Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy jednoczą siły. Chcą inwestować, a przyjezdni to blokują [wideo]

Lucyna Talaśka-Klich
Rolnicy postanowili działać razem, bo nie chcą rezygnować z rozwoju gospodarstw pod naciskiem niektórych sąsiadów. Tworzą stowarzyszenie.

 

- Coraz częściej jesteśmy zakładnikami we własnych gospodarstwach, bo z powodu protestów nie możemy ich rozwijać - mówił Sebastian Filipek-Kaźmierczak, prowadzący gospodarstwo w Magdalence (gm. Dobrcz), który wczoraj wziął udział w spotkaniu rolników w Zbrachlinie (pow. aleksandrowski). - W miejscowościach, do których przeprowadzają się ludzie z miast, rolnicy mają coraz więcej problemów. Spotykają się z brakiem zrozumienia dla tego, co robią i  - z powodu źle pojętych zasad demokracji - większość próbuje decydować o tym, jak będą wyglądać ich gospodarstwa. 

 

Spotkanie w Zbrachlinie jest pokłosiem wydarzeń w Dobrczu (pow. bydgoski), gdzie rolnicy rozwiesili na ciągnikach i maszynach transparenty. Napisano na nich m.in.: „Stop kurniki, obory, chlewnie? Wracaj do miasta!”, „Uchodźco z miasta wybrałeś wieś a rolników masz gdzieś!”, „My przestaniemy produkować, a wy polskie konsumować”. 

 

Gospodarze postanowili stworzyć Ogólnopolskie Stowarzyszenie Obrony Praw Rolników Producentów i Przetwórców Rolnych, które zajmie się m.in. wypracowaniem zasad współżycia mieszkańców wsi. - Przedstawicieli tego stowarzyszenia zaprosiliśmy do Zbrachlina, bo podobne problemy ma coraz więcej rolników, którzy chcą rozwijać gospodarstwa - powiedział Kazimierz Szudzik, rolnik z miejscowości Przypust (gm. Waganiec, pow. aleksandrowski). - Nie chcemy konfliktów, nie chcemy eskalacji nienawiści. Oczekujemy na zrozumienie, bo gospodarstw ubywa, a te, które przetrwały, muszą się rozwijać, zwiększać produkcję. Minęły czasy, gdy rolnik miał kilka świnek czy krówek i mógł utrzymać rodzinę. 

 

- Popiera nas coraz więcej osób - dodał  Filipek-Kaźmierczak. - Tworzymy statut stowarzyszenia, niebawem będzie ono zarejestrowane. 

 

- To niedopuszczalne, żeby rolników obrażano, nazywano trucicielami np. dlatego, że nawożą uprawy obornikiem!  - mówili uczestnicy spotkania.  - Napływowi mieszkańcy wsi często nie mają zielonego pojęcia o naszej pracy, a nas szykanują!

 

Żeby uświadomić tych, którzy o rolnictwie wiedzą niewiele, stowarzyszenie zamierza zorganizować debaty dotyczące produkcji rolnej, także zwierzęcej. Do tematu wrócimy w przyszłym tygodniu. 
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska