Za hl mleka krowiego płacono w skupie 142,12 zł. To o 7,6% więcej niż przed rokiem, jednak aż o 6,8% mniej niż przed miesiącem. Przyjrzyjmy się dokładniej styczniowym danym, które przedstawił Główny Urząd Statystyczny.
Sprawdź także:**Wypełnianie wniosku o dopłaty przez internet. Instrukcja krok po kroku [wideo]**
- Kiedy sytuacja była tak dramatyczna, że ceny mleka spadły poniżej złotówki, wielu rolników dorobiło się zaległości finansowych. Wyższe ceny skupu przyniosły niewielkie, ale jednak - wytchnienie. Dodajmy, że rosną ceny środków produkcji: paszy, śruty sojowej - mówi Jan Solarczyk, który od czternastu lat prowadzi gospodarstwo w mazowieckim Górznie.
- Spadek wynika zarówno z oddziaływania niekorzystnych efektów sezonowych, jak i wejścia rynku mleka w spadkową fazę cyklu - wskazuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.
W których województwach hodowcy najdotkliwiej odczuli spadek cen skupu mleka?
- Łódzkiem (średnio 127,51 zł za hl)
- Małopolskim (129,64 zł)
- Świętokrzyskiem (132,19 zł)
Najwięcej płacono natomiast w:
- Podlaskim (149,50 zł)
- Warmińsko-Mazurskim (148,78 zł)
- Dolnośląskim (148,50 zł)
Niższe ceny w skupie, w znacznym stopniu, są spowodowane spadkami cen zbytu artykułów mleczarskich.
Zerknijmy na ceny zbytu artykułów mleczarskich w dniach 5–11.02.2018.
Masło w blokach? Jego cena ukształtowała się na poziomie 16,38 zł/kg. To o 1% mniej niż tydzień wcześniej i o 6% mniej niż przed miesiącem.
Za masło konfekcjonowane uzyskiwano 18,43 zł/kg (o 3% więcej niż w poprzednim tygodniu, o 2% mniej niż miesiąc wcześniej).
W krajowych proszkowniach odtłuszczone mleko w proszku zbywano po 5,82 zł/kg, nieznacznie (0,4%) drożej niż w poprzednim tygodniu i o 1% drożej niż miesiąc wcześniej - dowiadujemy się z Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Jeśli chodzi o cenę zbytu pełnego mleka w proszku, wyniosła 10,48 zł/kg. Była zatem o 2% niższa niż tydzień wcześniej i o 3% niższa niż przed miesiącem.
Sen z oka spędzają branży zalegające zapasy odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Plany w dalszym ciągu nie są sprecyzowane. A, 29 stycznia 2018 z Brukseli wyszło zarządzenie Rady Europejskiej, które wywołało sporo kontrowersji na rynku.
Chodzi o zerowy limit ilościowy na zakup po ustalonych cenach. Oznacza, że mleko w proszku będzie wykupywane na drodze przetargu, więc po jak najniższej cenie. To odbije się na przetwórcach.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas
Ceny skupu w styczniu 2018 (zł/hl):
Źródła informacji: GUS, KOWR, Consilium.europa.eu