Poradnia Rodzinna w Brodnicy powstała jako pierwsza tego typu placówka samorządowa w naszym regionie. W pierwszych latach siedziba poradni mieściła się w budynku Przedszkola nr 1 przy ul. Kamionka 16. Od czterech lat z porad specjalistów poradni można korzystać przy ul. Św. Jakuba 22.
Od początku swojej działalności zajmuje się przede wszystkim kompleksową pomocą rodzinie. Mimo wielu pomyślnie załatwionych spraw, pomoc taka jest nadal bardzo potrzebna. Czasami są to drobne nieporozumienia w rodzinie, które
przy fachowej pomocy
psychologa czy pedagoga można rozwiązać na jednym spotkaniu. W większości jednak są to sprawy trudne, ciągną się nawet miesiącami. - Najboleśniejsze dotyczą prób samobójczych młodzieży, konsekwencji eksperymentów z narkotykami czy też dewiacji seksualnych - mówi Barbara Tęgowska, szefowa placówki. - Działanie w takich sprawach wymaga współpracy z policją i sądem.
Korzystającymi z poradni są zarówno dzieci i młodzież jak i osoby dorosłe. Pomocy potrzebuje bowiem
cała rodzina,
gdy "rządzi" w niej alkohol. To w poradni szukają ratunku bezradni rodzice, kiedy okazuje się, że dziecko "bierze" narkotyki. Trafiają też pobite przez mężów kobiety, ale także ludzie starsi terroryzowani przez agresywnych wnuków. Każdy przypadek jest inny. Często wymaga przygotowania postępowania sądowego lub wyszukania dla uzależnionego miejsca w ośrodku zamkniętym.
- Dumą naszej poradni jest zainteresowanie młodzieży zajęciami prowadzonymi przez terapeutów - mówi Urszula Derlicka, psycholog. - Działająca od trzech lat grupa terapeutyczna
"Desant św. Jakuba"
przyciągnęła młodzież zainteresowaną graffiti. Swoje prace prezentowali na wystawie w Strasburgu. Niektóre z nich zdobią ściany stadionowego muru, korytarze magistratu czy Komendy Policji.
Jednak najważniejsza - jak mówi dyrektor poradni Barbara Tęgowska - jest profilaktyka. Stąd tak ważne są kontakty pracowników poradni z pedagogami szkolnymi, dotarcie do dzieci i młodzieży przed tragedią, nauka świadomych wyborów. Jest to praca trudna, wymaga cierpliwości, wiedzy i doświadczenia. Trudno też wyliczać sukcesy. Warto natomiast pamiętać, że każda udana mediacja czy rozwiązany lub załagodzony konflikt to o jedną tragedię mniej.
Przed poradnią stoją nowe wyzwania, choć stare problemy. - Coraz częściej trafiają do poradni kobiety nadużywające alkoholu, dzieci wykorzystywane seksualnie przez ojców, prostytucja nieletnich - opowiada Barbara Tęgowska. - Takie problemy są wokół nas, często niedostrzegane lub skrywane przez znajomych i sąsiadów. Dlatego też w poradni działa
punkt konsultacyjny
dla ofiar przemocy w rodzinie, punkt dla osób uzależnionych i współuzależnionych, które działają w ogólnopolskiej sieci Niebieska i Pomarańczowa Linia.
Najnowszym pomysłem poradni jest stworzenie Młodzieżowego Ochotniczego Pogotowia Rówieśniczego, którego zadaniem będzie pomoc i terapia dzieciom i młodzieży z problemami wychowawczymi.
Poradnia czynna jest codziennie, w godzinach dostosowanych do potrzeb klientów, jednak w razie potrzeby pracownicy podejmują interwencję zawsze gdy tego wymaga sytuacja.
Dziesięć lat istnienia - 14 277 przyjęć - za tym kryje się trudna, odpowiedzialna praca specjalistów od ludzkiej psychiki, uzależnień, problemów. Radość - jeśli komuś pomogłeś, smutek - jeśli nie uda się obronić człowieka przed nim samym lub przed tymi, którzy powinni go chronić. Czasami ktoś przychodzi
tylko na jedną rozmowę,
krótkie badania psychologiczne czy pedagogiczne, jedno-dwukrotną wizytę terapeutyczną, czasami terapia trwa tygodnie a nawet miesiące.
- Nie rozwiązujemy problemów za kogoś - mówi Urszula Derlicka. - Wskazujemy jedynie możliwości, zachęcamy do wiary w siebie, do działania, wspieramy, podajemy adresy i udzielamy porad - prowadzimy mediacje, prowadzimy terapię - taka jest nasza rola. Zajmujemy się profilaktyką uzależnień w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć.
Kompetencje - tu widać rozgraniczenie między działalnością Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej a działalnością Poradni Rodzinnej.
- Nie zajmujemy się
osobami z trudnościami szkolnymi, wynikającymi z upośledzenia umysłowego czy innych niedoborów rozwojowych a także nie zajmujemy się dziećmi i młodzieżą z dysleksją czy osobami, którym należy zapewnić nauczanie indywidualne - wyjaśnia Barbara Tęgowska. - Powyższe problemy pozostają w kompetencjach Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Natomiast współpracujemy dla dobra naszych klientów z pedagogami szkolnymi, nauczycielami i dyrekcją szkół, z którymi wspólnie uczestniczymy w ogólnopolskich i lokalnych kampaniach profilaktycznych. Do istotnych działań poradni należy współpraca z instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za młodzież i dzieci.
W placówce przy ul. św. Jakuba pracują osoby, które
od początku
tworzyły poradnię w jej obecnym kształcie. Kieruje nią Barbara Tęgowska, do dyspozycji zainteresowanych są psychologowie - Emilia Nowińska-Majczuk i Urszula Derlicka, terapeuta uzależnień - Bernadeta Małołepsza, Edyta Jakubowska mgr pedagogiki specjalnej, terapeutka uzależnień zajmująca się głównie młodzieżą uzależnioną od środków psychotropowych i alkoholu, Grażyna Deling, Danuta Tyburska zajmująca się terapią grupową i indywidualną młodzieży. W poradni pracuje także prawnik - Anna Giełażyn.
__