
Czerwiec 2016
Czytaj więcej o sprawie
Rosyjska Duma przyjęła odezwę, która trafi do parlamentów państw NATO. Mowa w niej między innymi o głębokim zaniepokojeniu związanym z budową tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Dla Kremla amerykańska instalacja antybalistyczna ma nie tylko obronny charakter.
W przyjętym dokumencie jest również mowa o polityce NATO, której konsekwencją może być przekształcenie wschodniej i południowych terytoriów Europy (elementy tarczy są też w Rumunii) w strefę uderzenia odwetowego w razie rozpętania konfliktu zbrojnego. Rosja znów celuje w lotnisko pod Słupskiem. Tymczasem w Polsce dopiero co zakończyły się największe manewry od 25 lat, a w planach jest rozmieszczenie jednostki US Army i ciężkiego sprzętu.

Lipiec 2016
Czytaj więcej o sprawie
W lipcu system antyrakietowy w Europie osiągnął wstępną gotowość bojową. Taką informację przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas odbywającego się szczytu sojuszu w Warszawie. Częściowa zdolność operacyjna oznacza, że okręty US NAVY operujące w regonie basenu Morza Śródziemnego, radar wczesnego ostrzegania ulokowany w Turcji i stacjonarna baza w rumuńskim Deveselu są zdolne do współdziałania pod dowództwem paktu. Pełną zdolność tarcza zyska po zakończeniu prac w Redzikowie w 2018.

Październik 2016
Czytaj więcej o sprawie
W październiku przedstawiciele gminy Słupsk polecieli do Rumunii. Celem podróży był samorząd w Develselu, gdzie działa już amerykańska baza, jeden z kluczowych elementów tarczy. - Jedziemy nawiązać kontakty i wymienić się doświadczeniami z tamtejszym samorządem - mówiła nam wczoraj Barbara Dykier, wójt gminy Słupska. - W planach mamy również zwiedzanie amerykańskiej jednostki, która funkcjonuje tam od maja 2012 roku.
Do Rumunii latali też wojskowi z BOB w Redzikowie.

Listopad 2016
Czytaj więcej o sprawie
Żołnierze US Army i dyrekcja Zespołu Szkół w Redzikowie podpisała dzisiaj umowę o współpracy. Przedstawiciele armii Stanów Zjednoczonych mają wspierać działania szkoły m.in. angażując się w lekcje języka angielskiego, chcą jednoczyć i zacieśniać relację z mieszkańcami Redzikowa. Elżbieta Domańska, dyrektor Zespołu Szkół w Redzikowie, planuje utworzyć klasę o profilu wojskowym z technicznym językiem angielskim. Od tej pory, w trakcie ważnych uroczystości, obok polskiej flagi będzie powiewać także flaga amerykańska.