W 2017 roku były 924 przypadku ospy, w tym 859 dotyczyło dorosłych, a 65 dzieci. W 2018 roku z kolei zachorowało 814 mieszkańców, z czego 771 dzieci i 43 dorosłych.
Ospa wietrzna występuje głównie u dzieci, u których zwykle ma łagodny przebieg. Jest jednak bardzo uciążliwa. U młodzieży i dorosłych wirus powoduje większą liczbę powikłań (np. zapalenie opon mózgowych, stawów, wątroby, nerek, a nawet mięśnia sercowego). Niestety, bardzo łatwo zarazić się ospą, bo wirus przenosi się drogą kropelkową i razem z powietrzem. Nic więc dziwnego, że przez dwa miesiące tego roku przychodnie przeżywały oblężenie, pediatrzy mieli ręce pełne roboty, a niektóre przedszkola świeciły pustkami.
Jakie ma objawy ta choroba? Ospie towarzyszy gorączka. Na ciele pojawiają się różowe plamki, które zamieniają się w grudki, a na koniec w pęcherzyki wypełnione płynem.
Jak zapobiec ospie wietrznej? Pediatrzy zalecają szczepionki. Rodzice są w tej kwestii podzieleni, jak to przy temacie szczepień bywa. Szczepienie przeciwko ospie nie jest obowiązkowe. Swoimi doświadczeniami w tym temacie dzielą się mamy na popularnych grupach facebookowych dla matek z Włocławka.
- Zaszczepiłam synka, gdy miał trzy latka - pisze jedna z mam. - Nieraz miał kontakt z chorymi dziećmi i nic nie złapał. Poza tym w przypadku choroby szczepionka gwarantuje łagodniejszy przebieg.
- Moje dzieci nie były szczepionkę i przeszły dobrze tę chorobę - komentuje inna z mam. - Gorączka jedynie do 38 stopni, córka trochę próbowała się drapać, a syn wcale
Jak informuje nas Karolina Nynca-Jankowska, rzeczniczka włocławskiego sanepidu, we Włocławku w 2017 i 2018 roku zaszczepiły się po 282 osoby. Szczepionka jednak nie jest refundowana.
- W ramach szczepień zalecanych (część II Programu Szczepień Ochronnych) odpłatnie mogą się zaszczepić osoby, które nie chorowały na ospę wietrzną i nie zostały wcześniej zaszczepione w ramach szczepień obowiązkowych albo zalecanych oraz kobiety planujące zajście w ciążę, które nie chorowały wcześniej na ospę wietrzną - wyjaśnia Karolina Nynca-Jankowska.
Cena za szczepionkę waha się w przedziale 200-250 złotych. Są dwie dawki szczepionki. Należy je podawać w odstępie 6 tygodni. Z bezpłatnej szczepionki mogą jedynie skorzystać dzieci i to w kilku przypadkach. Chodzi o osoby do dwunastego roku życia, u których występuje na przykład upośledzenie odporności i istnieje ryzyko, że choroba będzie miała bardzo ostry przebieg. Poza tym dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną w okresie remisji, zakażone HIV, czy też przed chemioterapią.Refundowaną szczepionkę otrzymają też dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-leczniczych czy domach dziecka.
Flash Info odcinek 7 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
