waldemar Gęsicki, starosta brodnicki.
Do pierwszych zadań starostwa należało przeniesienie siedziby swojej i podległych
bliżej mieszkańców - do centrum miasta.
W 2004 roku starostwo zajęło budynek byłego liceum medycznego przy ul. Kamionka, po remoncie zaczęto w nim funkcjonować dwa lata później. Przeniesiono urząd pracy - z Podgórnej na Żwirki Wigury.
- W gestii starostwa leżało przekazanie budynku banku przy ul. Zamkowej na rzecz policjantów. Przy starostwie powstał duży parking i park. W planach mamy stworzenie czegoś co zachęci do przyjeżdżania do nas nie tylko autami ale rowerami. Przy ulicy Wiejskiej przekazaliśmy budynek na potrzeby prokuratury - mówi starosta. Dzięki takim działanim mieszkańcy powiatu, którzy przyjeżdżają załatwić swoje sprawy nie muszą daleko szukać, krążyć po mieście. Urzędy, w których chcą coś załatwić są ulokowane blisko siebie.
Nadrzędnym celem starostwa stało się polepszenie sytuacji w oświacie. Obecnie co druga złotówka z budżetu przeznaczana jest właśnie na zadania związane ze szkolnictwem. - Od 2001 roku w nowym budynku przy ul. Karbowskiej pracuje Zespół Szkół Rolniczych w Brodnicy. W 2007 roku oddano do użytku nową halę sportową. W 2003 roku przekazano nowe lokum dla zespołu szkół w Jabłonowie.
Na potrzeby szkoły zaadoptowano budynek po byłej przychodni zdrowia. W 2008 roku oddano do użytku uczniów nowoczesną salę gimnastyczną. Powstała ona w rekordowym tempie. Budowę rozpoczęto w drugiej połowie 2007 roku a już w czerwcu następnego roku służyła sportowcom - wylicza Maria Oryszczak, rzecznik starostwa.
W planach jest budowa sali gimnastycznej w ILO. - W ubiegłym roku powstała koncepcja architektoniczna. Chcemy dobudować bryłę do już istniejącej sali. W traki sposób by na piętrze było miejsce na zorganizowanie klas lekcyjnych. W bieżącym roku chcemy przygotować projekt i kosztorys by w przyszłym roku rozpocząć budowę. Wszystko jednak zależy od pieniędzy - mówi Marek Kaźmierkiewicz, wicestarosta.
Kolejnym ważnym zadaniem jakie postawił przed sobą powiat było stworzenie
systemu opieki nad niepełnosprawnymi.
W tym zakresie współdziała kilka jednostek - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Warsztaty Terapii Zajęciowej (powołane przez burmistrza) oraz Zakład Aktywności Zawodowej. Pod koniec ub. roku do tego grona dołączył Środowiskowy Dom Samopomocy.
- Osiemnaście procent mieszkańców powiatu to osoby niepełnosprawne. To ogromna liczba, największa w województwie. Musimy na to odpowiedzieć za pomocą odpowiednio współgrających instytucji. To nie wyczerpuje zadań w tym temacie. Przed nami stworzenie systemu nauczania integracyjnego w szkołach - wskazuje starosta.
Mówiąc o powiecie nie sposób nie wskazać na drogi.
- Przez dziesięć lat wyremontowano ponad 82 km dróg powiatowych. Były to przebudowy i rozbudowa dróg, ich modernizacje i naprawy nawierzchni. W ciągu dekady wydaliśmy na drogi 11 milionów 800 tys. złotych. Z budżetu powiatu ponad 9 milionów 800 tys. złotych. Pozostałe pieniądze pozyskaliśmy z zewnątrz - z Banku Światowego oraz Unii Europejskiej - informuje Maria Oryszczak, rzecznik powiatu.
Napraw wymaga nadal blisko
130 km dróg,
na co należałoby przeznaczyć minimum 70 milionów złotych. Suma ta przewyższa roczne dochody powiatu. W bieżącym roku na modernizację i remonty oraz utrzymanie dróg (łącznie z akcją zimową) planuje się wydać ponad 13,5 mln złotych. Z kolei w latach 2008-2011 (wieloletni plan inwestycyjny) - ponad 10 mln złotych.