Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z gm. Bądkowo: Kto jest winien tego bałaganu? Będzie protest!

JADWIGA ALEKSANDROWICZ
Magdalena Kiciak - Kucharska z aleksandrowskiego oddziału ARiMR tłumaczyła, że agencja nie ingeruje w szacunki, jakie w protokołach zapisują komisje. Nie ma też wpływu na odgórne zarządzenia
Magdalena Kiciak - Kucharska z aleksandrowskiego oddziału ARiMR tłumaczyła, że agencja nie ingeruje w szacunki, jakie w protokołach zapisują komisje. Nie ma też wpływu na odgórne zarządzenia JADWIGA ALEKSANDROWICZ
Były pytania, emocje i pretensje. Rolnicy z gminy Bądkowo (powiat aleksandrowski) spotkali z przedstawicielką Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Gospodarze są rozczarowani sposobem przygotowania dokumentów, potrzebnych do ubiegania się o finansową pomoc w łagodzeniu skutków suszy. Oliwy do ognia dolała informacja, że w sąsiedniej gminie Zakrzewo urząd działał tak, że udało się włączyć do procedury „suszowej” producentów buraków z zachowaniem wyznaczonego terminu. W gminie Bądkowo mało kto o burakach wiedział.

 

- Kto jest winien tego bałaganu? - pytali wielokrotnie na spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury z udziałem m.in. wójta Ryszarda Stępkowskiego, niektórych radnych i sołtysów.

 

Adam Paliwoda, odpowiedzialny w bądkowskim urzędzie gminy za sprawy rolnictwa tłumaczył, kiedy jakie pismo w tej sprawie dotarło do Bądkowa  i co w ślad za nim zrobił urząd gminy.  

                       

Paliwoda tłumaczył, że w lipcu wójt  wystąpił do wojewody o powołanie komisji szacującej straty. Powołano ją 13 lipca. Oceniała straty na polach w dniach 28, 29 i 30 lipca, przygotowała protokoły. Pojawił się jednak problem. Początkowo brano pod uwagę bonitacje gleb, a to okazało się czymś innym niż klasy gleb, jakimi posługuje się Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, którego wytycznymi kieruje się minister rolnictwa wydając zarządzenia. Instytut określił kolorami na mapkach, gdzie są jakie gleby. A to ważne, bo klasa ważyła  na obliczanych procent ach strat. W dodatku nie wszystkie uprawy można było wziąć pod uwagę. I wyszło, że w całej gminie Bądkowo tylko 13 rolników ma szansę na finansowe wsparcie „suszowe”, choć susza dokuczyła prawie wszystkim. Na dodatek kolejne  odgórne zarządzenia „dokładały” uprawy, jakie mogą być brane pod uwagę przy szacowaniu szkód. 

 

Protokoły z szacowania strat można było składać do 30 września, a informacja, że można brać pod uwagę także pola z burakami przyszła tego dnia... po godz. 15. 

 

- Pracowaliśmy do godziny dwudziestej trzeciej, bo naszym obowiązkiem jest obsłużyć wszystkich rolników, którzy pojawili się w agencji - tłumaczyła Magdalena Kiciak - Kucharska, kierowniczka aleksandrowskiego oddziału ARiMR. Rolników to nie przekonało. - Skąd w Zakrzewie wiedzieli o tych burakach, a my nie? Poprawili protokoły i w sumie aż stu osiemdziesięciu rolników „załapało się” na nowe kryteria - denerwowali.  

 

- Informacja o burakach pojawiła się na stronie agencji 30 września - tłumaczyła przedstawicielka ARiMR. 

 

- Minister opowiada o milionach, jakie mają dostać rolnicy, a robi się wszystko, żebyśmy nie dostali niczego - denerwowali się gospodarze. Ani gmina, ani agencja nie poczuwają się do winy w powstaniu bałaganu, jaki powstał. Zawiniła góra?

 

Rolnicy nie ukrywali, że będą domagać się zmiany terminu składania dokumentów.  - A jak to nie pomoże, zorganizujemy protest - zapowiedzieli.

 

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska