Rok więzienia za... cofanie licznika

  Rok więzienia za... cofanie licznika

  (kr) (AIP)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rok więzienia za... cofanie licznika

  ©Maciej Pobocha

  Nie da się ukryć, że cofanie liczników jest w Polsce wcale nierzadkim zjawiskiem. Większość przypadków uchodzi niestety płazem, ale w jednej z sytuacji handlarz, który cofnął licznik i zataił ten fakt, został właśnie ukarany.
  Rok więzienia za... cofanie licznika

  ©Maciej Pobocha

  Jak informuje serwis autoprawo.pl, sprzedawcy zostały wytyczone jednocześnie procesy cywilne i karne, ponieważ pokrzywdzony uważał, że handlarz specjalnie nie poinformował go o "korekcji" licznika, by uzyskać korzyści materialne.

  Cała sytuacja prezentuje się następująco: sprzedawca nabył Forda Focusa z przebiegiem 225 tys. km (zostało to udokumentowane w ASO). Pojeździł nim przez jakiś czas, po czym postanowił sprzedać auto. Tyle tylko, że nowy właściciel kupił samochód, na którego liczniku widniała liczba... 100 tys. km przebiegu.
  Kupujący czuł, że ktoś mógł majstrować przy urządzeniu, ale handlarz zapewniał go, że o żadnym cofaniu licznika nie było mowy. Prawda wyszła na jaw dopiero po wizycie w warsztacie, gdzie ujawniono prawdziwy przebieg samochodu.

  Nowy właściciel postanowił zwrócić pojazd i odzyskać pieniądze, jednak sprzedawca nie chciał iść na współpracę. W takiej sytuacji oszukanemu nie pozostało nic innego, jak skierować sprawę do sądu. Ten uznał handlarza winnym wprowadzenia w błąd i nałożył na niego karę roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na dwa lata.

  W uzasadnieniu wyroku napisano, że co prawda cofanie liczników w Polsce jest legalne, ale nie może być wykorzystywane do osiągania korzyści, co miało miejsce w powyższej sprawie.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo