Wprowadzenie zakazu wstępu tzw. aktywistów pro-zwierzęcych na teren gospodarstw rolnych - taka zapowiedź miała paść ze strony ministerstwa rolnictwa. Poza tym aktywistów, jak wszystkich innych mieszkańców kraju, obowiązują obecnie zakazy poruszania się wprowadzone w związku z wystąpieniem epidemii koronawirusa.
Zakaz wstępu do gospodarstw dla obrońców zwierząt
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych pod koniec marca zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o nowelizację ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt w zakresie uchylenia ust. 3 w art. 7 w celu zakazania wstępu do gospodarstw przedstawicielom organizacji, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
Marian Sikora, przewodniczący FBZPR, otrzymał od wiceministra rolnictwa Jana Białkowskiego odpowiedź, z której wynika, że resort planuje podjęcie „w najbliższym możliwym czasie” prac legislacyjnych w wyżej wymienionym zakresie.
To Cię może też zainteresować
- Trzymamy kciuki za powodzenie tej inicjatywy legislacyjnej - komentuje Jerzy Wierzbicki prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. - Tzw. organizacje pro-zwierzęce w ostatnim czasie wielokrotnie udowadniały, że nadużywają swoich uprawnień i w dowolny sposób interpretują przepisy. Najwyższy czas z tym skończyć tak, aby rolnik mógł czuć się bezpiecznie w swoim gospodarstwie. Od oceny czy zwierzęta są utrzymywane w dobrostanie są lekarze weterynarii, a nie młodociani aktywiści, którzy nie mają pojęcia o chowie czy hodowli zwierząt gospodarskich - uważa Wierzbicki.
MRiRW poinformowało, że w związku z wejściem w życie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia stanu epidemii wprowadzony został zakaz przemieszczenia się na terytorium kraju poza:
- wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
- zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
- wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;
- sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.
Zakaz przemieszczania się w związku z epidemią dotyczy także obrońców zwierząt
- Zakaz przemieszczania się, o którym mowa powyżej, dotyczy zatem również przedstawicieli organizacji, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt - napisał wiceminister Jan Białkowski.
To Cię może też zainteresować
Zdaniem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych organizacje pro-zwierzęce powinny restrykcyjnie przestrzegać wprowadzonych przez władze zakazów.
- Nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy w wyniku nieodpowiedzialnej „wizyty” aktywistów do gospodarstwa zostanie zawleczony koronawirus. Kwarantanna rolnika lub nie daj Boże choroba może w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie gospodarstwa oraz będzie stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia utrzymywanych w nich zwierząt - podsumował Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Źródło: informacja prasowa
